Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.
Pro děti je důležitý vztah s rodičí, domov a harmonie. Emoční regulaci a chápání konfliktu se učí pozvolna, a proto pozorování konfliktu mezi rodiči patří ke stresujícím faktorům. Stresové podněty ale nepracují pouze na psychické úrovni. Lékaři pozorují, že děti to ovlivňuje i na fyziologické (měřitelné) rovině.
Pocit viny a přebírání zodpovědnosti
Průzkumy zkoumaly, jak děti vnímají konflikty mezi rodiči. Cítily se ohroženy? Měly pocit viny, když se jejich rodiče hádali? Děti se také samy vyjádřily, jak se cítí (a zda je jim líto), když jsou ostatní smutní, a jak jim záleží na pocitech druhých.
Vědci ze vzorku krve 106 dětí ve věku 7 až 9 let a zkoumali vztahy mezi jejich rodiči. V krvi je zajímala hladina C-reaktivního proteinu (CRP) a interleukinu-6 (IL-6). Oba tyto zvýšené markery ukazují ukazují na vyšší hladiny chronického zánětu v těle.
Chronický zánět
Zánět je klíčovým aspektem imunitní reakce těla. Akutní, krátkodobý zánět je důležitou reakcí na konkrétní zranění a pomáhá tělu zachovat integritu. Chronický zánět ale funguje jinak, často běží na pozadí a souvisí s dlouhodobými negativními zdravotními aspekty, pokud je po dlouhou dobu zvýšený. Chronický zánět odborníci spojují s mnoha vážnými onemocněními (kardiovaskulární onemocnění, cukrovka a určité typy rakoviny).
Prozánětlivost a vyšší empatie
Z výše uvedeného výzkumu vyplývá souvislost, která bohužel u citlivých dětí (později dospělých) může stát za rozvoje psychosomatických onemocnění právě vlivem chronického zánětu.
Čísla ukazují, že více empatické děti měly vyšší hladiny CRP (marker zánětu). Zároveň se jejich celkový zdravotní stav zhoršoval v období, když se rodiče častěji hádali.
Jak pracovat s empatií, aby nezraňovala?
Empatie je důležitá a krásná lidská schopnost, pokud s ní děti i dospělí umí pracovat tak, aby nebyla na úkor jich samotných. Některé děti potřebují umět více chránit sami sebe. Chápat, že je v pořádku stanovovat hranice a učit se, že nejsou zodpovědné za emoční komfort lidí okolo.
Jako hlavní poselství studie uvádí, že je vhodné, výhodné a sebezáchovné, aby se empatičtí lidé obklopovali podobně empatickými lidmi. Zároveň by empatičtí jedinci měli trénovat focus na vlastní emoce a potřeby. Skrze sebeuvědomění a emoční regulaci se tak naučit poznat, které emoce jsou skutečně jejich, a které emoce převzali od ostatních. Ukazuje se, že je toto důležitá schopnost pro psychickou pohodu i prevenci řady onemocnění.
Zdroj: Hannah M.C. Schreier, Mark E. Feinberg, Damon E. Jones, Aishwarya Ganguli, Caitlin Givens, Jennifer Graham-Engeland. Children’s empathy moderates the association between perceived interparental conflict and child health. Brain, Behavior, and Immunity, 2024; 118: 128