Cesta na dovolenou: jak předejít oteklým nohám a bolavému krku?

cesta-na-dovolenou

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Taky se tak těšíte na dovolenou? Sluníčko, hory, moře, pohoda a žádný spěch. Má to ale jeden háček. Po příjezdu vás z cesty bolí celé tělo a místo užívání dovolenkových radovánek řešíte, jak se dát dohromady. Dnes pro vás máme několik tipů, jak si cestu na dovolenou užít v pohodě a zdravě – bez oteklých nohou a bolavé kostrče!

Léto máme spojené s dovolenými. Do cílové destinace Češi nejčastěji cestují autem nebo letadlem. Víte, co mají oba způsoby společné? Sedíme v nich někdy i mnoho hodin v kuse. Čím nás může dlouhodobé sezení ohrožovat?

cesta-na-dovolenou

Sedavý životní styl: rizika

Pojďme se nejdříve podívat, jak sed obecně ovlivňuje naše tělo na různých úrovních.

Žilní návrat, srdce a lymfa

V otázce žilního návratu a aktivity lymfatického systému jsou svaly a jejich aktivita (kontrakce) důležitou součástí. Pomáhají oběma systémům, aby se lymfa a krev z nohou dostal zpět nahoru k srdci. Pokud sedíme delší dobu i kvůli samotné poloze těla, krev má tendenci v nohou stagnovat. Nohy jsou unavené, těžké a oteklé. Lidé, kteří se léčí s křečovými žílami (metličky, varixy) jsou obzvlášť rizikovou skupinou. Sed také celkově ovlivňuje aktivitu srdce, snižuje citlivost inzulínové signální dráhy a aktivitu metabolismu.

Zajímá vás, jaké známe příčiny unavených nohou? Náš článek Otoky nohou vás tématem provede!

Bolavý krk po hodinách řízení

Mnoho řidičů si jistě vzpomene na ofouklý krk z klimatizace, bolavé rameno nebo zablokovaná žebra, která brání se svobodně nadechnout. Dlouhodobé sezení je pro tělo nevýhodné. Mění se hydratace meziobratlových destiček a statická poloha přispívá k bolestem pohybového aparátu. Možná to bude bolavá kostrč, možná migréna, možná tlak v tříslech…

Porozornost řidiče

Neaktivita těla a nedostatek informací ze svalů, kloubů a vazů (propriocepce) vedou i k postupné neaktivitě mozku. Pro řidiče je tedy po hodinách jízdy velmi obtížné udržet pozornost a řídit bezpečně. Dlouhý sed navíc zhoršuje naši náladu a psychickou pohodu – a to na vytoužené cestě na dovolenou přece nechceme.

nohy-bez-otoku

Jak si cestu na dovolenou zpříjemnit?

Ať už vyrazíte letadlem či autem je tu pár tipů, jak si cestu na dovolenou zpříjemnit.

1) Dělejte si pauzy

Je prokázáno, že ideálně po každých 30 minutách sedu bychom se měli postavit a protáhnout se. To jde snadněji v letadle, kde je možné se projít či postavit v uličce. Řidiči si určitě říkají, že tímhle tempem by nikam nedojeli. Chápeme to. Díky pravidelnému protažení a prokrvení svalů, které jsou při sedu trochu ospalejší nebo naopak namožené, osvěžíte tělo i mysl.

TIP Celostní medicíny: Nemáte čas na pravidelné pauzy? Vybavte se do auta praktickými pomocníky, které přispějí ke snížení míry únavy a vyčerpání. Sáhněte po hořčíkovém oleji, hoříčku v kapslích či éterických olejích, které vás svou vůní a chemickým složením nakopnou! Patří mezi ně třeba máta peprná nebo oregáno. Sáhnout také můžete po osvěřujícím a 100% přírodním aromasticku!

2) Cévní gymnastika

Otékají vám nohy? Dobrými pomocníky nejen při cestě na dovolenou jsou kompresní punčochy. Také jste možná slyšeli o cévní gymnastice. Trefa do černého! Postavte se a několik minut nohy procvičte.

Jakými cviky podpořit žilní návrat?

  • Pata – špička (je možné v sedu i ve stoji)
  • Výpony (postavit se na špičky a zpět na plné chodidlo)
  • Mírné podřepy
  • Kroužky v kotníkách
  • Ohýbání kolen
  • Kruhy v ramenou, zvedání paží vzhůru
  • Promasírujte si dlaní či pěstí oblast hýžďových svalů

Přestože vám některé cviky mohou přijít pro dospělého člověka moc snadné, uvidíte, že po hodinách v autě vám za ně tělo poděkuje!

otekle-nohy

3) Vhodné oblečení

Ano, je to tak. Dopřejte tělu na cestu volné a pohodlné oblečení, které nikde nezaškrcuje (ponožky, guma u kalhot, příliš těsná podprsenka) a neztěžuje práci cévnímu systému.

4) Klimatizace a větrání

Pozor si dejte na směr ventilace v autě a otevřená okénka. Když vám několik hodin fouká chladný vzduch na rameno, způsobí snadno zatuhnutí svalů, které vás pravděpodobně v dalších dnech na vytoužené dovolené nepotěší.

5) Hydratace

Dostatečný pitný režim ovlivňuje cirkulace krve a její složení. Avšak na hydrataci bychom měli myslet u dospělých i u dětí. V klimatizovaném autě i kabině letadle je velmi suchý vzduch, který vysušuje dýchací cesty, pokožku i rty.

Kam letos na dovolenou vyrazíte vy?