Domácí kosmetika z jarních bylinek: Čím vyživit pleť na jaře?   

domací kosmetika hydrolaty

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Letošní jaro je specifické – zejména v rychlosti, se kterou půdou prorůstají byliny, kvetou první stromy… Pojďme si dnes společně popovídat, jak využít léčivé síly přírody, které byliny sbírat a jak je dále zpracovávat na květinové vody, oplachy, maceráty či nálevy. V prvních jarních bylinách totiž sídlí duch mládí, o čemž by mohly vykládat zejména trnkové keře, jejichž květy dovedou vypínat pleť. Nevěříte? Ráda vás přesvědčím o opaku.  

Co vše lze z kraje jara sbírat?  

Pokud jste, stejně jako já, milovníky bylin, určitě jste si již posbírali alicinem nabitý list medvědího česneku, rutinem nadité fialkové květy a listy, kašli ulevující plicník, protidnovou bršlici kozí nohu, dýchací cesty podporující popenec anebo právě též trnkové květy, které jsou pro mne jedním z nejúžasnějších darů jarní přírody. Zejména, co se pleti týká.

Z trnky toho lze však nachystat povícero, ať už nálev, mast, hydrolát, olej či mast. Dokončeme však ještě onen seznam jarních bylin, neboť se nám půdou protlačila i játra podporující pampeliška, vlaštovičník, který léčí nepříjemné bradavice, vitamínem C nabitý ptačinec žaninec, ale také svízel přítula, který tak dokonale rozproudí lymfatický systém. A to vůbec nemluvím o dalších rozkvetlých stromech, jako jsou třešně, hrušky, jabloně či švestky, ze kterých, stejně, jako z trnky, můžeme uchystat nevídané poklady.  

Trnka, magický základ pro naši pleť  

Z trnky můžeme využít list, květ, kůru, ale také trpké, léčivé plody, které jsou výtečné zejména při zánětech, případně pak průjmových stavech. Samotný květ pak navíc vykazuje:

  • Mírný močopudný účinek 
  • Mírný projímavý účinek 
  • Podporu metabolismu 
  • Snížení krevního tlaku 
  • Mírnění žaludečních potíží 
  • Eliminaci zánětlivých reakcí v cévách.

Dle mnohých herbářů dokáže trnkový květ také nabudit metabolismus, a tedy být účinný při redukční dietě. Nutno však podotknout, že květ nebude samospásný a je třeba nastolit pevný stravovací a pohybový řád.  

Výroba domácího hydrolátu

Pokud budeme chtít trnkou vyživit pleť, určitě doporučuji nachystat hydrolát alias květinovou vodu, kterou získáváme parní destilací ve speciální refrakční koloně. Zde postupným zahříváním bylinkového nálevu dochází k tvorbě páry, která stoupá do speciální úzké rourky, jež je následně ochlazována. Pára kapalní a stéká v podobě tzv. květinové vody do připravené nádoby. Hydrolátem tedy rozumíme květinovou vodu, která je obohacená o ve vodě rozpustné látky, které jsou běžnou součástí rostlin a které se do vody uvolňují v průběhu parní destilace. Destilací navíc získáváme silice, záleží však na bylince a množství silic uvnitř jejich částí. Výtečnými siličnatými bylinami je například levandule, ale také rozmarýn.

Recept: Trnková mast, jedna z nejvoňavějších mastí vůbec  

Osobně u trnky využívám jejich výtečných vypínacích vlastností, které se hodí zejména v péči o pleť. Pro tyto účely si chystám trnkovou mast, jejímž základem bývá mandlový či hroznový olej. Tyto oleje pokládám za jedny z nejvýživnějších pleťových olejů vůbec. Jak na takovou mast?  

Ingredience: 2 hrsti trnkového květu, 100 ml mandlového oleje, 18 g včelího vosku  

Postup: Trnkový květ nasypeme misky, zalijeme olejem, misku umístíme do vodní lázně a takto prohříváme hodinu denně, po dobu jednoho týdne. Poté olej přecedíme, zahřejeme, rozpustíme v něm vosk a mastí plníme připravené dózy. Mast lze použít k péči celého obličeje, očního okolí, rukou. Při dlouhodobém použití pleť krásně vypne, jemně vyhlazuje vrásky.  

Pokud je naše pleť mastnější se sklonem k akné, doporučuji trnku naložit do bambuckého másla, které je samo o sobě tuhé, a tedy netřeba použít včelí vosk, který může mít tendenci ucpávat póry.

bylinky kvetova voda

Recept: Trnkový olej  

Vyzkoušet můžete i jedinečný trnkový olej!

Ingredience: 2 hrsti trnkového květu, 100 ml mandlového oleje, 100 ml hroznového oleje 

Trnku necháme jemně zavadnout, následně ji nasypeme do lahve, do které přilijeme oba druhy oleje. Lahev necháme odpočinout na okenním parapetu, ráno a večer ji protřepeme. Dáváme pozor, aby kvítky trnky nevyplavaly na vodní hladinu, čímž bychom mohli urychlit kažení tohoto kosmetického elixíru. Trnku v oleji macerujeme asi 4 týdny, poté olej přecedíme, používáme k masáži pleti, vždy ráno a večer.  

Společně s trnkou zařaďme i kopřivu  

Péči trnkovou mastí můžeme doplnit o odvar z kopřivy, která rovněž vykazuje velmi příznivý vliv na pokožku obličeje, a to nejen díky přítomnému křemíku. Kopřivu pak doporučuji také popíjet, neboť nás posiluje rovněž i zevnitř, což se samozřejmě projeví také na zdraví pleti. K čemu všemu je nám kopřiva dobrá?  

  • Povzbuzující účinek na játra, žlučník, ledviny 
  • Podpora metabolismu 
  • Detoxikační účinek 
  • Podpora činnosti slinivky břišní, vaječníků 
  • Léčba anémie 
  • Kožní onemocnění 
  • Úleva při revmatismu, astmatu 
  • Mírnění zánětů 
  • Zastavení krvácení 
  • Snadnější hojení ran 
  • Antivirotický účinek 
  • Močopudný a protiprůjmový efekt 
  • Pozitivní dopad na naše cévy, klouby a kůži 
  • Omlazení organismu, energetizující účinek. 

Kopřivový hydrolát: i bez kolony!

Pokud vládneme destilační kolonou, tzv. kolonou refrakční, doporučuji i z kopřivy uchystat hydrolát. Pokud však kolonu po ruce nemáme, kopřivu jednoduše provařme, a to po dobu 10 minut, čímž z bylinky uvolníme potřebný křemík. Takto nachystaný odvar přecedíme, necháme vychladnout a používáme k posílení pleti, pravidelně, 2 x denně. Nevýhodou odvaru je, že oproti hydrolátu vydrží zhruba 2 dny a následně je nutné připravit opět nový odvar.

Trvanlivost lze prodloužit použitím Cosgardu, jako jedné z ingrediencí, kterou do pleťové vody přidáme. Cosgard je dokonce podporován i Ekocertem, který je nezávislou mezinárodní společností zabývající se kontrolou a certifikací výrobků obsahujících suroviny z kontrolovaného ekologického zemědělství.  

Kopřiva je výtečná rovněž i při ekzémech  

Trpíme-li na ekzémy, zkusme pak zkombinovat kopřivu s přesličkou, které naložíme do bambuckého másla. Bylinky v něm prohříváme ve vodní lázni opět jeden týden. Jakmile je hotovo, olej přecedíme, nakapeme do něj několik kapek CBD oleje, dobře rozmícháme a mastí plníme dózičky.

Šípková růže, pohlazení pro naši pleť  

Současné nedočkavé jaro nám již brzy nabídne rozkvetlou šípkovou růži, na kterou se vydejte, neboť i ona nabízí hezkou řádku léčivých vlastností. Využít ji můžeme nejenom na pleť, ale také vnitřně, kdy doceníme zejména její:

  • Protizánětlivý a protirevmatický účinek 
  • Projímavý vliv 
  • Zklidnění zanícených sliznic 
  • Protikřečový účinek, zejména na žaludek 
  • Tišení kašle, bolesti v krku 
  • Posilující efekt 
  • Útlum nadměrného menstruačního krvácení

Já osobně růži opět vkládám do destilační kolony, pokud ji však nemáme, vyrobme si jednoduchou, avšak velmi účinnou růžovou pleťovou vodu. I do ní je možné přidat Cosgard a tím prodloužit trvanlivost výrobku. 

Růžová pleťová voda 

Ingredience: 500 ml převařené vody, 5 polévkových lžic jablečného octa, 100 g lístků šípkové růže, 30 g sušené levandule lékařské 

Do vymyté, vyvařené nádoby nasypeme okvětní plátky růže, levanduli. Přidáme vodu, jablečný ocet. Dobře uzavřeme, necháme odpočívat na chladném, tmavším místě. Po týdnu přecedíme přes plátno, přelijeme do sklenice, kterou můžeme ponechat v koupelně.  

ruze

Recept: Růžový olej  

Při výrobě pravého růžového oleje se nejčastěji používají okvětní plátky růže damašské, která se těší své přízni zejména v Bulharsku, dále pak růže stolisté, které, máte-li možnost, zcela jistě najděte místo na vaší zahradě. Výroba růžového oleje je tak trošku mravenčí a nesmírně poctivou prací, neboť zde neošidíme žádný z následujících kroků. Okvětní lístky se sbírají brzy po ránu, při východu slunce, samozřejmě ručně. Posléze se macerují, velmi pozvolna, aby se přešlo k destilaci vodní parou, během které se izoluje růžový olej.

Ze tří tun okvětních lístků získáváme zhruba kilogram růžového oleje. Vezmeme-li v potaz náročnost celého procesu, snadno nám dochází, jak vzácné toto zboží je.

Naštěstí, jemnou obdobu růžového oleje lze zhotovit taktéž i v domácích podmínkách. Způsobů, jak vyrobit růžový olej, kterým pleť odlíčíme, vyživíme, zvláčníme a osvěžíme, existuje dozajista nespočet. Jedni olej zahřívají a doplňují o okvětní plátky, nicméně, osobně preferuji tento jednoduchý postup, který lze provádět za studena. Co si tedy přichystat?  

Ingredience: 100 g růžových lístků, 50 ml mandlového oleje, 50 ml bio slunečnicového oleje, kamínek  

Do menší sklenice umístíme plátky růže, kombinovat lze růži šípkovou, stolistou či další, oblíbené a dostupné druhy. Přidáme mandlový a slunečnicový olej, vložíme kamínek, dobře uzavřeme. Louhujeme zhruba 5-6 týdnů, při pokojové teplotě. Následně přecedíme, stáčíme do vhodné lahvičky, používáme denně k ošetření pleti. Lze jím potírat i poškozené bradavky maminek během kojení.  

Pampeliška v boji proti pigmentovým skvrnám

Posledním jarním tipem bude pak pampeliška, kterou doporučuji zařadit, trápí-li nás stařecké skvrny, pigmentové skvrny či hnědé flíčky po akné. Pampeliška má totiž ten dar jemně vybělit pokožku. Podobně, jako například ocet, oproti octu však není pampeliška tak agresivní. Pampeliška toho však zvládne mnohem více, tak například:

  • Povzbuzuje trávení 
  • Působí močopudně a žlučopudně 
  • Příznivě ovlivňuje metabolismus 
  • Účinné látky povzbuzují funkci jater, žlučníku, slinivky, střev, ledvin i krvetvorných orgánů 
  • S úspěchem se též používá při léčbě močových a ledvinových kamenů, chronické únavě, diabetu 
  • Působí proti degeneraci kostí a chrupavek 
  • Představuje výrazné antirevmatikum 
  • Podporuje vstřebávání mozkových edémů nejrůznějšího původu 
  • Vyvolání menstruace 
  • Květ čistí krk od hnisu 
  • Nálev z květů zesvětluje pihy 
  • Zevně pak bylina slouží k omývání aknózní pleti a hemoroidů

Nálev proti stařeckým skvrnám  

Ingredience: 2 hrsti pampeliškových květů, 200 ml vody 

Květní úbory zalijeme vroucí vodou, necháme zhruba 10 minut louhovat. Následně nálev přecedíme, necháme jej vychladnout, potíráme jím místa zatížená fleky či stařeckými skvrnami. K delšímu uchování nálevu lze opět použít Cosgard.