5 důvodů, proč je čtení zdravé

cteni

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Březen je měsícem knihy! Proč čtení není jen lenošení? Jaké jsou benefity čtení? Pravidelné i jednorázové čtení má blahodárné účinky na lidské zdraví, mozek i kortizol. Vyzkoušet to můžete třeba s našimi knižními tipy! A jak řekl jeden známý hudebník: „Trávím spoustu času čtením, protože to velmi miluji. Na jednom řádku můžete narazit na něco, co jste se snažili vyjádřit celý život.“ Třeba při četbě narazíte na životní inspiraci!

1: Lepší spánek 🛌

Podle studie The University of Sussex čtení snižuje hladinu stresu až o 68 % a to už po 6 minutách! Kognitivní neuropsycholog David Lewise říká, že je ve skutečnosti úplně jedno, jakou knihu čtete. Důležité je, že stimulujete jinou část mozku než obvykle. Rozvíjíte abstraktní a obrazné myšlení, podporujete vlastní kreativitu. Večerní benefit čtení má i vedlejší efekt, díky knize omezíte večerní dávku modrého světla z obrazovky počítače, telefonu nebo televize tím umožníte správné vyplavování melatoninu.

2: Trénink empatie a Teorie mysli 🫂

Odborné označení Teorie mysli popisuje schopnost rozumět, že ostatní lidé mají své vlastní myšlenky, pocity, přání a názory, které se mohou lišit od našich vlastních. Vědci prokázali, že když lidé čtou příběhy o jiných lidech, rozvíjejí svou schopnost porozumět pohledu jiného člověka. To vede k empatii a větší laskavosti.

3: Mluvte jako kniha 📗

Ať už jste na rodičovské dovolené, musíte mluvit v práci před lidmi, nebo si zakládáte na vlastním mluveném projevu, čtení představuje prověřený způsob, jak rozšířit slovní výbavu. Díky učení nových slov textem si navíc natrénujete jejich používání ve správném kontextu!

4: Posilovna pro mozek 🧠

Během čtení dochází ke stimulaci neuroplasticity (tvárnosti) mozku, což dokazují i MRI snímky. Vznikají nové spoje, trénuje se krátkodobá i dlouhodobá paměť, zrychluje se přenos informací – pálí vám to zkrátka rychleji! U starších lidí pravidelné čtení snižuje o 32 % pravděpodobnost duševního úpadku. Celoživotní čtení navíc podle vědců snižuje pravděpodobnost vzniku Alzheimerovy choroby.

5: Skutečný anti-aging

Jednou z cest, jak mentálně nestárnout a mít radost ze života, je udržet si neustálý zájem o okolní svět. Číst nové informace, být pro něco nadšený, zkoumat nové úhly pohledu! Díky čtení si udržíte pozitivní mysl, ale také budete zajímavým člověkem, který má rozhled a umí se zápalem mluvit o netradičních věcech – třeba o zdravých střevech!