Čím nahradit kávu: 5 povzbuzujících bylinek, kterými nastartujete den

zdravotni ucinky kavy

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Možná též patříte mezi ony typické kávomily, pro které ráno bez šálku kvalitní, dobré, voňavé kávy, jako by ránem vlastně ani nebylo. Káva totiž obsahuje kofein a zejména po ránu (navíc pak, pokud ji pijeme na lačno), zvyšuje krevní tlak, zrychluje srdeční pulzaci, napomáhá vylučování žaludeční kyseliny, a tedy i celkově zrychluje náš metabolismus.

Jenže, tím, jak káva snadno zasekává onen pověstný kofeinový drápek, může nám v životě kolikrát zavařit. Zejména pak po ránu.

Proč nepít kávu před snídaní?

Hned z několika důvodů…

  • Stimulací kyselin v žaludku může vyvolat u citlivějších jedinců pálení žáhy
  • Způsobit zažívací problémy
  • Uvrhnout nás v nervozitu
  • Rozhoupat hladinu krevního cukru směrem vzhůru, zvláště, pokud kávu pijeme na lačno 
  • Káva nás zasytí, což může vést k vynechání snídaně (o tom, proč snídat jsme psali už dříve)
  • Nedávné výzkumy také zjistily, že káva pitá na lačno nás paradoxně uspí. Proč? Po ránu tělo vylučuje kortizol, díky němuž se cítíme bdělí a na vrcholu sil. Kofein však kortizol dokáže snížit, čímž zároveň umenšuje pocit, že běžíme. 

Věděli jste, že káva před snídaní zvyšuje riziko diabetu (cukrovky) u paradoxně spíš uspává?

Jak přestat pít kávu?

Třeba zrovna přemýšlíte nad tím, jak se co nejsnáze pustit kofeinové závislosti. Jak to udělat, jak to zařídit, aby vás kofein přestal už konečně jednou pro vždy ovládat. A je to vůbec možné? Je!!! Představte si, že existují byliny, které řadíme na seznam tonizačních léčivek, které mají ten dar povzbudit nás na těle i duchu. A že jich na světě existuje a roste.

aromaticke byliny

Čím nahradit kávu?

Zkusme to třeba nejprve s bazalkou. V mém snažení mi velmi pomohla Chaga, zvláště její pražená forma, která svou chutí připomíná skutečnou, voňavou, zážitek přinášející kávu. Samozřejmě, můžete ochutnat také nejrůznější kávoviny, ať už tu z pampelišky, čekanky, žita anebo lípy.

Cikorka z čekankového kořene je navíc i přirozeně hořká, čímž se chutí blíží praženému kávovému zrnu. V nálevu z ječmene, sladu a cukrové řepy pak budeme hořkost hledat marně. Takto připravená kávovina je totiž spíše sladká. Zkusme však opět vzpomenout čagu, která se ve své pražené formě ponejvíce blíží chuti kávy. A dá se vůbec pít?  

1: Bazalka posvátná (Tulsi) 

Ne nadarmo se této bylince přezdívá královna ajurvédských bylin. Její chuť je lahodná, hutná a zemitá, což se hodí právě pro ty, kteří vyžadují hluboký, intenzivní chuťový zážitek. Navíc, připravit nálev z Tulsi nedá žádnou práci. Tehdy stačí 2 čajové lžičky sušené léčivky přelít 300 ml vroucí vody, abychom nápoj louhovali po dobu zhruba 5 minut. Následně jej pak můžeme vypít.

tulsi bazalka posvatna

Jaké jsou další výtečné účinky Tulsi – této magické, posvátné byliny?  

  • Výborný adaptogen, po ránu nás tedy vyzbrojí tím nejpevnějším brněním
  • Jemně snižuje hladinu krevního cukru, a zatímco káva pitá na lačno hladinu cukru rozbouří, bazalka posvátná má tendenci glykémii stabilizovat
  • Výrazný antioxidační efekt, čehož můžeme využít zejména během zimy k posílení imunitního systému
  • Silný antimikrobiální a protirakovinný účinek
  • Na rozdíl od kofeinu nenarušuje spánek
  • Mírní projevy histaminové intolerance
  • Výtečný vliv na pokožku, kterou zklidňuje a rozjasňuje

Samozřejmě, že kofeinové přepnutí se nestane pouhým lusknutím prstu. Je třeba vydržet, zůstat pevný a stabilní ve svém rozhodnutí, kdy si celou situaci budu snažit ulehčit pozitivním myšlením, namísto toho, abych si stýskal.

Mně osobně, když jsem se tu vymaňovala z područí kofeinové pasti pomohlo, když jsem si položila jednoduchou otázku: Budu mít lepší pocit z toho, když vydržím a mé snažení bude mít smysl anebo, když selžu a kávu si dám?  

2: Čaga sibiřská (rezavec šikmý)

Čagu řadíme na seznam dřevokazných hub, které se vyznačují výraznými adaptogenními účinky. Její kořeny se již tisíce let pojí s oblastí Asie, velmi výrazně se však používá zejména v Rusku a na severu Evropy. Nejpopulárnější pak bývá na Urale a Sibiři, kde se již po dlouhá staletí připravuje odvar, který tamější lidé popíjejí každý den. A tím se též dožívají úctyhodného věku.

Čaga potěší také ženy, které si přejí zachovat původní barvu svých vlasů, aniž by jimi prorůstaly první šediny. Z mé nutriční praxe vyplývá, že čaga, která obsahuje vysoké procento pigmentu melaninu, dovede výrazně zbrzdit výskyt prvních šedin.  

Pokud budeme chtít kávovinou z čagy nastartovat den, vřele doporučuji. Kofein zde sice nenajdeme, nicméně, díky blahodárným účinků nám čaga poskytne daleko více, nežli nám může dát jeden šálek kofeinové vzpruhy.

Účinky houby čagy:

  • Posiluje nervový systém, zlepšuje kognitivní účinky mozku
  • Díky výrazným adaptogenním vlastnostem nám pomáhá zvládat úzkost a stres
  • Zlepšuje kvalitu kůže, pomáhá při ekzémech, lupénce
  • Výrazná prevence rakoviny
  • Výrazný tonizující (povzbuzující) účinek, čehož můžeme využít zejména po ránu
  • Úleva při střevních kolikách, žaludečních střevech, Crohnově chorobě a ulcerózní kolitidě

Maximální denní dávka činí 5 g sušené houby, což odpovídá zhruba 5 šálkům kávy uchystané z čagy.  

3: Parcha saflorová (maralí kořen)

Svůj lidový název bylinka získala podle jelenů maralů, kteří bylinu vyrývají z půdy, aby si prostřednictvím jejích obsahových látek zvýšili příval životní energie. Sibiřští lovci pak běžně z byliny chystají nálev, který zahání únavu, spánek, přináší pocit příjemné bdělosti. Bylinka má skvělé uplatnění také v léčbě impotence, a to jak u mužů, tak i žen.

Čaj lze nachystat z kořene či natě, kdy jej lze zařadit, stejně jako i dva předešlé adaptogeny, ihned po probuzení, případně pak během rána či dopoledne. Jeho chuť je sladko-hořká.

parcha saflorova
Autor: Meneerke bloem: wikimedia commons File:Rhaponticum carthamoides 002.JPG, CC BY-SA 3.0

Jaké jsou účinky parchy saflorové?  

  • Velice silný adaptogen, který zklidňuje, ulevuje při psychické zátěži
  • Zlepšení imunitní odpovědi organismu
  • Mírní zmíněnou únavu a pocit vyčerpanosti, výborně se osvědčuje u lidí pracujících na směny
  • Výrazně napomáhá rekonvalescenci po nemoci a operacích
  • Snižuje hladinu krevního cholesterolu
  • Odvar z kořene ulevuje při karpáních tunelech

Bylinku pro svůj výrazný stimulační účinek neužíváme na večer, malé dávky čaje lze doporučit také u extrémně unavených dětí. Po měsíci užívání učiníme pauzu, zhruba po stejně dlouhou dobu, následně lze zařadit například zmíněnou bazalku posvátnou, abychom se po měsíci opět vrátili k maralímu kořenu.  

4: Kopřiva dvoudomá  

Tisíckrát milovaná, tisíckrát proklínaná – to, když se kopřivu snažíme jednou provždy vyprovodit ze svých zahrádek. Přitom, kopřiva patří na seznam těch nejsilnějších českých životabudičů, a to hned po medvědím česneku. Výjimečná je svým chemickým složením, kdy nabízí zajímavé množství vlákniny, minerálů, vitamínů, ale také polyfenolů, karotenoidů (ty jsou skryty za zelený chlorofyl, proto není typická oranžová barva karotenu na pohled patrná).

Kopřiva vykazuje antiproliferativní, protizánětlivé, antioxidační, analgetické, antiinfekční, hypotenzní a antiulcerní vlastnosti, stejně jako schopnost předcházet kardiovaskulárním onemocněním, ať už konzumujeme či popíjíme odvar z listů, stonku, kořene či semen. Ty navíc vykazují silný afrodiziakální účinek.

Bylinka na únavu?

Jak nám kopřiva může pomoci s nedostatkem energie? Tak třeba jen tím, že nás celkově očišťuje, podporuje funkci slinivky břišní, jater, ledvin, žaludku a sleziny. Zlepšuje prokrvenost celého těla, výtečná je například i při ateroskleróze, ischemické chorobě srdeční. Pro svůj výrazný obsah vitamínu C podporuje také vstřebatelnost železa, které potřebujeme zejména pro transport kyslíku v těle. A když železo chybí, pravděpodobně nás přepadne dlouhá, vleklá únava.

kopřiva

Jak pít kopřivový čaj?

Kopřiva je bylinkou silnou, proto bychom to s ní neměli přehánět. Hodí se zejména pro jarní měsíce, ale, zařadit ji lze také během podzimu, případně i zimy. Důležité je, abychom kupovali kvalitní bylinu, která byla sbírána zejména na jaře a následně též šetrně sušena. Bylináři doporučují zařadit odvar z kopřivy po dobu třech týdnů, následně učinit stejně dlouhou pauzu a poté je opět na tři týdny bylinku možno zařadit. Pokud tedy býváte unaveni a jste již také unaveni z kofeinového kolotoče, za sebe doporučuji zařadit i kopřivu. Její chuť je příjemná, osvěžující a lze jí tedy účelně započít den namísto kávy.  

Další účinky kopřivy

  • Pomáhá při chudokrevnosti
  • Předchází vzniku inzulínové rezistence (za předpokladu celkové péče o naše tělo)  
  • Výborně odhleňuje
  • Mírní otoky, ulevuje ledvinám
  • Tlumí příznaky senné rýmy a astma  
  • Výborný neuroprotektivní účinek
  • Napomáhá i při hypotyreóze
  • Zlepšuje kvalitu kůže, pleti, nehtů a vlasů

5: Ranní nápoj z Macy peruánské 

Jako se bazalce posvátné přezdívá královna ajurvédských bylin, maca je vládne Andám. Z macy se využívá především její kořen, který tvarem připomíná řepu. Za její hlavní benefit pokládám to, že zlepšuje náladu, povzbuzuje a také prodlužuje účinek stimulujících bylinek. Pokud navíc macu budeme pít pravidelně, například jí nahradíme ranní kávu, díky vysokému obsahu bioaktivních látek utuží naši energii, podpoří výdrž, regeneraci, též může dojít ke zkvalitnění mozkové činnosti, což se hodí zejména u těch, kteří se řadí ke skupině duševně pracujících. Díky vysokému obsahu minerálních látek, jako je železo, hořčík, ale i jód, může být maca výbornou cestou pro sportovce nebo lidi s anémií. Maca podporuje plodnost, a to jak u žen, tak i mužů.

Maca peruánská
Maca

Jak na nápoj z Macy?

Jak se vůbec připravuje? Maca má široké spektrum svého využití, tím, že se jedná o prášek, lze ji přidat do ranní snídaňové kaše, jakožto i pomazánek, případně nápojů. Pokud jste například milovníky smoothies, zkuste do koktejlu přidal lžíci macy. Já osobně, zejména v chladných měsících, přidávám macu do teplého mléka, následně zamíchám a pomalu piji. Její využití je však vskutku univerzální. Jestli si macu zamilujete, ať už pro její povzbuzující účinek, jistě si najdete svůj oblíbený způsob využití.  

Jaké jsou další účinky Macy – královny And?  

  • Významný adaptogen
  • Harmonizace menstruačního cyklu, klimakteria
  • Zvýšení libida a plodnosti, podpora erekce
  • Mírnění příznaků PMS
  • Zlepšení paměti
  • Snížení krevního tlaku