Čínská medicína radí: 4 tipy, jak zvládnout letní horka

horko, leto

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Žhavé červencové slunce se opírá do rozpálené země, rtuť teploměrů letí do nebes, a vy byste nejraději skočili šipku do bazénu, nebo se zasypali kostkami ledu. Ale protože to v tu chvíli nejde, vykoupíte alespoň nejbližší cukrárnu ze zásob zmrzliny ve snaze se OCHLADIT.

Je to však rozumné? Chutné určitě ano, ale děláte tím svému tělu dobrou službu? Čínská medicína nabízí účinnější východiska, pojďme se na ně společně podívat!

Potřebujete se v létě ochladit – opravdu?

Především rozlišujeme mezi OCHLAZOVÁNÍM a PROČIŠŤOVÁNÍM HORKA. Cítíte ten jemný slovní rozdíl? Reálný dopad těchto dvou přístupů na tělo je ale diametrálně odlišný!

Ochladit se znamená dostat do těla chlad navíc, třeba tou zmrzlinou (z mléka), a tím zranit Střední ohniště a destruovat Qi. Čili je to něco, co určitě nechcete – čtete-li články Celostní medicíny, dovolím si záměr nezraňovat své tělo u vás předpokládat.

Naproti tomu PROČISTIT HORKO znamená nepřidávat nic, ale to negativní/přebytečné navíc odstranit. Takové léčivo může mít klidně i formu teplého čaje.

Máme pro vás 4 tipy, jak se v létě nepřehřívat!

TIP 1. – MÁTA

Dovedete si třeba představit horké léto v marocké vyprahlé poušti? A právě v Maroku se přece popíjí zelený čaj s notnou dávkou čerstvé máty!

Tato bylinka se v čínské klasifikaci popisuje v základních kategoriích takto: povaha chladná, chuť ostrá, tropismus k dráze plic a jater. V některém z budoucích článků si vysvětlíme, proč se používají tyto klasifikace, a co znamenají. Pro zajímavost dnes citace jednoho čínského lékopisu o mátě: „máta je štiplavá, proto dokáže rozptylovat, je chladivá, proto dokáže pročišťovat, zvláště rozhání vítr a rozptyluje horkost. Je hlavním léčivem pro bolesti hlavy, vítr v hlavě, onemocnění očí, hrdla, úst a zubů.“ Bencao gangmu 1578 n.l.

mata, caj

TIP 2. – MELOUN

Jedním z velmi příjemných způsobů jak si prospět v horkých letních dnech je vodní meloun. Jeho dužnina má chladnou povahu a umí účinně odvést z těla nadměrnou vnější horkost, a to tak silně, že z jeho zelené části se v čínské medicíně vyrábí i masti na popáleniny!

TIP Celostní medicíny: Meloun a jeho zelená slupka skrývá nejedno tajemství. Nejenže vás ochladí, ale také je nabitý zinkem, vitamínem A a lykopenem. Více si přečtěte v našem článku o vodním melounu a jeho zázračné slupce.

tropicke ovoce

TIP 3. – MUNGO

Když vezmete tyto malé zelené fazole v jejich syrovém stavu a uvaříte je, voda která zůstane bude umět velmi rázně pročistit horko nejen z letních veder, ale také například při střevní chřipce. V Číně běžně najdete v chladících boxech supermarketů vedle obecně známých značek zmrzlin také nanuky z fazolek munga! Zkuste si je udělat i doma! Stačí rozvařit fazolky na kaši, trochu dosladit, případně přidat nějaké ovoce (třeba ananas) a dát do formiček. Mungo fazolkám se věnujeme i v tomto článku.

fazole

TIP 4. – ANANAS

Aneb důkaz, že v čínské medicíně není zákazů, pouze správného načasování. Čínská medicína nikdy nevydala striktní zákaz, že „jíst se má jen to, co patří do dané zeměpisné šířky“. Vše má své specifické účinky, a ty je třeba chápat. Stejně jako je třeba správně diagnostikovat obraz daného jedince v čase a prostoru. Ani mléko není v čínské medicíně chápáno jako potravina, ale jako léčivo, které umí být v dané indikaci velmi silné. Stejně tak je to s tropickým ovocem…

Ovoce vyrostlo v tropech – v podmínkách extrémního horka tak. Zvířata, která ho konzumují, se díky němu umí nadměrné horkosti zbavit. Moudří vědí, že kupovat dětem k Mikuláši mandarinky a banány je opravdu hloupost. Proč si je ale nedat nyní, když máme tropické teploty i v Čechách?

Ananas umí pročistit horkost nejen z letních teplot, ale i z nedostatečnosti Yin v těle, například u klimakterických návalů. Ananas umí však mnohem více – jeho benefity pro organismus najdete přehledně v článku o léčebných benefitech ananasu a bromelainu, který ananas obsahuje.

Přeji vám všem krásné léto plné léčivého mlsání 🙂

Eva