Jak pečovat o naší lymfu v létě?

lymfa 2 e1623833878504

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Čištění našeho lymfatického systému není jen o chození na lymfodrenáže, ale hlavně o naší domácí péči, stravě, psychice a režimu, kterým bychom měli lymfatický systém udržovat.

1. Nápoje v létě

V letním období máme tendenci tělo ochlazovat a dopřávat mu od přehnané klimatizace v obchodech a kancelářích po chlazené nápoje plné ledu. Ani jeden extrém není přirozený našemu vnitřnímu prostředí. Ženy, které trpí na otoky a zavodnění mají často chladné tkáně, studené končetiny a tím vnitřní chlad. Často si stěžují na studené nedokrvené končetiny.

Proto jejich tělo potřebuje vnitřně, a to i v létě ohřívat. Tak, jako to dělají východní kultury, kteří i parných dnech stále popíjejí horký zelený čaj a nikdy je neuvidíte pít ledový nápoj s ledem. Dlouhá tisíciletí ví, že je nevhodný. Proto i v létě více pijte převážně teplou či vlažnou vodu, čaje (zelený, bambusový, bílý, bylinný, mátový). Nechlazené nápoje, žádný led, alespoň minimálně.

Teplá voda navíc zrychluje metabolismus a tím zrychluje i tok lymfy.

TIP Celostní medicíny: Vyzkoušejte čaj ze svízele přítuly, který patří ke skvělým bylinám v podpoře lymfatického systému a odvodnění.

2. Letní strava

V létě jezte potraviny pomáhající odvodnit, jako jsou melouny, grepy, citrusy. Neomezeně, klidně každý den. Vylučte veškeré mléčné výrobky, zmrzliny nahraďte ovocnými, vylučte kávu a cukr. Jezte hodně čerstvého ovoce, zeleniny, luštěnin a vajec. Typově lehce veganskou stravu. Omezte banány, lepek, pečivo a brambory.

Léto je jediné období, kdy vám lymfa odpustí ovoce, které ochlazuje, což jsou všechny citrusy.

Strava je v létě vhodná syrovější a lehčí. Jezte hodně teplé kaše z amarantu, slzovky, pohanky, jáhel, jedno zdali k snídani, obědu či večeři. V létě chce tělo též odpočívat a netrávit těžká masa, těstoviny a omáčky. Chce lehkost a odpočinek tak jako my. Vhodné je též pít po celý den teplou či stolní vodu s plátky citronu či máty.

3. Pohyb a cvičení na lymfu

Lymfu si zatěžujeme a zakyselujeme nadměrnou fyzickou zátěží, nadměrným sportováním. Není náhodou, že většina vrcholových sportovkyň a cvičitelek jsou málokdy štíhlé, naopak dělají dojem „macatosti a plnosti“. Pravdou ale je, že zde platí zlaté pravidlo „všeho s mírou“. Nadměrnou zátěží svalů se totiž vylévá do tkání kyselina mléčná a močová. Tkáně a lymfa se okyselují, tuhnou a ochlazují. Otoky jsou často studené, chladné (nedokrvené, lymfa stagnuje, metabolity stagnují, zpomaluje se metabolismus tkání, kde není energie = vládne chlad), takže je vhodné náš organismus stále vnitřně ohřívat, a to jak teplými tekutinami, tak stravou.

Není náhodou, že asijské národy jedí od rána do včera stále vše přímo HORKÉ, a dobře vědí proč. Kyselé prostředí je živnou půdou pro tvorbu a usazování toxinů, veškerého odpadu a chemie. To na sebe nabaluje tuky, vodu, hleny, odpady, toxiny, chemie a plísně ze stravy. Výsledkem je nejen celulitida, ale též otoky, obezita a odulost. Mnoho sportovců, kteří se tvrdým sportem celý život živili, v důchodu trpí na „sloní nohy“ a otoky. Jen se o tom nemluví a veřejnost to neví, to ale neznamená, že to neexistuje. Pětina mých pacientek je bývalých sportovkyň a cvičitelek, které si lymfu nadměrným sportem zdevastovaly a teď jsou zavodněné a nemohou za žádnou cenu zhubnout. Lymfa v rychlém a horkém tempu nemá čas a prostor proudit svým klidným tempem.

Přetížené tělo = přetížená lymfa, si pak vybere svou daň ve chvíli, když přestanou „dřít“.

Tělo si pamatuje vše a nic jen tak neodpouští, tak jak si stále mylně myslíme. Má svou paměť a „neokecáme ho“. Vzorec „to ještě nějak zvládnu…“, platí možná na chvíli či v malé míře, ale pak se tělo přihlásí o slovo, že už má naší nadměrné aktivity plné zuby.

Nevhodné sporty pro zdravou lymfu

Jakýkoliv aerobní pohyb, fitness, posilování, běhání, rotoped, kolo, dlouhé túry – a pozor – teď velmi moderní hodně chodit – zde platí, že někdy méně je více. A nadměrná chůze, nadměrné procházky nejsou vhodné. Platí zde pravidlo „dělat to, co mému tělu dělá dobře a po čem se cítí dobře“.

Hlavně, psychice sport dělá dobře, ale často se setkávám s tím, že nohám ne. Sport vybuzuje endorfiny, očišťuje psychiku, ale pokud je lymfatický systém a tělo přetížené, tak i po procházce budou nohy těžké a bolavé, a to není správně. Vždy buďte sami k sobě upřímní a odpovězte si, zdali po sportu, který děláte se cítíte nejen psychicky dobře, ale i fyzicky? Jste po procházce, cvičení krásně splasklé, štíhlejší, lehčí? Pokud ano, tak pak je to v pořádku. Pokud ale ne, tak vaše tělo vám dává jasně najevo své limity a to co se mu nelíbí, jen mi ho, chudáka, stále neposloucháme a sobecky vůči tělu ho znásilňujeme a tlačíme do toho, co nechce. Je unavené, přetížené, už nemá sílu a my ho ještě dorazíme po práci sportem.

Nadměrná fyzická zátěž nejen sportovní

Chtěli byste být svým vlastním tělem? Žijeme v hektické době – jedna, práce, druhá, třetí, domácnost, děti, zařizování – to už tělo bere jako fyzickou zátěž a musí pracovat např. na 300 %. Tudíž dostává tímto hektickým tempem informaci, že už „sportuje“, fyzicky pracuje. Takže pokud jedete tento hektický styl a ještě po práci jdete sportovat, tělo nechápe proč, když fyzicky pracuje má ještě přidat. Pak se logicky brání – otoky, zavodněním, obezitou, atd. Místo odpočinku mu totiž dáváte další „zaměstnání“. Jenže vše má svou kapacitu. Nemůžeme po láhvi o objemu jeden litr chtít, abychom v ní měli 2 litry tekutiny. Nicméně je to přesně to, co chceme po svém těle.

Nemocemi, potížemi k nám naše vlastní tělo promlouvá že tohle nechce. Jednoduché měřítko je to, že sportujeme daleko více, běháme, máme daleko větší možnosti sportů, zdravé výživy – tak proč obezity a zavodnění stále rapidně přibývá? Zádrhel je v přetížení našich organismů, jak psychicky (to nás podvědomě nutí si celkový stres ulevit) tak fyzicky. Roztříštěnost povinností, aktivit, stresů, vnitřních tlaků (proto dnes tolik lidí běhá, ulevují si tak stres, vnitřní tlak a napětí) nás omamuje a my se plácáme sami v sobě a hledáme chybu. Hledáme ale tam kde není. Měli bychom zastavit, zpomalit, nehonit se, tolik nesportovat a jít do klidnější energie.

Jak podpořit lymfatický systém?

Na lymfu jsou nejlepší jemné sporty, tak jako je ona sama. A to je právě plavání, výřivky (přírodní lymfodrenáž), protahování, jóga, tai chi, dechové cvičení pro rozproudění lymfy nebo lehká chůze.

Plávání

Obepínání vln tkání je nejpřírodnější lymfodrenáž na světě a nic nestojí! Jemná, něžná, nenásilná. Právě lehkým omývání vodou je lymfa masírovaná. Proto se právě v létě hodně koupejte. Není to o nutnosti plavat psychopaticky několik kilometrů, abyste měli pocit „dobře vykonaného sportu“, ale o užívání si, nechat se „omývat a masírovat vlnami“. Že je slané moře léčivé dávno víme, slané a odkyselující koupele v odkyselující soli si můžeme dopřát i doma ve vaně. Postačí a moře nahradí. Koupel v takové soli přes potní a mazové žlázy vylučuje toxiny a veškeré škodliviny přes kůži ven a ty odcházejí do vody.

Odpočinek a nohy nahoru

Odpočinek a vypnutí motoru těla a mysli (nikoliv lenost) je nejlepší na pohyb lymfy. Kde jsou otoky, zavodnění a obezita, je často paradoxně hodně pohybu – tudíž nadměrná aktivita, která tělu nesvědčí a těmito obtížemi vás doslova prosí o zpomalení, už nemůže a chce odpočívat. Uberte aktivity, uberte plyn a přetížení, jak těla, tak hlavy. Ne náhodou, že v dnešní uspěchané době plné chaosu, zmatků a pospíchání, tyto potíže stále rapidně narůstají.

Dovolte si ten luxus „nic nedělání“ 🙂 .

Správný psychický mindset

Mnoho žen žije ve zrychleném rychlíku povinností, práce, cvičení, tvrdosti sama na sebe a trápí je otoky. Pak říkají, že „najednou“, když byly na dovolené, tak jejich otoky ustoupily a zmizely. Cítily se daleko lépe, než doma, kde dělaly všechno pro to, aby se jich zbavily. Najednou byly na dovolené, kde naopak nedělaly nic, čekaly tím pádem velké zhoršení a přišel opak. Velké zlepšení. Zde je jednoznačný důkaz naší motorové myši, stresu a nadmíry myšlenek a starostí, které potíže spouští. Starosti jednoduše nechaly doma a tím jen vyply motor, který byl převařený a způsoboval horkost – otoky.

Všechny nemoci jsou z toho, jak jíme a jak myslíme. Zapojme do života více lehkosti jak ve stravě, tak v naší mysli. LEHKOST je to, co naší lymfě chybí.

Z našich vztahů, práce, lásky, řešení situací a mezilidských vztahů zmizela lehkost a hravá dětskost. Vše až moc hrotíme, řešíme, ulpíváme, plánujeme vše dopředu, jsme plní předsudků. Lehkost se z našich životů vytrácí a přichází těžkost, těžké, olověné a oteklé končetiny.

Vaše Jitka B. – lymfoterapeut

Aktualizováno 25. 7. 2024