Černý kašel – příznaky, průběh, léčba

kasel cerny priznaky

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Dříve velmi závažná infekce, se kterou jste se mohli setkat pod názvem dávivý kašel, pertuse, záducha. Přes očkování a antibiotickou léčbu černý kašel nikdy nezmizel a u rizikových skupin může mít až smrtelné následky. V pravidelných intervalech 2-5 let se černý kašel objeví ve větší míře a (i díky mediím) způsobí strach a paniku. Příkladem je toho letošní rok a zpětně třeba rok 2014. Kolik toho o černém kašli doopravdy víte?

Co je to černý kašel a jaký má průběh?

Pertuse je onemocnění dýchacích cest, které způsobují bakterie (Bordetella pertusis nebo Bordetella parapertusis) produkující pertusový toxin. Tento toxin poškozuje respirační systém člověka a vede k dlouhotrvajícímu a nepříjemnému kašli.

Černý kašel se přenáší typickou kapénkovou infekcí, která se šíří vzduchem od nakaženého člověka při mluvení, zpívání, kašli…

Černý kašel: příznaky

Infekce může začínat jako obyčejná viróza a skončit i jako těžký zápal plic. Říká se mu kašel 100 dní. Nepraktickým se může zdát, že toto onemocnění pokaždé vypadá trochu jinak. V zásadě ho dělíme na 3 základní fáze:

  1. Katarální fáze: Jeden až dva týdny trvající “nachlazení“, rýma a zvýšená teplota. Člověk neočekává, že by mělo jít o vážnou nemoc. Bohužel je v tomto období nejinfekčnější.
  2. Záchvatovitá fáze (2. – 8. týden): S sebou přináší záchvaty dráždivého kašle, nejprve hlavně v noci, později i během dne. Pacient má obtíže se mezi záchvatu normálně nadechnout, což představuje zásadní dýchací i psychický dyskomfort spojený se zvýšenou úzkostí. Při snaze se nadechnout na konci kašle může člověk zaslechnout typický zvukový fenomén podobný kokrhání (hlavně u dětí). Dávivý kašel může způsobit i zvracení (nejčastěji se s tím setkáme u dětí), může způsobit kýlu (v důsledku namáhavého kašle), zlomeniny žeber a poškození plice.
  3. Rekonvalescence: trvá minimálně další 2 týdny, během kterých dochází k ústupu obtíží. Pacient je však velmi náchylný k jiným respiračním onemocněním, protože respirační systém je oslabený a potřebuje čas na regeneraci poškození.

Podle Státního zdravotního ústavu dlouhodobě nemusí před infekcí ochránit ani prodělané onemocnění či očkování. Navíc očkování poskytuje časově omezenou ochranu na 4 – 12 let.

Jak se liší černý kašel od běžného?

Pro pertusi je typické noční zhoršení, ale z naší zkušenosti to může být i u docela běžného kašle. U černého kašle nezabírají běžné léky na kašel, můžete slyšet mezi záchvaty kokrhavý fenomén, může způsobit zvracení. Důležitým markerem je vyšetření CRP z krve (u bakteriálních onemocnění bude zvýšené) a bakteriální kultivace.

Rizikové skupiny

Pro koho je černý kašel obzvlášť velkým rizikem?

  • Jsou to malé děti a novorozenci do jednoho roku, u kterých jsou příznaky často smíšené a nejasné (až křeče). Malí pacienti špatně vykašlávají a jsou velmi náchylní ke komplikacím. U dětí a adolescentů by se proto mělo myslet na černý kašel vždy, když kašel trvá déle než týden.
  • Nemocní s chronickými respiračními onemocněními (astma, chronická obstrukční plicní nemoc). Černý kašel původní nemoc zhoršuje a přináší další obtíže.

Léčba černého kašle: bylinky

Standardní léčbou jsou antibiotika. Jak léčbu kašle podpořit přírodní cestou?

  1. Byliny pro podporu imunity: echinacea, šalvěj, černý bez, tymián a med. Dále omega 3, zinek, vitamín C (camu camu), probiotika.
  2. Jaké bylinky pomáhají odkašlávat?

Podle Česká hospodyně (1904) mohou dětem ulevit klasické Priessnitzovy zábaly. Mezi obecná doporučení patří zvlhčování vzduchu, dostatečný pitný režim a dechová cvičení.

ZDROJE:

  • https://szu.cz/temata-zdravi-a-bezpecnosti/a-z-infekce/d/davivy-kasel-pertuse/vyskyt-cerneho-kasle-dosahl-sveho-dlouholeteho-maxima-prodelana-nemoc-ani-ockovani-dlouhodobe-neochrani/
  • https://www.nzip.cz/clanek/36-cerny-kasel-davivy-kasel