Jak vybrat vitální houby pro děti?

čínská houba na imunitu

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Mezi vitální houby, často též přezdívané houby medicinální, řadíme velikány, jako je například reishi, shiitake, Cordyceps či Coriolus. A byť tyto názvy znějí českým uším cizokrajně, opak je pravdou. I u nás se můžeme setkat s outkovkou pestrou, což je právě coriolus versicolor či lesklokorkou lesklou, ganoderma lucidum. Hezká řádka těchto přírodních léků utváří obsáhlou skupinu ceněných adaptogenů, které obsahují velké množství antioxidantů. Ty pomáhají povzbudit oslabený imunitní systém a připravují tělo na zátěž. Ať už ve formě stresu, zranění, případně nemoci. A protože vykazují téměř nulové kontraindikace, reishi se doporučuje neaplikovat při poruchách srážlivosti krve, můžeme je bez obav nabídnout i dětem.

Užívání vitálních hub 

U vitálních hub platí několik pravidel. To nejdůležitější je hlavně dobře zvolit, které vitální houby pro děti vybereme. A následně pak houby mezi sebou vhodně kombinovat, neboť je jim vlastní synergický efekt. To znamená, jednotlivé účinky hub se budou sčítat, podporovat, zesilovat a doplňovat. Někdy se též můžeme setkat s kombinací vitálních hub a bylinek. Jako příklad zmíním kombinaci reishi a rakytníku, který (nejen v dětských sirupech) mírní projevy nachlazení a chřipky. Podobně působí také kombinace reishi s třapatkou nachovou.

Vitální houby užíváme ráno

Houby užíváme na lačno, nejlépe ihned po probuzení, půl hodiny před snídaní, případně pak hodinu po jídle. Pokud nabízíme vitální houby dětem, zejména těm nejmenším, je lepší zvolit takový produkt, který jim bude chuťově příjemný. Raději tedy upřednostněme sirup nežli celé kapsle či odvar z hub. Dětem lze nabídnout rovněž i tinkturu, kterou chápejme jako bylinný extrakt vyrobený louhováním čerstvých hub v alkoholu. Takto nachystanou tinkturu pak kapejme dětem do horkého čaje, abychom docílili vypaření alkoholu.  

Přípravek z vitálních hub je vždy dobré zapít, buď čistou vodou, anebo čajem.

reishi vitální houby imunita dětí

Dávkování medicinálních hub

Pokud není na přípravku uvedeno jinak, vitální houby v jakékoli podobě užíváme vždy 5 x týdně, abychom následně učinili 2denní pauzu. U dětí se osvědčuje vypěstovat návyk v průběhu školního týdne, kdy během víkendu učiníme zmíněnou pauzu.

Čím užívání doplnit pro nejlepší efekt?

V průběhu kúry z vitálních hub navýšíme rovněž vitamín C ve stravě. To znamená, jídelníček obohatíme o kvašenou zeleninu, červenou papriku, šípkový čaj připravený šetrnou macerací, dětem též můžeme nabídnout rakytník, temnoplodec, černý rybíz, brambory vařené ve slupce, brokolici. Mnohé dětské sirupy jsou vitamínem C již fortifikovány, často zde najdeme zmíněný rakytník, výtažek z šípkového plodu.

chaga dětská imunita medicinální houby

Kvalita je klíčová – pozor na těžké kovy

Dbejme na kvalitu produktu. Pátrejme po původu. Mysleme na to, že houby do sebe často natahují těžké kovy, které se mohou promítnout do výsledného výrobku. Kvalitní produkty bývají testovány na škodlivé látky, těžké kovy, plísně a další nepříjemné látky.

Kdy a kde užívání hub zkonzultovat?

Při autoimunitní či onkologické problematice proberme užívání vitálních hub nejlépe s praktikem tradiční čínské medicíny, který by měl mít dostatek zkušeností, zejména s dávkováním při závažných neduzích. 

TIP Celostní medicíny: Užívání a kontraindikace s vámi rádi proberou i odborníci v naší poradně zdarma.

Kdy čínské houby užívat?

Kúru z vitálních hub lze zařadit prakticky kdykoli. U nás doma mají vitální houby své místo s nástupem prvních podzimních viróz, kdy synovi podávám již zmíněný sirup. Vždy upřednostním takový, který je výslednicí několika vitálních hub, nejlépe pak v kombinaci s podpůrnými bylinami. Výše jsem zmínila rakytník a třapatku, setkat se však můžeme s přídavkem perily křovité, ořešákem královským, zlaticí převislou či zimolezem japonským. Častý je rovněž extrakt z kořene lékořice, který se podílí na správné funkci dýchacích cest. Dětem též účinně pomůže při produktivním kašli.

Můžeme medicinální houby užívat preventivně?

Vitální houby lze tedy podávat preventivně, čímž do budoucna podpoříme imunitu dětí. Souběžně můžeme během dne dětem nabízet i vitamín D3 (nejlépe v kombinaci s vitamínem K2), colostrum, vitamín C (nejlépe v lipozomální podobě, zde se však snažme vybrat produkt na míru, ne každý sirup je totiž chutný), omega 3 NMK. Výtečnou pomocí budou rovněž i protizánětlivé CBD kapky pro děti.  

Některé produkty nám mohou pomoci nejen v období virové zátěže, ale také třeba, pokud se naše děti nedovedou soustředit, ve škole chvíli neposedí, nejsou schopny vnímat, pamatovat si, udržet bdělou pozornost. I v takovém případě lze dětem pomoci. Na trhu hledejme produkty s lesklokorkou lesklou a korálovcem ježatým. I zde mám dobrou zkušenost, že se pozornost dětí výrazně zlepšila.

Které produkty z vitálních hub mohou být výtečnou prevencí u dětí? 

Pokud jsme rodiči malých dětí, snažme se upřednostnit raději sirupy, které vynikají příjemnou chutí. U dětí totiž občas platí, že pokud jim jednou něco nezachutná, mohou k dané potravině, nápoji či léku, napříště zaujmout odmítavý postoj. Sirupy jsou často přirozeně sladké, a tedy dětem lahodí.

cordyceps imunita vitální houby

S jakými houbami se můžeme setkat, a jaké mají účinky?

Jak jsme si už řekli, správný výběr hub je naprosto klíčový. Pojďme se podívat na ty nejznamější.

Lesklokorka lesklá (Reishi)

Jednou z výtečných dětských hub může být například lesklokorka lesklá neboli reishi, kterou jsem v článku již mnohokrát zmínila. Vzpomenu-li například na alergické děti, které mohou být, zejména přes zimu, náchylné na záněty průdušek, zkusme lesklokorku nakombinovat s žampiónem mandlovým a korálovcem ježatým. Zde doporučuji nasadit 2-3 měsícem před očekávaným problémem, kterým může být i pylová sezóna. Pokud dítko trápí alergie na lísku, která počítá kvésti už v průběhu ledna či února, lesklokorku nasaďme nejpozději v listopadu.

Další účinky lesklokorky

  • Funkci mozku, výborně se hodí pro děti s poruchami pozornosti 
  • Klidnější a dlouhodobější spánek, což se může hodit u dětí, které trápí časté buzení v průběhu noci 
  • Nechutenství způsobené častou nemocností 
  • Stavy při bronchitidě spojené s úporným kašlem  
  • Zvýšení odolnosti proti stresu 
  • Zpevnění kostí a šlach 
  • Rozpouštění hlenu 
  • Mírnění jizviček po akné či neštovicích

Houževnatec jedlý (Shiitake)

Houževnatec je přesně tou houbou, kterou lze u dětí podávat preventivně. K aktivaci imunitního systému, zejména, pokud děti trápí virová či bakteriální infekce, lze houbu kombinovat s žampionem mandlovým, lesklokorkou lesklou či trsnatcem lupenitým.

Houževnatec – účinky 

  • Vyšší hladině cholesterolu, což je, bohužel, již dnes jev u dětí poměrně častý 
  • Chřipce, rýmě, nachlazení, během zvýšené imunitní zátěže 
  • Virózách spojených s nepříjemným zahleněním (zde doporučuji podávat i slzovku) 
  • Únavovém syndromu 
  • Nejrůznějších příznacích alergií, jako je kýchání, vleklá vodnatá rýma, červené oči

Hlíva ústřičná  

V dětské léčbě se určitě často setkáme i s hlívou ústřičnou, kterou si můžeme vypěstovat také doma. A následně ji dusit, vařit, zapékat, případně si z ní uchystat léčivou tinkturu. Pokud v ní však budeme chtít zachovat léčivý účinek, hlíva by se neměla vystavovat teplotě vyšší nežli 45° C. Tehdy totiž přicházíme o léčivé glukany, které v kombinaci s dalšími obsahovými látkami působí příznivě u onkologických pacientů, astmatiků, lidí zatížených chronickými záněty. Troufám si říci, že hlíva je snad nejčastější nabízenou vitální houbou. Důvodem jistě bude její snadná dostupnost.

Jaké účinky má hlíva a jak ji aplikovat?  

  • Výborná při astmatu 
  • Hypercholesterolémie 
  • Psychické vyčerpání, únava (lze doporučit starším dětem, například před zkouškovým obdobím) 
  • Preventivní posílení obranyschopnosti, imunity 
  • Chronický zánět jakéhokoli druhu 
  • Kožní ekzém, zde kombinujeme hlívu s lesklokorkou lesklou a žampionem mandlovým 
  • Výtečná též při výskytu parazitů.

Pokud vás vitální houby zaujmou, určitě je zkuste. A třeba si na ně vyjděte i do lesa, určitě vás překvapí, kolik jich u nás v české zemi roste.