Nalezení rovnováhy v těle. Jak fungují vitální houby?

jak fungují vitalní houby

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Co je pro vás synonymem zdraví? Pro tradiční čínskou medicínu je to rovnováha těla. Rovnovážný stav, kdy vše je v souladu se vším a naše tělo je zdravé.  A nejen zdravé, zároveň se cítíme dobře a užíváme si kvalitního života. Co myslíte, je váš organismus v rovnováze? Cítíte se v harmonii se svým tělem? 

Yin, Yang a zdraví člověka  

Od počátku věků, všude kolem nás, existují dvě protikladné síly. Yin a Yang. Jedna bez druhé nemůže být, a zároveň se neustále jedna snaží převážit tu druhou. Zabrat té druhé území. Když jedna roste, je to na úkor té druhé. Podívejte se na symbolu monády, kde je to dobře vidět. Yin postupně narůstá, a když dosáhne svého maxima, přemění se v Yang. A naopak. 

Tímto neustálým převažováním se vznikají ve vesmíru, v přírodě i ve společnosti pravidelné cykly, kdy chvíli převládá Yin a chvíli Yang. Střídání dne a noci, ročních období apod. 

I v našem organismu prakticky neustále a na všech úrovních dochází k yin-yangovým proměnám, při trávení, při dýchání, v srdci při pumpování krve, při buněčném metabolismu. Celé naše tělo je jedna velká monáda. Když žijeme více Yangově, zvyšujeme si v sobě podíl Yangové energie. Když žijeme spíše Yinově, zvyšujeme si podíl Yinové energie. A zároveň prostředí, ve kterém žijeme, má vliv na poměr yinové a yangové energie v našem těle. 

Co vlastně znamená žít více yangově nebo yinově?  

Yangový život znamená život rychlý, aktivní, když si všeho užíváme nad míru. Hodně pracujeme, sportujeme, jíme až moc „ohnivých“ jídel apod. Pokud budeme v parném létě konzumovat pečená tučná masa, alkohol a poslouchat hlučnou a svižnou hudbu, bude v našem organismu přibývat Yang.  

Yinový život je naopak o pomalosti, neaktivitě, o chladu a chladných jídlech. Budeme-li v zimě jíst až moc salátů z čerstvé, tepelně neupravené zeleniny, bude v našem organismu převládat yinová energie.  

Tento graf zjednodušeně zobrazuje lidský život. Linii uprostřed nazýváme Cestou středu (čínsky Zhong Yong). Představuje ideální stav. Stav, kdy je Yin a Yang v rovnováze. Po této cestě bychom měli jít, abychom byli zdraví. Západní medicína toto nazývá homeostázou.  

Homeostáza organismu je klíčový biologický proces, který udržuje stabilitu vnitřního prostředí v těle, která je předpokladem správného fungování všech orgánů a systémů. 

Bohužel tím, jak žijeme, se od Cesty středu odchylujeme směrem nahoru nebo dolů. A protože jsme lidé nerozumní, vychýlení od středu bývají často velmi výrazná. 

Naštěstí má náš organismus úžasnou samoregulační schopnost, která neustále vrací tyto výkyvy zpět ke středu, a podstatnou část nerovnováh si naše tělo vyrovná samo. Tzn., dokáže stlačit přílišnou Yangovou (chilli papričky) či Yinovou (zmrzlinu) energii zpět ke středu. To je prostor mezi linií Cesty středu a linkami nad a pod ní. Tyto linky představují hranice nemoci. Je-li vychýlení nadměrné a překročí tyto hranice, pak naše samoregulační schopnosti přestávají fungovat, a následně propuká nemoc.

Pomoc zvenčí

Abychom se s nemocí vypořádali, musí přijít podnět zvenčí. Naše tělo to už samo nezvládne. A je jedno, zda podnětem budou antibiotika, vitální houby, bylinky, akupunktura apod. Princip je vždy stejný – zharmonizovat yinyangový cyklus. Zatlačit vychýlení zpět k Cestě středu.  

Jaký podnět to bude, záleží už jen na pacientovi. Zda si vybere chemické léky či přírodní prostředky. Chemické léky jsou mnohem razantnější a často vyvolávají další nežádoucí nerovnováhy v těle. Přírodní prostředky působí jemně, pomaleji, ale dlouhodobě.  

Obecně se dá říct, že u problémů akutních či život ohrožujících využívají lidé razanci západní farmakologie a u chronických zdravotních problémů spíše přírodní léčbu. Avšak z mého pohledu i takové čínské bylinné tinktury, pokud se správně indikují, dokáží vyřešit akutní problém (např. chřipku) během jednoho dne

V jedné knížce o čínské medicíně jsem četl o Doktorovi 1 a Doktorovi 2. Doktor 1 funguje a pomáhá v prostoru mezi Cestou středu a hranicí nemoci. V prostoru, kde si většinou různými cestami pomáháme my sami a podporujeme samo uzdravující schopnosti našeho těla. Je-li překročena hranice nemoci, pak nastupuje Doktor 2. Skutečný lékař se svými medikamenty.   

Houby, které pomáhají nalézt ztracenou rovnováhu 

Jedním z přírodních prostředků, které účinně pomáhají najít ztracenou rovnováhu, jsou vitální houby. Vitální houby (nebo též medicinální houby či léčivé houby) jsou dnes stále populárnějším prostředkem ke zlepšení a dlouhodobé podpoře zdraví.  

Současná medicína vitální houby dlouho přehlížela, ale cca od 60. let 20. století bylo provedeno nespočet pokusů, výzkumů i klinických studií, které potvrdily to, co znali lidé již ve staré Číně. Odhalily schopnosti vitálních hub modulovat aktivitu imunitního systému, zabíjet rakovinné buňky, působit proti rozvoji civilizačních chorob, působit na nervový systém

Obsahují mimořádný komplex účinných látek, které pomáhají lidskému organismu, a jsou-li správně zkombinovány, mohou pomoci při celé řadě zdravotních obtíží, kde jsou – dovolím si tvrdit – trošku zbytečně indikovány chemické prostředky. Dokáží ovlivnit zdraví člověka komplexně, jsou univerzálními pomocníky pro zlepšení a udržení lidského zdraví. 

Ptáte-li se, jak vitální houby působí? Pak se na ně můžete dívat dvěma způsoby: západním pohledem, který pouze zkoumá účinné látky v houbách obsažené, nebo čínským pohledem, který mluví o tom, jakým způsobem jednotlivé houby ovlivňují Yin a Yang.

Západní pohled na vitální houby 

Vitální houby, které se po staletí používají v tradiční čínské medicíně, obsahují řadu klíčových účinných látek, jež mají prospěšné účinky na lidský organismus. Asi nejdůležitější je jejich schopnost modulovat imunitní systém, posilovat ho, když je oslabený, tlumit ho, pokud reaguje nepřiměřeně a nadměrně (alergie či autoimunitní onemocnění).

Základní účinné látky hub 

PolysacharidyJednou z hlavních účinných látek vitálních hub jsou polysacharidy, zejména beta 1,3/1,6 D glukany. Tyto látky jsou známé pro svou schopnost posilovat imunitní systém. Podporují produkci obranných buněk, jako jsou makrofágy a přirozené zabíjecí buňky (NK buňky), což může pomoci v boji proti infekcím, a dokonce i některým typům rakoviny. 
TriterpenyV houbě reishi (Ganoderma lucidum) se vyskytují triterpeny, které mohou mít protizánětlivé, antihistaminové a antialergické účinky. Pomáhají snižovat hladinu cholesterolu a krevní tlak. 
AntioxidantyMnohé vitální houby obsahují antioxidanty (polyfenoly a flavonoidy), které chrání buňky před poškozením volnými radikály a snižují riziko chronických onemocnění, včetně některých typů rakoviny a srdečních onemocnění. 
Vitamin D a minerályNěkteré houby jsou dobrým zdrojem vitamínu D a obsahují také minerály jako je selen, draslík a zinek, které jsou důležité pro správnou funkci imunitního systému a celkové zdraví. 
Ergothionein a selenTyto látky působí jako silné antioxidanty a chrání buňky před oxidačním stresem. 

Obsažených účinných látek je samozřejmě mnohem více, a zároveň ne všechny mechanismy působení hub na lidský mechanismus jsou dnešní vědou prozkoumané.  

Pohled čínské medicíny na účinky vitálních hub 

Čínská medicína sleduje u bylinek a dalších léčivek specifické kategorie: teplotu (zda zahřívají či chladí), chuť a tropismus (kam navádí svůj účinek). Vitální houby jsou většinou teplotně neutrální, jejich chuť je většinou více či méně sladká a jejich tropismus je k orgánům tvořícím střed našeho těla, ke Slezině a Žaludku. 

Jinými slovy, vitální houby jako je Reishi, Hericium, Chaga, Cordyceps, Agaricus apod. svými vlastnostmi tlačí naši celkovou energii ke středu, k Cestě středu. Navracejí náš organismus do stavu, ve kterém se cítíme zdraví. A dělají to za všech okolností. Jinými slovy podporují Doktora 1 v jeho nedoceněné práci. 

houby funkce

Toto je trochu jiný přístup než pohled na vitální houby přes jejich účinné látky. Nicméně velmi přesně a jasně vystihuje hlavní přínos hub na lidský organismus. Dostávají náš organismus do rovnováhy, za každé situace, při mírných nerovnováhách, ale i při nemocech. A je jedno, zda jde o nerovnováhy na fyzické či psychické úrovni, zda jde o nemoci způsobené oslabenou či nepřiměřeně reagující imunitou, nebo zda řešíte zvýšený cholesterol, oslabenou funkci plic či problémy s plodností.  

Síla vitálních hub není objevem současné moderní vědy. Byla známá už před 2 000 lety ve staré Číně. První lékařské materiály zmiňují zejména houbu Reishi, kterou staří čínští lékaři považovali za jednu z mála látek, která svými účinky prospívá celému organismu a i při dlouhodobém užívání na něj nemá žádné negativní účinky. Dokonce byla ceněna natolik, že se objevovala ve starých čínských kresbách, kde asociovala dlouhý lidský život. 

Zní vám to až neskutečně dobře? Jako by houby byly nějaký přírodní zázrak, který pomáhá u všech nemocí? Ono to tak ale doopravdy je. Jen je nutné zdůraznit, že vitální houby jsou pro ty, co mají trpělivost a hledají trvalé vyřešení svých problémů. Změny, které houby vyvolávají v organismu, totiž mají trvalejší charakter.  

Základní druhy vitálních hub  

Reishi (Ganoderma lucidum) je známá pro své protizánětlivé, antioxidační, antialergické a imunostimulační účinky. Často se používá k podpoře celkového zdraví a vitality, a také může pomáhat při snižování únavy a zlepšování spánku. Z pohledu čínské medicíny podporuje srdce a kardiovaskulární systém a harmonizuje naši psychiku. Spolu s houbou Coriolus je nejčastěji používanou houbu u onkologických onemocnění. 

Shiitake (Lentinula edodes) je bohatá na polysacharidy, jako jsou lentinany, které mohou stimulovat imunitní systém. Používá se pro zlepšení oběhového systému a pomáhá snižovat hladinu cholesterolu. 

Maitake (Grifola frondosa) má imunomodulační a antidiabetické účinky. Maitake pomáhá regulovat hladinu cukru v krvi a podporuje zdraví srdce a cév. 

Cordyceps (Cordyceps sinensis) je využívána pro zvýšení fyzické výkonnosti a vytrvalosti. Vedle toho má protizánětlivé účinky a podporuje zdravou funkci ledvin a plic. 

Chaga (Inonotus obliquus) má vysoký obsah antioxidantů, která pomáhá chránit buňky před poškozením volnými radikály. Také se používá pro podporu imunity a má protizánětlivé účinky. Používá se u zánětů v trávicím systému.  

Hericium (Hericium erinaceus) je známé neuroprotektivními účinky. Má pozitivní vliv na psychiku a je dokonalou vzpruhou pro mozek a neurony. Podporuje pozornost, paměť a koncentraci. Má také potenciál v oblasti podpory nervového zdraví a regenerace. Zmiňpval jsem se o něm v článku o žaludečním refluxu.

Coriolus (Coriolus versicolor) velmi silně působí na modulaci imunitního systému. Je to doslova „zabiják“ všeho, co nepatří do našeho organismu. A je jedno, zda se jedná o viry, bakterie, chlamydie, borelie či rakovinné buňky. Používá se často souběžně s protinádorovou léčbou. 

TIP Celostní medicíny: Přečtěte si přehledně více o jednotlivých medicinálních houbách a jejich potvrzených účincích.

Používejte „opravdové“ houby 

Pokud vás vitální houby nadchly a uvažujete, že je vyzkoušíte, chtěl bych upozornit na několik důležitých aspektů. Vyznat se v problematice vitálních hub není lehké. Houby se dnes zpracovávají různými způsoby a na trhu je nepřeberné množství přípravků různé kvality. Než se tedy rozhodnete pro nákup jakéhokoliv produktu, doporučuji si o něm zjistit minimálně tyto základní informace:

  • původ suroviny
  • způsob zpracování suroviny
  • testy bezpečnosti
medicinalni houby

Pozor na prostředí

Houby jsou velmi náchylné na prostředí, ve kterém rostou. Mnohem více než byliny. Proto je extrémně důležité, aby se jako zdroj suroviny pro výrobu používaly houby pěstované v ekologicky čistém prostředí. Což stojí peníze. A vždy se najde někdo, kdo chce vydělat rychle a s co nejmenšími náklady. Dobrý výrobce by rozhodně měl znát zdroj své suroviny a měl by ho i na vyžádání deklarovat. 

Kvalita suroviny je u hub klíčová. Chcete, aby podporovala váš imunitní systém a ne, aby ho zanášela dalšími nečistotami. Takže vedle původu suroviny je nutné znát i její nezávadnost. Houby jsou schopné do sebe natáhnout různé škodlivé látky, jako jsou těžké kovy či pesticidy. Anebo i radioaktivitu. Proto při nákupu vitálních hub hledejte kvalitní a léty prověřené výrobce, kteří své produkty nechávají pravidelně testovat na celou škálu škodlivých látek. A ideálně ty, kteří jsou schopni doložit, že jejich houba obsahuje, co obsahovat má.  

Nástrahy kvality

Například velmi oblíbeným trikem některých zpracovatelů surovin je nahrazovat některé účinné látky z vitálních hub alternativními látkami z levnějších zdrojů. Místo houbových polysacharidů se přidává obyčejný škrob. Nebo místo houbových terpenů se přidávají terpeny ze šalvěje. Neublíží, ale nebudou mít požadovaný efekt, kvůli kterým vitální houby užíváme. 

Správné zpracování pro stravitelnost

Tělo houbové buňky je tvořené chitinem, což je látka, kterou náš trávící systém nedokáže strávit. Naopak chitin je zodpovědný za trávicí potíže, které se mohou objevit, pokud jíme tepelně nezpracované houby. Pokud chceme využít účinné látky, které jsou v houbové buňce „uzamčené“, musíme houbu nejprve správně zpracovat. Nevhodně zpracovaná surovina logicky nebude mít takové účinky na tělo jako houba zpracovaná správným postupem.  

Autor: Milan Schirlo, terapeut tradiční čínské medicíny, zakladatel MycoMedica.cz

Podnětem pro tvorbu vzdělávacích článků o tradiční čínské medicíně a zdravém životním stylu byla čínská filozofie o umění pěstování života, na jehož čtyřech základní principech stojí náš zdravý spokojený život. Díky tomuto umění vznikl nový inspirativní portál Cesta želvy přístupný pro každého, kdo hledá ve svém životě rovnováhu, moudrost a harmonii. Jde o umění pěstování života postaveném na tisícileté moudrosti tradiční čínské medicíny. Cesta želvy je webový portál, který by vám měl pomoci na vaší cestě životem, cestě za zdravím, štěstím a radostí.