Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.
V našem těle máme povrchový a hluboký lymfatický systém. Povrchový (nachází se v podkoží) lze aktivovat masážemi, ale hluboký (v dutině břišní) lze ovlivnit spíše stravou a správným hloubkovým dýcháním, což málo z nás ovládá a umí.
Hloubkové dýchání ovlivňuje pozitivně nejen čištění lymfy, ale též zácpy, bolestivou menstruaci, nadýmání žaludku i nafouklé břicho, snadnější otěhotnění, obézní břicho a mnoho dalšího co s bříškem souvisí.
Lymfatický systém: funkce
Spousta lymfatických uzlin je uložena hluboko v dutině břišní a u páteře. Uzlinky jsou doslova „omotány“ kolem všem vnitřních orgánů, to je též důvod toho, proč na lymfu má takový vliv špatná zahleňující strava (mléčné výrobky, káva, cukr). Je to totiž první místo, kde se „hleny“, toxiny, chemické látky a barviva ze stravy vylučují přímo do lymfy a právě těchto uzlin. Kdybychom provedli pitvu těchto uzlin u zanešeného jedince, lymfa by u něj byla žlutá, mléčná, zakalená a hlenovitá. Ve zdravém těle má být tekutá, průzračně bílá, či jemně krémová.
Nemůžete zhubnout břicho? Pozor na zanešenou lymfu
Mnoho mužů a hlavně žen dnes trpí právě na ona „špatně hubnoucí břicha“, která nemohou záhadně zhubnout žádným cvičením ani dietami, byť zbytek těla mohou mít štíhlejší. Je to dáno právě těmito zanešenými hlubokými lymfatickými uzlinami v břiše. Tyto vnitřní uzliny rozproudíme a pomůžeme lymfatický systém pročistit přesným dýcháním do břicha, protože dechová cvičení tento systém aktivují.
Postup: Jak na cviky pro rozproudění lymfy
Položte se na záda a pokrčte nohy v kolenou, abyste uvolnili břišní svaly. Hluboký pomalý poctivý nádech veďte do břicha a do podbřišku – tzv. „nafukování do balónku“, přestavte si, že vaše bříško je vyfouklý a pak nafouklý balónek. Vhodné je si na břicho jemně položit ruce, tak abychom měli zpětnou vazbu, jak moc máme naše břicho naplněné nádechem. Zda tam ještě máme kapacitu, či se dokážeme nadechovat nadoraz. Tímto břicho roztahujeme i do stran, nejen nahoru. Musíme cítit, jak se nafukuje i bederní část k podložce, ale myslete na to, že bedra stále musí být k ní fixována. Hluboký a dlouhý výdech proveďte ústy tak, že břicho cítíte, jak se úplně nadoraz vyfukuje do tzv. propadlého „lavoru“, to dobře ucítíte pod vašima rukama. Břicho vyfukujte nadoraz tak, jak vám to tělo co nejvíce dovolí. Jiné metody při dýchání bříška upozorňují na to, že by dech měl být dokonce veden i dozadu. Proto zkuste po tomto dýchání ještě dýchání do ledvin, celé zadní bederní části zad a kostrče. Pomůckou pro snazší směrování dechu do těchto partií je pomáhat si zatnutím pánve, pak to půjde lépe.
Vše opakujte cca 6x za sebou. Ideálně ráno či večer nalačno, 1 až 2x denně. Po tomto cvičení nevstávejte příliš rychle, aby se vám po návalu kyslíku nezamotala hlava. I když motání hlavy po tomto cvičení bývá časté a normální, neboť vaše tělo se učí dýchat a přijímat kyslík jinak, najednou se rychleji okysličují všechny buňky, a to může vyvolat právě ono zamotání hlavy. V tomto případě chvíli ještě ležte či odpočívejte, než se to urovná. Necvičíme přes sílu, jen tak, jak je nám příjemné a co nám tělo dovolí.
S láskou k našemu tělu…
Vaše, Jitka B.