Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.
Hlavní mužský hormon, který je nezbytný pro řadu dějů nejen pro správnou reprodukci, pohlavní zdraví a speramtogenezi. Ovlivňuje stav kůže, pleti a metabolismus. Jedná se o hormon ze skupiny steroidů. Co všechno v těle ovlivňuje? Jak se projevuje jeho nedostatek?
Co to je testosteron?
Testosteron je jeden z nejznámějších hormonů vůbec a jeho jméno možná vůbec se nejčastěji vyskytuje všude možně, i tam kde bychom to vůbec nečekali. Stal se synonymem mužnosti a od toho se odvíjí obrovský zájem mužů nejrůznějšího věku udržet či zvýšit jeho hladinu v organismu.
Co dělá testosteron?
Jak již bylo zmíněno, je to nejznámější mužský pohlavní hormon a chemicky se řadí mezi anabolické steroidy. V mužském těle vzniká ve varlatech, přesně v tzv. Leydigových buňkách. Působí na spermatogenezi (tvorba spermií) a ovlivňuje vývoj pohlavních znaků v období puberty. V pozdním věku jeho dostatečná hladina brání rozvoji osteoporózy. Jeho hladina je u mužů vyšší ráno, což vysvětluje fakt, že muži mají ráno větší zájem o sex než ženy.
Hladina testosteronu
Zdrojem problémů pro řadu mužů je to, že hladina testosteronu začíná s postupujícím věkem klesat. Podle výzkumů je to hranice zhruba třiceti pěti let věku, kdy dochází k prvnímu, tehdy ještě nepříliš výraznému poklesu. Klíčovým obdobím je tzv. období andropauzy, kdy dochází k poklesu u mužů ve věku mezi padesátým a šedesátým rokem života. V tomto období je hladina třiceti-procentní oproti době, kdy dochází k největší produkci. Tento pokles se odráží i ve snížené kvalitě sexuálního života či horší psychice.
Jak ovlivňuje prostatu a vlasy?
Testosteron se v organismu mění na látku dihydrotestosteron. Právě dihydrotestosteron je látka, která vyvolává vypadávání vlasů v zónách závislých od androgenů (temeno hlavy, kouty), protože poškozuje vlasové kořínky a je také zodpovědná za vznik akné, nadměrného ochlupení těla a tváře a zvětšování prostaty. Tuto přeměnu pomáhá v přírodních přípravcích blokovat výtažek ze saw palmetta, palmičky zubovité.
Nedostatek testosteronu
Nedostatek hormonu zapříčiňuje řadu nežádoucích příznaků. Dochází ke zvýšenému vypadávání vlasů, pokožka je tenčí a sušší a dochází k hromadění tuku, hlavně v oblasti břicha. Rovněž dochází k úbytku svalové hmoty. Změny se ovšem projevují v oblasti psychiky – se sníženou hladinou testosteronu se snižuje vnímavost, zhoršuje paměť, zvyšuje se podrážděnost, návaly vzteku, nervozita. Muž má více problémů se spánkem a větší únavou.
To vše se odrazí v kvalitě sexuálního života. Snížená hladina hormonu ovlivňuje negativně zbytnění prostaty, kvalitu erekce i celkově zájem o sex. Toto vše se dá celkově zlepšit užíváním různých doplňků stravy obsahujících například macu, arginin, kotvičník pozemní, muira puama, zázvor, mučenka či další.
Je ovšem také důležité upozornit, že zmíněné údaje se týkají fyziologické, tj. přirozené role testosteronu. Řada mužů ve snaze buď posílit potenci či obecně zvýšit svoji mužnost se snaží ať už legální či nelegální cestou získávat léky s obsahem testosteronu. Pokud se snaží takto nekontrolovaně užívat testosteron, tato posedlost zvyšováním jeho hladiny může mít za následek zvýšení rizika nádorových onemocnění, ale rovněž i onemocnění srdce a cév.