Cestovní lékárnička: přírodní první pomoc na dovolené

leto dovolena

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Léto je doba dovolených a k nim zcela jistě patří i cestovní lékárnička se všemi možnými léky a zdravotnickými prostředky (náplasti, obvazy, souprava na klíšťata a podobně). Tuto skupinu ponecháme stranou a řekněme si, zda je možné sebou vzít i nějaké přírodní přípravky, které nám mohou dovolenou klidně i zachránit. Samozřejmě, je třeba vzít do úvahy i technickou stránku věci, aby se nejednalo o příliš velká balení, která by nám zabírala zbytečně mnoho místa v batohu nebo kufru.

1. Oregánový olej

Je naše oblíbená pojistka. Oregano patří již odpradávna k bylinám, po kterých se sahá nejen v kuchyni, ale také v případě nouze. Pomáhá udržet zdravou funkci zažívání, žlučníku, dýchacích cest a celkové imunity. Ať vás ofoukne v letadle, nebo si nejste jistí, jestli byla večeře v pořádku, vsaďte na osvědčené oregano.

2. Probiotika na dovolenou

I ta nejskvělejší dovolená představuje pro zažívání určitou formu zátěže. Jíme jiné potraviny než jsme zvyklí, stravujeme se v pouličních stáncích, hotelu… Ne vždycky je jídlo v takové hygienické kvalitě, se kterou se běžně potkáváme u nás. Proto bychom měli zažívání na dovolenou připravit a zařadit kvalitní probiotika ještě před odjezdem. Probiotické kapsle ale určitě přibalte i do kufru, existují i taková, která nemusíte skladovat v lednici – vydrží dlouhé lety i treky v batohu.

3. Tea tree olej

Na prvním místě bych zmínil čajovníkový olej, obvykle známý pod názvem Tea tree oil. Ten vlastně představuje díky svým vlastnostem malou lékárničku sám o sobě. Pochází z kajeputu střídavolistého, latinsky Melaleuca alternifolia. Zdrojem přírodních látek jsou jeho listy. Obsahují velké množství terpenoidních látek, silic, které jsou zodpovědné za tento jeho účinek.

Funguje jako antioxidant, který pomáhá chránit buňky před oxidačním stresem. Podporuje přirozenou odolnost, imunitu a normální funkci žaludku.

Čajovníkový olej se může použít i v případě bolest zubů nebo štípanců od komárů (přikládat lokálně). Preventivně pomáhá odpuzovat nepříjemný hmyz jako klíšťata či vši a má řadu dalších příznivých účinků.

4. Rostlinné uhlí

Dalším výborným pomocníkem je rostlinné uhlí (též adsorpční nebo medicinální), známé také jako (byť nepřesně) živočišné uhlí. Vyrábí se zuhelnatěním rostlinného materiálu. Slouží v první řadě při akutních průjmech. Působí totiž jako adsorbens čili dokáže na sebe navázat nejrůznější škodliviny a toxiny. Může se použít i po konzumaci podezřelého jídla. V případě akutního průjmu se užívá výrazně vyšší dávka než obvyklá, je třeba ho důkladně zapít a začít užívat co nejdříve (aby mohlo navázat co nejvíce škodlivin, než se vstřebají). Vyzkoušejte aktivní uhlí (vhodné i pro vegany), které využijete i při dentální hygieně.

5. Přírodní dezinfekce

Třísky, odřeniny, rozbitá kolena… Mezi přírodní dezinfekce se řadí dračí krev a koloidní stříbro. Možná se vám budou hodit i přírodní bambusové náplasti.

6. Kalciová mast

Dalším přípravků je tzv. kalciová mast, Calcium panthotenicum. Ta již podle názvu obsahuje jako základní látku, sůl kyseliny panthotenové. Tato mast se používá ke zklidnění a regeneraci podrážděné kůže po nadměrném slunění, na suchou a drsnou pokožku. Je to dáno tím, že kyselina pantotenová má pozitivní vliv na kůži. Zajišťuje totiž její optimální hydrataci a podporuje produkci kolagenových a elastinových vláken, čímž udržuje kůži pružnou a zdravou. Posiluje přirozené léčebné procesy. Můžeme ji tedy použít na namazání na kůži podrážděnou sluníčkem i na prevenci tvorby jizev.

7. Zázvor a aromaterapie

Při nevolnosti při cestování jsou alternativou volně prodejných léků přípravky obsahující zázvor. Velmi dobře působí jako prevence kinetóz (nevolnosti při cestování), ale můžete ho použít i během nevolnosti. Je obsažen obvykle v těch přípravcích, které se žvýkají i rozpouštějí v ústech. Na cestách může pomoci pro lepší trávení nebo pro posílení imunity. Můžete ho i inhalovat v podobě zázvorového éterického oleje.

Na škodu není sebou mít hřebíčkovou olej (silici), která se uplatní zejména v případě bolestí zubů. Nejlépe je opatrně kápnou tento olej na kousek vaty a opatrně přikládat na bolestivý zub. Opatrný je třeba být proto, že se jedná o velmi silnou silici a zejména aplikace většího množství na sliznici dutiny ústní může být velmi bolestivá.

Co dále?

Nezapomeňte přibalit přírodní repelent nebo netoxický opalovací krém s minerálním filtrem.