15 minut cvičení posílí váš imunitní systém: návod, jak na to

sport podpora imunity

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Že pohybová aktivit patří do zdravého životního stylu a pozitivně ovlivňuje lidské zdraví, je nám všem nejspíš jasné. I tak se mnoho z nás neudrží pravidelný návyk… Nově studie přitom ukazují, že stačí i 15 minut sportu, aby se zlepšila vaše imunita! Jak na to? A na jakých principech tento efekt funguje?

Pohyb podporuje přirozené zabijáky

Nelekejte se. Máme na mysli typ imunitní buňky, tzv. natural killers, NK buňky. Jsou to buňky, které nemají antigenně specifické receptory. Umí nás bránit proti širokému spektru patogenů – virům, bakteriím, parazitům, a jejich důležitou úlohou je likvidace maligních či jinak pomatených buněk, které by mohly vést k rozvoji vážných onemocnění (nádor).

Odborníci ukazují, že množství NK buněk u onkologických pacientů zásadně ovlivňuje délku přežití.

Aktivita se zvyšuje téměř hned

Studie ukazuje, že i při krátkodobé sportovní aktivitě se navyšuje počet NK buněk. Co si z toho odnést? I málo je lepší než nic! 15 minut pohybové aktivity vám může pomoci efektivně se ubránit virové kalamitě a teplotních výkyvech.

Teplotní faktor

Jednoduchý a přitom zajímavé je vysvětlení, že pravidelná fyzická aktivita preventivně likviduje potenciální nepřátele v podobě virů a bakterií díky zvyšující se tělesné teploty. Ta se zvyšuje během fyzické záteže i chvíli poté naprosto přirozeně. Viry i bakterie se nejlépe množí při běžné tělesné teplotě a při zvýšení je pro ně přežití v těle hostitele energeticky mnohem náročnější. Koneckonců, na tomto jednoduchém principu funguje i naprosto přirozená obrana organismu – horečka.

Méně stresu, více zdraví

Pohybová aktivita snižuje hladinu stresových hormonů hned dvojí cestou.

Přirozenou stresovou funkcí je potlačení imunity, proto chronický stres může navodit v těle imunodeficit. V praxi to znamená, že onemocníme kdykoliv kolem nás někdo zakašle… Tím bohužel dlouhodobé negativní účinky stresu nekončí.

  • Stres moduluje skladbu a funkci střevního mikrobiomu, který má v imunitě podstatnou roli.
  • Celkově vytváří v těle kyselejší prostředí a může vést k chronickému sub-zánětu organismu.

Pohyb zlepšuje kvalitu spánku. Když lépe spíte, jsou odpočatější a hladiny kortizolu se přirozeně snižují.

TIP Celostní medicíny: Chcete poradit, jak regulovat stresové hormony pomocí bylin a funkční medicíny? Máme pro vás obsáhlý článek o České naturopatické společnosti.

Co si z toho prakticky odnést?

I velmi zaneprázdněný člověk zvládne najít 15 minut denně pro pohybovou aktivitu střední intenzity (vycházková chůze z kanceláře se nepočítá). Pokud ne, možná by měl zvážit své priority. Protože i 15 minut běhu, jízdy na rotopedu, tanec nebo dynamické protažení doma na jógamatce zásadně zlepšuje imunitu i celkovou pohodu. Mnoho lidí má pocit, že když nestíhá plnohodnotné cvičení, nemá cenu ani začínat. Má! Klidně si trénink rozdělte na menší části, ale hýbejte se!

A pokud máte pocit, že celkově potřebujete zlepšit imunitu, zkuste některé speciální doplňky stravy!