Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.
V současnosti vzrůstá zájem o novou skupinu přírodních látek léčivé houby (vitální), pocházející (až na výjimky) ze zemí Dalekého Východy, Číny, Japonska a Vietnamu. Slibují zázraky pro imunitní systém, diabetiky, při únavě i problémech se zažíváním. Pojďme se seznámit s několika z nich, zjistit, jaké přírodní látky obsahují a čím nám mohou pomoci v péči o naše zdraví podle lidového léčitelství i podle moderní vědy.
Reishi (lesklokorka lesklá, Ganoderma lucidum)
Začněme tou nejznámější, houbou Reishi (lesklokorka lesklá, Ganoderma lucidum). Tato houba obsahuje všechny esenciální aminokyseliny. Z minerálů má výrazný podíl železa a selenu a dále obsahuje některé vitamíny ze skupiny B. Důležitý je poměrně vysoký obsah vzácného prvku germánia. Obsah germania spojují někteří vědci s protinádorovým účinkem, jiní zmiňují, že podporuje imunitu.
Obsahuje velké množství různých druhů polysacharidů (některé z nich se podobají známým beta glukanům). Díky nim Reishi příznivě působí na stav našeho imunitního systému. Dále obsahuje velké množství antioxidantů, polysacharidy, triterpeny, vlákninu, organické germanium, enzymy, adenosiny. Obsažené terpenoidy mají mít protizánětlivý účinek. Mezi nejvýznamnější terpenoidy patří kyselina ganodermová a lucidenová. Odborníci uvažují o tom, že tato houba, tradičně doporučovaná na problémy s pamětí, by měla mít díky, působení určitých látek ze skupiny terpenoidů, příznivé působení při Alzheimerově chorobě či rovněž obecně u problémů s pamětí a u stařecké demence.
Co o říká věda o reishi – účinky:
- V jednom výzkumu z roku 2006 vědci zjistili, že Reishi může zvýšit počet bílých krvinek, které hrají klíčovou roli v imunitním systému.
- V jiné starší studii zlepšila houba funkci bílých krvinek, které pomáhají bojovat s infekcemi a rakovinou, u sportovců vystavených stresovým podmínkám.
- Další zjištění bylo, že po 8 týdnech užívání Reishi došlo u lidí ke snížení únavy a zlepšení psychické pohody.
- Některé studie také naznačují, že sloučeniny obsažené v houbě Reishi mohou snižovat hladinu cukru v krvi.
Hericium (korálovec ježatý, Hericium arvense)
Hericium erinaceus (korálovec ježatý) je houba, která svým tvarem připomíná mořský korál. Jedná se o vzácnou jedlou houbu s plodnicí kulovitého či vejčitého tvaru. Paraziticky roste na poškozených kmenech buků a dubů. Patří, společně s penízovkou a hlívou ústřičnou, mezi léčebné houby, které našly domov i v Evropě včetně České republiky.
Korálovec ježatý má vysoký obsah bílkovin v sušině, draslíku, fosforu a nízký obsah sodíku. Můžeme v něm najít všechny aminokyseliny důležité pro lidské zdraví, dále polysacharidy a polypeptidy. Rovněž obsahuje draslík, zinek, železo, germanium, selen, fosfor, avšak jen malé množství sodíku. Korálovec je doporučován na posílení nervového systému, optimalizaci hladiny cholesterolu, pozitivní ovlivnění funkci žaludku, zažívacího a močového ústrojí, pomáhá při únavě a stresu. Pomáhá udržovat pružnost a průchodnost cév a srážlivost krve. Ve spojení s olejem z rakytníku řešetlákového výrazně posiluje regenerační schopnosti tkání těla.
Jaké jsou účinky korálovce ježatého?
- Studie zjistily, že Hericium obsahuje dvě speciální látky, hericenony a erinaciny, které mohou stimulovat růst mozkových buněk.
- Extrakt z houby Hericium má protizánětlivé účinky, které mohou snížit příznaky úzkosti a deprese u myší.
- Může pomoci urychlit zotavení zranění tím, že stimuluje růst a obnovu nervových buněk.
- Může chránit před vznikem žaludečních vředů tím, že potlačuje růst H. pylori a chrání žaludeční sliznici před poškozením.
Maitake (sírovec, trsnatec lupenitý, Grifola frondosa)
Tato houba pochází z Japonska a je rozšířená i v Americe. Můžete na ni v menší míře narazit i v našich lesích, ale její hledání je záležitost pro zkušeného mykologa. Roste v trsech u kořenů stromů, pařezů či na zemi.
Maitake výrazně podporuje obranyschopnost organismu posílením imunitního systému, takže je doporučována u pacientů s oslabenou imunitou. Je bohatá na minerály, vitamíny B2, D2 a niacin. Obsahuje vlákninu, polysacharidy (betaglukan, alfaglukan a další) a známé antioxidanty. Rovněž je doporučována při únavě, k posílení energetického systému, při nespavosti, podrážděnosti a duševní vyčerpanosti. Přispívá i k normalizaci látkové výměny.
Maitaké – účinky podle odborných studií
- Výsledky studie z roku 2015 ukázaly, že houba Maitake může mít pozitivní vliv cukrovku 2. typu, protože měla pozitivní vliv na hladinu glukózy.
- Bylo prokázáno, že houba Maitake potlačuje růst nádorů u myší. Může také zvýšit počet buněk bojujících proti němu.
Chaga neboli čaga (rezavec šikmý, Inonotus obliquus)
Rezavec šikmý (většinou je používán ruský lidový název Čaga), latinsky Innonotus obliquus, patří mezi cizopasné houby, konkrétně mezi choroše, které rostou na kmenech stromů. Tato houba má velmi významné postavení v ruském přírodním léčitelství. Hlavní obsahovou skupinou z hlediska farmakognosie jsou fenolické sloučeniny a chinony, které představují silné antioxidanty. Tyto látky, jak je celkem dobře známo, zpomalují proces stárnutí a pomáhají chránit buňky před poškozením volnými radikály. Druhou jejich významnou skupinou jsou triterpeny. V tradičním lidovém léčitelství v Rusku se chaga používá v případě žaludečních potíží (zánět žaludku, dvanácterníku či střev, žaludeční vředy), při nemocech, jako jsou nemoci jater či jako doplněk léčby lupénky. Rovněž je uváděno její působení jako celkově tonizující, adaptogenní a posilující imunitu.
Z minerálů obsahuje křemík, železo, hliník, vápník, hořčík, sodík, zinek, měď, mangan nebo draslík. Mezi obsaženými vitamíny můžeme najít vitamíny B1 (thiamin), B2 (riboflavin), B5 (kyselina D panthotenová), B6 (pyridoxin), B9 (kyselina listová), D3 (cholekalciferol) nebo vitamin K1 (fylochinon). Z obsahu vitamínu K1 vyplývá, že by přírodní přípravky s obsahem rezavce šikmého neměli užívat pacienti, kteří mají problémy se srážlivostí krve. Z ostatních látek lze uvést polysacharidy, steroidy, chromogeny, lignin, puriny, kyselinu učagovou, buničina, inodiol, betulin či melanin.
Jaký je podle studií účinek chaga houby?
- Chaga stimuluje bílé krvinky, které jsou nezbytné v boji proti škodlivým bakteriím nebo virům.
- Ve studii na myších s rakovinou užívání Chagy vedlo ke snížení velikosti nádoru o 60 %.
- V jiné studii na diabetických myších Chaga pomohla během tří týdnů snížit hladinu cukru v krvi o 31 %.
Cordyceps (housenice čínská, Cordyceps sinensis)
Tato houba je vlastně cizopasník, který se vyskytuje v horských oblastech Číny a Tibetu. V letním období vystřeluje spóry, které napadají hmyz, na jehož těle pak cizopasí. Cordyceps obsahuje glukany a nukleotidy, které posilují imunitní systém. Také působí proti zánětům a infekcím, a proto je housenice čínská řazena mezi přírodní antibiotika. Rovněž pomáhá snižovat stres, harmonizuje krevní tlak a podporuje kardiovaskulární systém.
Obecně zmírňuje únavu, zlepšuje jak fyzickou, tak psychikou odolnost, takže se dá řadit i mezi adaptogeny. Je zajímavé zmínit, že v tradiční čínské medicíně se užívá jako afrodisiakum. Používají ji i sportovci, protože zlepšuje okysličení organismu a tím, že pomáhá rozšiřovat dýchací cesty. Toto napomáhá k regeneraci po zvýšené fyzické aktivitě při sportu. Housenice čínská se také tradičně doporučuje pro harmonizaci funkce jater a ledvin (pozitivně ovlivňuje funkci ledvin a chrání jaterní tkáň). Často se používá v kombinaci se ženšenem. Dá se říci, že tato houba má tedy všestranné regenerační účinky.
Cordyceps – účinky potvrzené vědou:
- Jedna studie testovala účinky houby Cordyceps na výkonnost při cvičení u mladších dospělých. Po třech týdnech se VO2 max účastníků zvýšila o 11 % ve srovnání s placebem (Hodnota VO2 max definuje maximální množství kyslíku, které tělo dokáže využít během fyzické aktivity).
- Několik studií (1, 2, 3) zjistilo, že Cordyceps zvyšuje množství antioxidantů u starších myší a pomáhá zlepšovat paměť a sexuální funkce.
- Ve studiích na zkumavkách bylo prokázáno, že Cordyceps zabraňuje růstu mnoha typů lidských rakovinných buněk, včetně rakoviny plic, tlustého střeva a jater.
Hlíva ústřičná (Pleurotus ostreatus)
Hlavní složkou hlívy ústřičné je polysacharid 1,3 d-glukan. K dalším složkám patří přírodní statiny, terpeny a další složky. 1,3 d-glukan pozitivně ovlivňuje hladinu cholesterolu a zvyšuje odolnost proti infekcím. Nejvýznamnější z obsažených terpenů, pleurotin, má účinky připomínající účinky antibiotik a taktéž se v literatuře uvádí jeho antitrombotická aktivita (podporuje prevenci proti tvorbě krevních sraženin). Dále obsahuje vitamíny ze skupiny B, D, C a K. Z minerálních a stopových prvků v ní můžeme najít železo, zinek, draslík, fosfor, selen, sodík, jod a bor. Rovněž obsahuje aminokyseliny, steroly a proteiny a cukry. Již zmíněný 1,3 d-glukan patří mezi polysacharidy. Do polysacharidů patří také z obsažených látek chitin a chitosan, které pozitivně ovlivňují snižování hladiny cholesterolu a kyseliny močové.
Podporuje zlepšení metabolismu, urychluje přirozenou regeneraci buněk, podporuje obranyschopnost organismu, snižuje hladinu cholesterolu, pomáhá odstraňovat únavu a stres a má i další účinky. Je také možné ji užívat jako doplněk stravy při kloubních a revmatických onemocněních. Hlíva ústřičná se také pozitivně podílí na snižování hladiny cukru v krvi. Je užitečná rovněž jako prevence srdečních a cévních onemocnění.
Zázračné účinky hlívy ústričné potvrzují i vědci:
- Hlíva ústřičná má obzvláště vysoký obsah mnoha látek, které prospívají zdraví srdce, včetně beta-glukanů.
- Studie osob s cukrovkou 2. typu zjistila, že užívání Hlívy snižuje hladinu cukru v krvi po jídle.
- Ve srovnání s placebem denní užívání Hlívy posiluje imunitní systém aktivací molekuly, která hraje klíčovou roli v ochraně před infekcemi.
Penízovka sametonohá (japonsky Enoki, Flammulina velutipes)
Penízovka sametonohá obsahuje velké množství přírodních látek. Z nich můžeme zmínit glykoprotein proflamin, polysacharid galaktomannoglukan, izoflavon genistein, flavonoid velutin nebo enokipodiny A–D, látky s antibakteriálními účinky. Obsažený izoflavon genistein má antioxidační účinky. Enokipodiny A, B, C a D jsou antimikrobiální seskviterpeny. V klinických studiích prokázaly antimikrobiální účinnost proti houbám Cladosporium herbarum a grampozitivním bakteriím Bacillus subtilis a Staphylococcus aureus. Obsaženému flavonoidu velutinu zase studie přisuzují silné protizánětlivé působení.
V lidovém léčitelství bylo zaznamenáno použití penízovky sametonohé u léčby zánětů, dermatóz, alergie, astmatu, při nespavosti, k posílení imunitního systému nebo k posílení činnosti slinivky břišní. Příznivě má působit i na snižování hladiny cholesterolu a zvýšeného krevního tlaku. V přírodní medicíně je také penízovka sametonohá doporučována jako regenerační prostředek a pro posílení střevní mikroflóry.
Shiitake (houževnatec jedlý, Lentinus edodes)
Říká se jí také elixír života nebo houba dlouhověkosti, protože má léčivé vlastnosti. Shiitake upravuje množství cholesterolu v těle, potlačuje riziko zvýšení krevního tlaku (ale nízký tlak nezvyšuje), posiluje celkovou obranyschopnost organismu a má protivirové účinky.
Jednou z látek, kterou shiitake obsahuje, je lentinan. Jedná se o glukan, který byl v Japonsku zaveden jako standardní součást léčby některých nádorů. Má imunostimulační, antiinfekční (eliminuje virové, bakteriální, plísňové a parazitární infekční onemocnění), protinádorové a radioprotektivní účinky. Úspěšně se osvědčil při léčbě a prevenci akné. Vedle aktivačního účinku na organismus působí také jako lapač volných radikálů (antioxidační látka).
Účinky houby Shiitake – co říkají studie?
- Studie na myších zjistila, že užívání Shiitake pomohlo zvrátit pokles určitých imunitních funkcí související s věkem.
- Polysacharidy v houbě Shiitake mohou mít také protirakovinný účinek.
- V jedné studii se u myší krmených dietou s nízkým obsahem vápníku a vitaminu D objevily příznaky osteoporózy. Ve srovnání s nimi měly myši, kterým byl podáván vápník a Shiitake, vyšší hustotu kostí.
TIP Celostní medicíny: Zajímá vás, jak správně vybrat medicinální houby dětem a kvalitně tak podpořit imunitní systém? Přečtěte si článek, ve kterém vám poradíme, jak vitální houby správně užívat a s čím je můžete bezpečně kombinovat.