Jak zvýšit testosteron u mužů

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Více mužnosti, lepší spermie, více svalů, ambice a mužné rysy. To je testosteron. Hladina kolísá během života. Jak zvýšit testosteronu přírodní cestou, aniž byste sahali po chemii s nežádoucími účinky? Na co si dát pozor? Jak poznat nedostatek testosteronu? Kdy je opravdu čas myslet na jeho zvýšení? Můžeme testosteron doplnit?

Mužský testosteron

O testosteronu, hormonu mužnosti, bylo napsáno již opravdu mnoho. Bodejť by ne, vždyť tento hormon ovlivňuje celou řadu důležitých funkcí, podobně, jako v ženském těle estrogen a progesteron. Základní informace o tomto mužském hormonu jsme napsali přehledný článek Testosteron – mužský pohlavní hormon: o jeho chemickém složení, správné hladině testosteronu i o tom, jak testosteron ovlivňuje vlasy a prostatu

Funkce testosteronu:

 • Zajišťuje zdravý chod mužského organismu, jeho vývoj, a to dokonce již v embryonální fázi.
 • Je zodpovědný za sekundární pohlavní znaky.
 • Ovlivňuje schopnost reprodukce, sexuální funkce, růst svalů, hustotu kostní hmoty.
 • Podílí se na regulaci tuku.
 • Ovlivňuje sexuální touhu.
 • Zodpovědný za psychickou pohodu, akčnost, dokonce i soutěživost, elán a pracovní úspěchy. 

Snížený testosteron u muže

Hladina testosteronu u muže, podobně, jako hladina estrogenu a progesteronu u ženy, začíná kolísat někdy kolem 40. věku života, kdy tento hormon klesá zhruba o 0,4-2 % ročně. Tehdy, většinou plíživě, mohou muži zpozorovat první vypadávání vlasů, zejména v oblasti temene, pozvolný úbytek svalové hmoty, snížení libida, prvotní projevy erektilní disfunkce. Často se též objevují bolesti zad, které jdou ruku v ruce s úbytkem kostní tkáně. Výjimkou není ani táhlá, vleklá únava, problémy se spánkem, náladovost, rozmrzelost, nedostatek koncentrace.

Co snižuje testosteron?

Mysleme dále na to, že produkci testosteronu výrazně škodí uspěchaný životní styl proložený častou konzumací alkoholu, nadměrným pitím kávy, kouřením, nedostatkem spánku a odpočinku. Dále i takový životní styl, kterému dominuje každodenní stres, jež se snažíme zajídat kdečím. Zdravá produkce testosteronu je doslova mozaikou o mnoha dílcích, ostatně jako v životě vše.   

Zvýšený testosteron u mužů

Paradoxem ale je, že nadbytek testosteronu vykazuje zcela opačný efekt, kdy namísto příjemného energetického stimulu muž může působit neomaleně až agresivně a zadělat si též na poškození mozku. Nadbytek testosteronu totiž požírá mozkové buňky. Pozor tedy na užívání tablet pro zvýšení testosteronu při potížích s erekcí, pokud nemáte jistostu, že příčinou dysfunkce je opravdu nedostatek testosteronu. Pozo také na přílišné užívání steroidů.

Více k tomuto tématu se můžete dočíst na www.vedator.org kde se přímo píše, že: Z výzkumů vyplývá, že pokud strava obsahuje více než 35 % proteinů, vede to ke snížení hladiny testosteronu o 37 %. Tomu už se odborně říká hypogonadismus. A ten se (mimo jiné) projeví, menší tvorbou svalstva. 

Jak doplnit testosteron?

Co však s tím, pokud zaznamenáme již něco z výše sepsaného seznamu? Dá se vůbec testosteron posílit, dá se tělu pomoci například stravou či bylinami, podobně, jako ženy při úbytku estrogenu zařazují preparáty ze sóji či výtažky ze lnu a jetele lučního? Žádný strach, dá, neboť příroda naštěstí vládne mocnou silou.

testosteron starnuti muz

Potraviny k obnovení libida

Jedním z prvních nepříjemných projevů úbytku testosteronu může být právě pokles sexuální touhy či první náznak erektilní dysfunkce, která se navíc počíná zhoršovat. V takovém případě by měl muž umět dostatečně zrekapitulovat svůj život, spočítat si, kolik hodin náleží spánkové hygieně, zda cvičí, zda sportuje, dokáže úspěšně pracovat se stresem, dodržuje pitný režim, neboť i ten je zodpovědný za správnou stimulaci hormonálního systému. Jak často muž koketuje s alkoholem? Jí vůbec zdravě? Myslí na všechny ty důležité makronutrienty, steroidní látky, minerály a vitamíny, které testosteronu brnkají na smeč?  

V hlavní roli bílkoviny

Pro tvorbu testosteronu je doslova zásadní zdravý příjem bílkoviny, kvalitního tuku, vitamínu A, D a zinku. S bílkovinou to však, jak jsem uvedla již výše, zcela jistě nepřehánějme. Snažme se každý den ujíst zhruba 0,8-1,2 g bílkoviny na každý kilogram tělesné hmotnosti. Pokud tedy dospělý muž váží 90 kilo, doporučená denní dávka bílkoviny čítá něco mezi 72-108 g.  

Za výborné zdroje bílkovin pokládáme:

 • Libové maso, jako je například kvalitní krůtí, kuřecí, rybí, krevety 
 • Tvaroh, mnohé sýry, jogurt  
 • Vejce  
 • Luštěniny, amarant, quinoa, oves 
 • Konopné semínko, mořské řasy, lahůdkové droždí (které, mimo jiném obsahuje také výtečné množství testosteron podporujícího zinku)

Omega 3 mastné kyseliny ke zvýšení testosteronu

Další, životně nezbytnou esenciální složkou, která se účastní syntézy testosteronu, budou omega 3 nenasycené mastné kyseliny. Omega 3 jsou menší skupinou, která zahrnuje kyselinu alfalinolenovou (ALA), kyselinu dokosahexaenovou (DHA) a kyselinu eikosapentaenovou (EPA).

Za významnější se považují DHA a EPA. Jejich doporučená denní dávka činí zhruba 250 mg. Najdeme je například v rybách, ústřicích, domácích vejcích a mléčných výrobcích volně se pasoucího skotu. Z rostlinné říše zde bude patřit len, konopné semínko, chia, vlašské ořechy, mořské řasy, růžičková kapusta či šrucha zelná. Zvláštní pozornost pak věnujme zejména rybám, neboť ty, kromě kvalitní bílkoviny a omega 3 NMK, obsahují také potřebný vitamín D, který je rovněž pro testosteron klíčový. 

V jídelníčku pak umenšeme konzumaci nasycených mastných kyselin a transmastných tuků, které pocházejí ze zdrojů vysoce zpracovaných potravin, jako jsou uzeniny, tučné sladkosti, dezerty, polevy, mnohé sladké pečivo a další.  

Vitamín A a testosteron

Hovoříme-li o testosteronu, pak nelze nezmínit i velice důležitý vitamín A. Studiemi na hlodavcích se zjistilo, že pokud dojde k poklesu tohoto vitamínu uvnitř varlat, zároveň klesne i hladina testosteronu. Jiné studie zase dokládají, že nedostatek vitamínu A se projevuje zakrněním varlat, u žen pak poklesem funkce vaječníků, deficit vede k těžké neplodnosti. Zároveň platí, že při nedostatku vitamínu A není organismus schopen správě vstřebávat tuk, který má zásadní vliv na produkci testosteronu.  

Zdroje vitamínu A:

 • Játra, žloutek, tučné ryby, maso, mléčné výrobky 
 • Zdrojem provitamínu A (beta karotenu) pak bude červená, oranžová, žlutá, ale i mnohá listová zelenina (špenát) a ovoce.  

Vitamín D a imunitní systém

Výše jsem zmínila rovněž i důležitost vitamínu D, který je pro náš život, jakožto i imunitní systém naprosto zásadní. V průběhu slunných měsíců jej lze přirozeně načerpat ze slunce. Nyní si představme, jakou silou oplýváme, pokud trávíme dovolenou u moře, živíme se rybami, čerstvou zeleninou, přes kůži absorbujeme životodárný vitamín D, pochutnáváme si na ústřicích, krevetách a tělo nabírá svalovou hmotu. Pak je mnohem, snazší zahořet onou spalující touhou.  

Vitamín D je jednoduše základ. V létě na něj během slunění mysleme. V zimě jej pak doporučuji suplementovat (nejlépe v kombinaci D3 + K2), neboť dle slov MUDr. Igora Bukovského, jej během léta nelze načerpat potřebný dostatek. Vitamín D najdeme i ve stravě, zejména v tučnějších rybách, tresčích játrech, žloutku, mnohých volně rostoucích houbách (neplatí o pěstírnách hub).  

Zinek: minerál plodnosti

Tuto podkapitolu bych ráda uzavřela zinkem, který udržuje testosteron v optimální hladině (a navíc ovlivňuje vitamín A). Tím podporuje plodnost, napomáhá zdárné reprodukci. Jeho doporučená denní dávka čítá zhruba 10-15 mg, kdy toto množství pohodlně načerpáme skrze stravu. Mezi top zinečnaté potraviny můžeme zařadit ústřice, hovězí maso, játra, dýňové semínko, kešu ořechy, nepražené kakao, vaječný žloutek.

Osobně doporučuji zinek zařazovat v odpoledních hodinách, kdy můžeme například využít léčivé síly praženého dýňového semínka, kterým posypeme zeleninový salát, polévku, doplníme jím pomazánku. Z doplňků pak zinek doporučuji suplementovat ve formě bisglycinátu zinečnatého, který vykazuje velmi dobrou vstřebatelnost, aniž by zároveň zatěžoval žaludek.  

Jak navýšit testosteron pomocí bylin?  

Stejně jako nám výtečně zafunguje strava, pomoci mohou i nabuzující byliny. A třeba právě takové, které si můžeme vypěstovat doma, na zahradě, v květináči, případně je zakoupit již zpracované ve formě tinktury, čaje, anebo též kapslí. Nejčastěji se tak setkáme například s Macou peruánskou.

Maca peruánská, ta pravá bylina pro pevného muže  

Tvarem připomíná naši českou řepu, ať už žlutou, červenou anebo též černou. Zajímavé je, že jednotlivé barevné odrůdy se od sebe liší svými specifickými vlastnostmi, ale také chutí. Zatímco červená maca se vyznačuje silným protirakovinným účinkem či dobrým vlivem na naše kosti, pro podporu testosteronu se naopak nejvíce hodí její černá odrůda.  

Maca černá:

 • Plodnost a sexuální touhu jak u muže, tak i ženy.
 • Napomáhá lepší paměti a koncentraci.
 • Zlepšuje kvalitu spermií.
 • Podporuje zdravý spánek.
 • Výtečný vliv na imunitu, celkovou vytrvalost, nabuzení.  

Macu je možné užívat ve formě tinktury, prášku, tobolek. Jelikož se jedná o superpotravinu, s macou určitě opatrně, není indikována ke každodennímu použití. Zařadit ji však můžeme až 3 x týdně, kdy po měsíci učiníme týdenní pauzu v užívání.  

maca cerna

Škornice šípolistá  

Škornici lze velice dobře pěstovat na českých zahrádkách, kde v plné síle přežije i zimu, aby pak na jaře vypustila na svět typické, ostře řezané zelené listy. Její afrodiziakální účinek působí jak na muže, tak i na ženu. U muže škornice pomůže mírnit erektilní disfunkci, prodlužuje ztopoření penisu, zvyšuje tvorbu mužských pohlavních buněk. Dle výzkumů jsou účinky bylinky založeny na efektivním uvolňování testosteronu, který u muže nabudí přirozenou sexuální sílu a vytrvalost. Bylinku lze užívat dlouhodobě, nemá žádné vedlejší účinky. Osobně doporučuji ve formě tinktury.  

Kotvičník zemní alias zelená viagra  

Kotvičník nabídne nepřeberné množství zajímavých účinků, kdy kromě posílení sexuální touhy a udržení hormonální rovnováhy též podporuje:

 • Plodnost mužů a žen 
 • Mírní erektilní disfunkci 
 • Růst svalstva  
 • Urychluje spermatogenezi  
 • Předchází vzniku cyst 
 • Snižuje vysokou hladinu LDL cholesterolu  
 • Mírní vysoký krevní tlak 
 • Dodává životní elán a vitalitu.  

Dle výzkumů u mužů kotvičník zvyšuje hladinu testosteronu až o 30 %, u žen pak podporuje dozrávání vajíček, čímž významně usnadňuje proces otěhotnění. Nejvyšší léčebný účinek nabídne plod, do čajových směsí se však používá také zelená nať.  

Mezi byliny podporující tvorbu testosteronu patří i česká stálice

Mezi jiné podpůrné bylinky, které mají výtečný vliv na hladinu testosteronu můžeme zařadit i pískavici řecké seno, korejský ženšen či malajský ženšen, ashwagandhu, případně i běžně dostupný český křen.