TČM: Chlamydie – jak je poznat a jak je léčit 

chlamydie

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Chlamydiová infekce je jednou z nejvíce rozšířených pohlavních nemocí. Je však třeba upozornit, že chlamydií je vícero druhů a některé z nich se mohou projevovat v podobě infekcí dýchacích cest, očí nebo jiných orgánů. 

Léčba chlamydií po západním způsobu bývá často neúspěšná. Už samotná diagnostika je problematická, jelikož chlamydie vykazují velkou podobnost s jinými infekcemi. Ale i pro čínskou medicínu jsou chlamydie často tvrdým oříškem. Jde o to, že jejich léčba vyžaduje dlouhý čas a trpělivost. 

Chlamydie: jak se přenáší & druhy

Chlamydie jsou mikroskopické organismy parazitující uvnitř živých buněk. I když svou velikostí připomínají viry, řadí se mezi bakterie. Na rozdíl od běžných bakterií získávají energii a rozmnožují se pouze uvnitř buněk hostitele. Přežívají v buňce v neinfekční podobě a mohou buď způsobit rozpad buňky, čímž se uvolní do okolí, nebo zůstat uvnitř buňky a uvolňovat se pomocí exocytózy. 

Mezi nejvýznamnější druhy chlamydií patří:  

  • Chlamydia trachomatis, která způsobuje problémy urogenitálního ústrojí,   
  • Chlamydia pneumoniae, která způsobuje plicní problémy 
  • Chlamydia psittaci, což je primárně zvířecí patogen, který se ale může přenést i na člověka. 

Nejčastějšími způsoby, při kterých dochází k přenosu chlamydií jsou: 

  • Sexuální přenos: hlavně Chlamydia trachomatis, která je nejčastější pohlavně přenosnou infekcí. 
  • Kapénková infekce: přenos slinami, mluvením nebo kontaktem s kontaminovanými předměty. 
  • Přenos při porodu: infikovaná matka může nakazit novorozence. 
  • Přenos ze zvířat: Chlamydia psittaci se přenáší trusem nebo peřím zvířat. 

Projevy

Chlamydiové infekce mohou mít různé projevy, jinak řečeno, mohou způsobovat různá onemocnění:  

  • Chlamydia trachomatis se přenáší pohlavním, análním i orálním stykem. Nejohroženější jsou lidé ve věku 15-30 let. Tato infekce často probíhá bez příznaků, což komplikuje její diagnostiku a léčbu. U mužů se projevuje zánětem močové trubice s příznaky jako pálení při močení a výtokem. U žen se infekce projevuje výtokem, bolestí při styku a krvácením mimo cyklus. 
  • Chlamydia pneumoniae je častým původcem plicních onemocnění. Příznaky zahrnují dráždivý kašel, bolest hlavy, únavu a zvýšenou teplotu. Infekce může probíhat jako běžné nachlazení nebo chřipka, ale může vést i k závažnějším stavům jako zánět průdušek nebo zápal plic. 
  • Psitakóza, způsobená Chlamydií psittaci, je infekce, kterou mohou lidé získat od ptáků, hlavně papoušků a holubů. Projevy zahrnují suchý kašel, dušnost, horečku, zimnici, únavu, bolesti svalů a hlavy, někdy i nevolnost a průjem. Infekce může být mírná jako nachlazení nebo vážná jako pneumonie.  

Pokud chlamydiová infekce není rozpoznána a léčena včas, může vést k vážným komplikacím. Chlamydie se mohou šířit do dalších orgánů a zapříčinit celou řadu onemocnění: 

  • Reaktivní artritidu: Zánět kloubů, který postihuje dolní končetiny. 
  • Astma a chronickou obstrukční plicní nemoc: Po neléčené infekci dýchacích cest. 
  • Oční infekce: Může vést až k slepotě. 
  • Sterilitu 
  • Zánět srdeční svaloviny a mozkových blan 
  • Autoimunitní onemocnění: např. roztroušenou sklerózu, postižení štítné žlázy nebo chronický únavový syndrom. 

Čínská medicína: léčba chlamydií

Teď se konečně podívejme na to, jak se na chlamydie dívá čínská medicína a jak přistupuje k léčbě. Zde záleží na tom, v jaké fázi infekce se pacient nachází. 

Akutní fáze

Jedná-li se o akutní fázi a pacient vnímá příznaky, pak se problém řeší na základě diagnostiky příznaků: 

  • Urogenitální infekce se řeší jako horko či spíše vlhké horko v urogenitálním ústrojí. Většinou na podkladě nedostatečnosti energie Qi Sleziny. Typickými projevy jsou výtoky, často žluté, svědivé a zapáchající. Může být i svědění bez výtoků. Z prostředků čínské medicíny je vhodné nasadit vitální houbu Coriolus a bylinný recept Si Miao San (Čtyři zázraky). 
  • U plicních infekcí  

Jde opět o oslabení Plicní Qi a následujíc napadení větrným horkem či toxickým horkem. Z prostředků čínské medicíny je vhodné použít vitální houbu Coriolus, dále bylinný recept Shuang Huang Lian Tang (Stříbrný dech) a bylinný recept Qing Zao Jiu Fei Wan (Vyschlý pramen). 

Chronicita

Bohužel, často se přistupuje k léčbě pozdě, tedy až v okamžiku, kdy už jsou chlamydie v těle zabydlené – tedy ve fázi chronické. Tělo se oslabí (stresem, přepracováním se), oslabí se naše imunita, a ta přestane mít chlamydie pod kontrolou, ty se pak „začnou hlásit o naši energii“, což poznáme podle typických příznaků, které jsou většinou podobné těm výše uvedeným v akutní fázi, ale nemají tak dramatický průběh. Tomuto stavu se v čínské medicíně říká tzv. „skrytý patogen“ (sem patří i chronická borelióza či chronické kvasinkové infekce). 

Léčba se odvíjí od typu příznaků, zásadní je však v této chronické fázi razantní posílení imunitního systému, aby tělo tyto patogenní mikroorganismy dostalo zpět pod kontrolu. 

Obvykle se doporučuje kombinaci tří prostředků: 

  • vitální houba Coriolus – razantně stimuluje imunitní systém, dále je to nejsilnější zabiják čehokoliv, co do organismu nepatří, včetně chlamydií (Pozor! zvláště u vaginálních, ale i u plicních chlamydií, se dává Coriolus i partnerům!)  
  • vitální houba Polyporus – stimuluje imunitní systém a odvádí z organismu vlhkost. Jde o to, že je třeba chlamydie vybít, ale zároveň je i zbavit potravy, a tou je podle čínské medicíny tzv. vlhkost.  
  • bylinný recept MyRemover 2, který efektivně ničí nejen chlamydie, ale i kvasinky (kandidy), ale i další chronické infekce a záněty způsobené EB viry, herpetickými viry apod. 

Skrytý patogen chce čas

Jak je uvedeno hned na začátku léčba chlamydií vyžaduje čas. Stejně jako u ostatních „skrytých patogenů“ trvá řádově měsíce někdy i rok a více. Zásadní je, aby pacient pociťoval průběžné zlepšování stavu. Někdy to však může být jako na houpačce. Chvíli je pacient zcela bez příznaků a obtíží, a pak se, obvykle po nějakém oslabení, příznaky znovu vrátí. Chce to hodně trpělivosti. 

Co je ale důležité – léčbu nezanedbat! Neléčené chlamydiové infekce jsou nebezpečné kvůli možnému dlouhodobému poškození tkání. U žen mohou vést k zánětlivým onemocněním pánve, neplodnosti a komplikacím během těhotenství, zatímco u plicních infekcí mohou vyvolat chronická respirační onemocnění, zápal plic a exacerbace (výrazné zhoršení) chronických onemocnění jako CHOPN.  

Infekce oslabují imunitní systém, zvyšují riziko dalších infekcí a jsou spojeny s extrapulmonálními (mimoplicními) komplikacemi, včetně aterosklerózy.

Včasná diagnostika a léčba jsou klíčové pro prevenci těchto komplikací, přičemž asymptomatické průběhy infekcí často vedou k jejich přehlédnutí a přenosu na další osoby.