Vliv cestování na psychiku

cestovani

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Cestování – blaho pro duši

Na cestách ožíváme. Na dovolenou se těšíme. Když se na seminářích ptám, co lidem přináší největší radost, cestování patří mezi nejčastější odpovědi. Cestování je totiž nejen skvělá záliba a relax, ale také zdroj sebepoznání a příležitost k osobnímu růstu.

Investice do cestování se vyplatí nejen díky (většinově) krásným vzpomínkám; ale také díky tomu, že člověk na cestách může zušlechtit a zdokonalit svou osobnost. Znovu se vrátím k mým seminářům: Účastníci relativně často považují například vycestování na delší dobu mimo naši zemi za něco, na co jsou velmi hrdí, co je zocelilo a změnilo jim život. Pár měsíců pobytu ve Velké Británii dokonce jednu ženu zbavilo sociální fobie.

Archetyp cesty je v nás, lidech, silně zakořeněný; odpradávna se pořádaly různé transformační a zasvěcovací poutě na různá posvátná místa. Už pouhé pomyšlení na cestu nebo těšení se na dovolenou má na nás blahodárný vliv, a to jsme ještě nevyjeli. 🙂 No a co se s naší psychikou dělá samotné cestování?

Přeladění od problémů

Představte si, že vstupujete do moře. Nebo putujete dechberoucí krajinou magických hor. Kolikrát stačí jízda pár kilometrů vlakem nebo si sednout na výletě na kraj řeky a pozorovat vodní hladinu. Cestování je přirozený „přelaďovač“ naší mysli. Právě proto se lidé na cestách cítí tak dobře. Za prvé neustálé změny prostředí nabízí naší nezkrotné mysli spoustu podnětů, a za druhé jsou tyto podněty ještě k tomu vesměs krásné a pozitivní a nabíjí naši duši energií. Starosti nebo nuda jsou rázem ty tam…

Prožitek flow

Na cestách to „proudí“. Někdy říkám, že naopak deprese je opak proudění (zatuchlá, stojatá voda, nulová aktivita). Kdežto, kdykoliv někam vyrazíme, zažíváme, jak se věci dávají do pohybu.

Jedna dobrá rada: Pokud se v životě točíte v kruhu, přešlapujete na místě, máte málo energie a ztrácíte smysl toho všeho, tak udělejte něco nového nebo doteď pro vás neznámého. Automaticky vám to dodá energii a život se zase rozeběhne. Cestování může být v tomto kontextu tou nejlepší volbou.

Druhá dobrá rada: Jděte na to prostě jinak. Martin Šimek, majitel cestovky Radynacestu.cz, se postará o to, abyste se na jakémkoliv místě na světě, cítili jako doma. Navštívíte místa, o kterých se běžně nepíše, objevíte skryté perly, ale především se budete cítit bezpečně.

Nová perspektiva

Mnozí lidé dostávají na cestách nové nápady. Najednou vidí věci v nových úhlech a z nové perspektivy. A naše případné problémy, které doma máme, se mohou začít jevit ne tolik závažně či dokonce zcela malicherně. Nebo od nich minimálně získáme odstup – možná přijdou nové odpovědi na naše otázky a budeme mít možnost po svém návratu domů věci, které nefungují, snadněji a lépe změnit. Každopádně s každým návratem jsme bohatší o prožité vzpomínky a někdy (díky kulturnímu obohacení) dokážeme vnímat realitu v nových souvislostech.

Lepší spánek i nálada

Pokud se pohybujeme celý den na čerstvém vzduchu, obnovujeme svůj nervový systém i přirozené spánkové rytmy. A je-li tento pohyb – například chůze – v krásné přírodě, je to pro náš organismus úplně ideální.

Jak se cítit na dovolené jako doma

Patříte mezi ty, kteří upřednostní individuální dovolenou před tou “masovou?” Potom pro vás máme jedinečný patent, jak se vyhnout všem pastem na turisty a užít si vaši dovolenou na maximum. Nejen inspiraci ale i péči profesionálních cestovatelů najdete na www.radynacestu.cz Nevěříte? Přesvědčte se sami na zájezdech pro cestovatele.