Snídaně je ideální start dne

vyznam snidane

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Pokud chceme náš den nastartovat, tělo potřebuje, abychom mu hned po probuzení doplnili energii. A je to právě strava, ze které si ji naše enzymy vytvoří. Ostatně bez energie by naše tělo v průběhu dne ani nemohlo fungovat. Ranní rozcvičkou si sice vyplavíme pozitivní hormony, ale bez potravy by se naše tělo za okamžik cítilo vyčerpané. Jak to vypadá? Nic se nám nechce. Nemůžeme se soustředit a hned myslíme na kávu…

Naporcujme si den

Úkolem snídaně i svačin je nastartovat tělo v průběhu dne, a to tím, že mu dodají potřebnou dávku energie a živin. Zdravé a zároveň moderní je dnes rozdělovat potravu do několika menších porcí během celého dne. Jedině tak bude tělo stále a „rovnoměrně“ zásobováno a nedojde k výkyvům či k nerovnováze mezi přijímanou a vydávanou energií.

Představte si opačnou situaci, kdy po delším hladovění tělu naráz dodáme energicky velmi bohaté jídlo. Často v podobě různých pamlsků, které máme rychle po ruce k zahnání hladu. Tělo však tak velký příjem energie nevyužije a uloží si ji. Zde můžete vidět jeden z hlavních klíčů k řešení problémů s nadváhou či jinými trávicími potížemi.

proc snidat

Snídaně by měla být energeticky vydatná

Stačí, když budete vycházet z potřeb vašeho těla, a dodávat energii a živiny ve chvílích, kdy je nejvíce potřebujete. Snídaně by měla poskytnout čtvrtinu denního přídělu energie, proto by měla být velmi energeticky vydatná. Nezapomeňte na vitamíny, minerály, složené sacharidy a bílkoviny. Sacharidy můžete doplnit skrze vločky nebo celozrnné pečivo. Bílkoviny najdete v mléčných výrobcích, masu, semínkách… No a vitamíny s minerály vám dodá pohanka, jáhly, ovoce a zelenina. S postupujícím dnem aktivita většiny z nás klesá a tomu by měl být uzpůsobený i příjem a skladba potravy.

Pestrobarevný jídelníček

Ráno i v průběhu dne bychom měli doplňovat všechny důležité prvky stravy, proto si vyzkoušejte některé rychlé a kvalitní svačinky, které nám pomohou udržet krevní cukr stabilní (a tím i naši náladu).

Například jedna porce cereálií zalitá troškou mléka dodá příliš mnoho sacharidů a málo bílkovin, proto uděláte lépe, když si dáte cereálie s jogurtem nebo tvarohem.

Kvalitní a vyváženou alternativou jsou obilné kaše, které lze snadno a rychle připravit, dochutit si je můžete ovocem, ořechy, semínky či javorovým sirupem, tím dosáhnete zdravého a chutného pokrmu bohatého na vitaminy, stopové látky i vlákninu.

TIP Celostní medicíny: Snídaním už rozumíme, ale víte, jak velký užitek budete mít během dne ze zdravé a chutné svačinky? Máme pro vás tipy na dopolední i odpolední svačiny!