Jak změny počasí ovlivní imunitu?

zmeny pocasi imunita

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Známe to všichni. Ať už je to podzim nebo jarní, jakmile se začnou měnit teploty, přiženou se virózy, rýmy a kašle. Přemýšlivé napadne, že to asi není náhoda. Jak na prudké změny teplot a počasí reaguje lidské tělo, a proč má imunita najedno o dost více práce?

Sušší vzduch

Zima znamená chladnější, sušší vzduch, který vysušuje sliznice. Suchá sliznice je náchylnější k drobným prasklinkám a nižší odolnosti, která umožní snazší usídlení patogenů na povrchu dýchacích cest. Než se nadějeme máme rýmu, kašel nebo jiné respirační onemocnění.

Pozor na uzavřené prostory a probouzení bakterií

Chladnější počasí zve lidi k trávení času v uzavřeným prostorech, s dalšími lidmi, kteří mohou být typicky zdrojem nákazy. Některé viry (například chřipky) v teplejších měsících nepřežijí, a proto nižší teploty těmto organismům připravují vhodné podmínky pro přežití. Jiné bakterie se typicky probouzí s jarním oteplením.

Sezónní alergie

Nejčastěji si alergie spojíme s jarem, avšak i na podzim nás mohou překvapit některé alergeny – pelyněk, kvetoucí plevele nebo ambrózie.

Jak předcházet nemocem při změně počasí?

I když nikdy nemůžete úplně zabránit tomu, abyste onemocněli, existuje několik železných pravidel, o které se můžete opřít a podpořit svou imunitu.

1. Odolnost a pobyt venku

Otužování v podobě svižných procházek v chladném ránu, nepřetopený byt, osvěžující ranní sprcha, rozvička u otevřeného okna. Víte, jak se správně otužovat? Právě tato odolnost posiluje naši imunitu a snižuje stresovou reakci na případné ochlazení venku.

Procházka lesem bude vždy lepší než procházka do obchodního domu plného kapénkové infekce, kde je přetopeno/klimatizováno, a pohybuje se zde velké množství lidí (a bakterií).

2. I tak si chraňte vnitřní teplo

Při přechodech podzim-zima, zima-jaro si dejte pozor na tzv. vstupní brány – hlava, uši, šíje krk. Při pobytu venku vás právě tady snadno ofoukne. Podle filosofie TČM patogen větru nebo chladu právě touto cestou vstupuje do organismu. Chraňte tato místa čelenkou, šátkem nebo čepicí.

3. Pijte vodu

Jednoduché pravidlo, které vám pomůže zůstat hydratovaní. Dehydratace podporuje suchost sliznice z chladného vzduchu a zvyšuje riziko případné nákazy.

4. Vitamíny

Podpořte svou imunitu kvalitním liposomálním vitamínem C, který také snižuje míru únavy a oxidačního stresu v těle. Samozřejmostí by měl být vyvážený příjem omega 3 a celkově pestrá strava laděná spíš středomořským stylem. Jak se stravovat tímto stylem vám poradíme v článku o středomořské dietě.

TIP Celostní medicíny: Po zimě má navíc většina populace nedostatek vitamínu D, který přispívá správné obranyschopnosti. Víte, kdy a jak vitamín D doplnit (článek)?

5. Další dobré návyky

Kvalitní spánek. Fyzická kondice díky pravidelné pohybové aktivitě. Odpočinek, pokud jsme unavení. Psychohygiena. Pohodové vztahy. Ukotvení v životě. Pravidelný úklid bytu. Netoxické čistící prostředky.