Proč pít celerovou šťávu?

zelene smoothie celer

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Od zlepšeného zdraví střev po zdravější pokožku, celerová šťáva nabízí mnoho potenciálních výhod. Vzhledem k tomu, že má nízký obsah kalorií, skvěle nahradí kalorické nápoje. To může podpořit hubnutí, čehož mnoho lidí chce využít. Jak je to s celerem doopravdy?

Co obsahuje řapíkatý celer?

Tato oblíbená zelenina je bohatá na četné živiny, včetně kyseliny listové, draslíku, manganu a vitamínů A, C a K. Je také skvělým zdrojem riboflavinu, vitamínu B6, kyseliny pantotenové, vápníku, hořčíku a fosforu.

Samostatně nebo v mixu?

Na celerovou šťávu si můžete pochutnat samostatně, nebo vsadit na zelená smoothies, která obsahují různé druhy ovoce a zeleniny. Snadno tedy vytvoříte mix živin, a možná i lepší chuť – pokud vám čistá celerová šťáva zrovna nic moc neříká. Do smoothie navíc můžete přidat kvalitní zdroj bílkovin (jogurt, kvalitní protein), adaptogeny a zdravé tuky (MCT olej, avokádo, semínka, ořechová másla a další). Kombinace, která obsahuje nejen zeleninu a ovoce je výživově daleko bohatší a zdravější.

Celerová šťáva před jídlem

Pokud zařadíte zelenou šťávu před jídlem, sníte přirozeně méně jídla, budete rychleji sytější a krevní cukr bude po jídle vyrovnanější. Tím sami sebe ochráníte před únavou po jídle a chutí na sladké.

Pro smysluplné hubnutí však vždy bude potřeba komplexnost, nejen zelená šťáva z celeru. Nakombinujte ji ale s pravidelným pohybem, vyváženým jídelníčkem, pitným režimem a Liposlimem od Puravia Labs a výsledky rozhodně uvidíte!

Proč pít celerovou šťávu?

Z celeru získáte řadu vitamínů, minerálů a fytonutrientů. Ideálně však celer hledejte v BIO kvalitě, protože obecně řapíkatý celer patří k nejčastěji kontaminovaným druhům zeleniny toxiny a pesticidy.

  • Protizánětlivý efekt: Flavonoidy jsou hlavní třídou fytonutrientů v celeru. Zvýšený příjem flavonoidů je spojen s nižším rizikem srdečních chorob, cukrovky a rakoviny. Působí celkově protizánětlivě.
  • Krevní tlak: Celerová šťáva může pomoci při zvládání krevního tlaku. Tento účinek je pravděpodobně způsoben koncentrací dusičnanů v celeru, které podporují zdraví srdce a pomáhají snižovat krevní tlak. (pozn. red.: jiné dusitany, než které se používají ke konzervaci)
  • Cholesterol: Zvířecí studie ukázaly, že celer může snižovat vysoký cholesterol. Názory se ale spíš různí.
  • Zvyšuje pocit sytosti: Sníte toho méně 🙂
  • Nízkokalorická šťáva: představuje oproti sladkým smoothie z ovoce nízkokalorickou variantu. Pokud chcete zhubnout, je kalorická restrikce potřebná, ale opravdu nestojí pouze na zelené šťávě.

Na co si dát pozor?

Přestože existuje celá řada důvodů, proč pít celerovou šťávu, existují samozřejmě i věci, na které byste si měli dát pozor.

  • Pokud celer odšťavňujete, ztracíte celkem velkou porci vlákniny.
  • Nadměrný příjem sodíku a draslíku: pití velkého objemu zelené šťávy může mít vliv na minerálovou bilanci v těle. Ta mimo jiné ovlivňuje krevní tlak a může zhoršit stabilitu krevního tlaku, mít na cévy a kardiovaskulární riziko.

Upraveno pro Celostní medicínu z Healthline.com