5 potravin pro zdravý mozek: najdete je doma!

orisky mozek vyziva

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Mastné ryby, borůvky a brokolice jsou bohaté na sloučeniny, které prokazatelně přispívají k optimálnímu zdraví a funkci mozku, včetně kognitivních schopností, včetně paměti. Tyto potraviny jsou zvláště cenné pro svůj obsah omega-3 mastných kyselin, antioxidačních látek a dalších živin, které mají prokázané účinky na podporu nervových funkcí a ochranu mozku před degenerativními procesy. Konzumace těchto potravin může být klíčová pro udržení optimální kognitivní výkonnosti.

Máme pro vás 5 potravin, které podporují zdravou funkci mozku.

  1. Tučné ryby
  2. Borůvky
  3. Dýňová semínka a ořechy
  4. Vejce
  5. Kurkuma

1: TUČNÉ RYBY

Asi 60 % vašeho mozku je tvořeno tukem a něco málo přes polovinu tohoto tuku tvoří omega-3 mastné kyseliny. Váš mozek používá omega-3 k budování nervových buněk a neuronálních synapsí. OM3 jsou nezbytné pro správné učení a paměť, také pomáhají při udržení správné funkce mozku (jako prevence degenerativních onemocnění). Ryby jako losos, tuňák, sleď či sardinky patří mezi ryby bohaté na omega 3 mastné kyseliny. Vědci ukazují, že lidí pravidelně konzumující ryby mají větší více šedé kůry mozkové.

2: BORŮVKY

Sytě zbarvené bobule dodávají antokyany, skupinu rostlinných sloučenin s protizánětlivými účinky. Působí proti oxidativnímu stresu a zánětům, které mohou přispívat ke stárnutí mozku a neurodegenerativním onemocněním. Borůvky jsou plné antioxidantů, z nichž některé se hromadí v mozku a zlepšují komunikaci mezi mozkovými buňkami. Mohou tak zpomalit stárnutí mozku a zlepšit paměť.

3: DÝŇOVÁ SEMÍNKA A OŘECHY

Semínka dodávají mozku množství minerálů. Dýňová semínka jsou bohatá na mnoho mikroživin, které jsou důležité pro funkci mozku, včetně mědi, železa, hořčíku a zinku.

  • Zinek: důležitý pro nervovou signalizaci. Nedostatek zinku spojujeme s řadou onemocnění, včetně Alzheimerovy choroby, deprese a Parkinsonovy choroby.
  • Hořčík: Hořčík je nezbytný pro učení a paměť. Nízké hladiny hořčíku jsou spojeny s mnoha neurologickými onemocněními, včetně migrény, deprese a epilepsie.
  • Měď: je potřebná pro správné vedení nervových signálů. Nerovnováha v hladinách mědi může zvýšit riziko neurodegenerativních poruch.
  • Železo: Nedostatek železa je často charakterizováný mozkovou mlhou a zhoršenou funkcí mozku.

Podobně skvělé účinky mají i kvalitní ořechy. Studie ukazují, že pravidelná konzumace ořechů je spojená s nižším rizikem kognitivního poklesu u starších. Většina ořechů obsahuje vitamín E, který chrání buňky před poškozením volnými radikály a pomáhá tak zabraňovat duševnímu úpadku. Jako nejlepší ořechy se prezentují vlašské, které jsou navíc bohaté na omega 3 MK.

4: VEJCE

Vajíčka nabízí velké množství vitamínů B6 a B12, folátu a cholinu.

  • Cholin je základní mikroživina, kterou tělo používá k tvorbě acetylcholinu, neurotransmiteru, který pomáhá regulovat náladu a paměť. Vyšší příjem může souviset s lepší pamětí a mentálními funkcemi.
  • Vitaminy skupiny B nacházející se ve vejcích podporují zdraví mozku a mohou zpomalit progresi mentálního úpadku u starších lidí, protože snižují hladinu homocysteinu – ten je často spojovaný s Alzheimerovou chorobou.
  • Nedostatek folátu a vitamínu B12 u lidí může způsobit depresi.
  • Nedostatek kyseliny listové je běžný u starších lidí s demencí.
  • Vitamin B12 se podílí na syntéze chemických látek v mozku a regulaci hladiny cukru v mozku.

5: KURKUMA

Sytě žluté koření, které je klíčovou složkou kari. Studie ukazují, že kurkumin, aktivní složka kurkumy, prochází hematoencefalickou bariérou, což znamená, že se může přímo dostat do mozku. Je to silný antioxidant a protizánětlivá sloučenina, která:

  • Může pomoci s pamětí a čistit amyloidní plaky, které se vyskytují při Alzheimerově chorobě.
  • Zmírňuje deprese: Kurkumin zvyšuje serotonin a dopamin, které oba zlepšují náladu. Jedna recenze naznačila, že kurkumin může zlepšit příznaky deprese a úzkosti.
  • Pomáhá růstu nových mozkových buněk: Kurkumin zvyšuje mozkový neurotrofický faktor, růstový hormon, který pomáhá mozkovým buňkám růst. Může pomoci oddálit mentální úpadek související s věkem, ale je zapotřebí více výzkumu (18, 19).
  • Většina studií používá vysoce koncentrované doplňky kurkuminu v dávkách od 500 do 2 000 mg denně, což je mnohem více kurkuminu, než většina lidí konzumuje při použití kurkumy jako koření. Je to proto, že kurkuma se skládá pouze z přibližně 3–6 % kurkuminu.

TIP Celostní medicíny: Chcete se o celostní léčbě Alzheimerovy choroby dozvědět více? Přečtěte si odborný článek od České naturopatické společnosti!