Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.
Nevyrovnaná stresová odpověď organismu je častou komplikací úspěšného řešení zdravotních potíží, kterým naturopat u svých klientů čelí. Tato reakce může být nenápadným spoluviníkem řady problémů, které nemají jasné klinické opodstatnění. Tvrzení, že „je to pouze v hlavě“, je již zastaralým pohledem na podstatu problému. Na vině může být nerovnováha v ose HPA.
Důležitý: o jaký typ stresové reakce jde?
Úpravou životního stylu a stravovacích návyků, technikami regulujícími spojení mezi myslí a tělem (meditace, jóga, dechová cvičení) lze klientovi pomoci získat opětovnou rovnováhu. Správnými doplňky lze řešení tohoto problému ještě zefektivnit. Tam, kde je stres indikován ať coby podprahový činitel nebo hlavní spouštěč, je třeba znát také to, kterým typem stresové reakce klient trpí.
Osa HPA: hypotalamo-hypofýzární-adrenální
Mezinárodní zkratka vychází z anglického znění hypthalamus – pituary – adrenal. Ovlivňuje reakci jednotlivce na stres, což následně může mít vliv i na jeho zdravotní stav. Tento dynamický systém HPA je spojen se sympatickým nervovým systémem (SNS), který řídí naši reakci jak na akutní, tak na chronický stres.
Ve fázi akutního stresu aktivuje SNS rapidní uvolnění adrenalinu z nadledvinek a automaticky vyvolává fyziologickou reakci známou jako „bojuj nebo uteč“. Během několika vteřin je naše tělo připraveno k reakci na extrémní situaci (boj nebo útěk). Ve správně fungujícím organismu dochází po uvolnění adrenalinu k aktivaci osy HPA, která tuto extrémní reakci vyrovná a navrátí tělu rovnováhu.
Chronický stres (v práci, uzávěrky, matka/otec samoživitel/ka, nemoc v rodině) však vede k nepřirozeně časté stimulaci této reakce a po čase se nadledviny vyčerpávají. Fyzicky i mentálně dochází u jedince ke změnám. V počátečních stádiích je možné tuto progresi definovat v podobě příznaků napětí, nervozity, nespavosti. V pokročilých stádiích dochází k úplnému vyčerpání nadledvinek s příznaky chronických bolestí nejasného původu, neopodstatněným pocitům vyčerpanosti, špatné nálady, smutku a depresí.
Vypnuto a napnuto
V závislosti na prezentaci příznaků můžeme definovat, zda se jedná o sníženou aktivitu HPA osy (tzv. vypnutí) anebo zvýšenou aktivitu HPA (tzv. napnutí) a správně zacílit doplňky podporující její vyrovnání.
Stresová reakce se může prezentovat příznaky se stresem tradičně spojovanými – nervozita, nespavost, výbušnost, deprese, dlouhodobě však může mít úplně jiný klinický profil. Například po důkladném přezkoumání anamnézy klienta, který trpí nespavostí, pracuje 16 hodin denně, má nadváhu, trvale poklepává nohou a jeho krevní testy ukazují zvýšené hladiny cholesterolu a krevního cukru, můžeme předpokládat, že jeho osa HPA je přestimulována – má tedy „napnuto“. Naopak u ženy, která trpí hypofunkcí štítné žlázy, je vyčerpaná a přichází s bolestmi svalů bez jasné klinické diagnózy, můžeme předpokládat, že má osu HPA pravděpodobně „vypnutou“.
Klinické příznaky zvýšené aktivace HPA osy:
- chronický stres
- melancholie, melancholická deprese
- anorexie nervosa
- panické poruchy, panické úzkostné stavy
- obsesivní kompulzivní poruchy
- alkoholismus
- diabetes
- metabolický syndrom (obezita v oblasti břicha)
- hyperfunkce štítné žlázy
Klinické příznaky snížené aktivace HPA osy:
- adrenální vyčerpání
- fibromyalgie
- chronické bolesti svalů bez jasného původu
- atypická / sezónní deprese
- menopauzální deprese
- chronický únavový syndrom
- post-traumatická stresová porucha
- hypofunkce štítné žlázy
Zklidnění hyperaktivní osy: jak snížit stresové hormony?
Hyperaktivita HHA je způsobena nadměrnou aktivitou neuronů v mozku a to specificky neurotransmitery GABA (kyselina gama-aminomáselná) a glutamátem, které se přímo podílejí na její regulaci.
GABA potlačuje osu HPA a glutamát naopak aktivitu osy HPA stimuluje.
Nedostatečné působení GABA a nadměrné působení glutamátu je dlouhodobě spojováno s hyperaktivitou HPA a projevy stresu prezentujícího se úzkostnými stavy, nočním pocením, tachykardií či nervozitou.
Doplňky stravy vhodné pro regulaci stresu
Mezi doplňky přirozeně stimulující tvorbu GABA, snižující působení glutamátu a zlepšující tak funkci mozku a reakci na stres, patří například meduňka lékařská, hořčík, inositol a theanin (výtažek ze zeleného čaje).
- Meduňka lékařská působí na zvyšování hodnot GABA v mozku a tím snižuje pocity úzkosti. Klinické studie prokázaly relativně silné působení této byliny se snížením úzkostných stavů a nespavosti.
- Nedostatkem hořčíku v západní společnosti trpí více než 70% lidí. Hořčík aktivuje receptory GABA a snižuje příznaky spojené s jejím nedostatkem.
- Inositol, vitamín skupiny B, umožňuje vázat GABA na receptory v mozkových centrech, které snižují stavy úzkosti a deprese a pomáhá navodit kvalitní spánek.
- Theanin snižuje znovu vstřebávání glutamátu glutamátovými receptory, zvyšuje koncentraci GABA a zvyšuje hodnoty serotoninu, což zklidňuje sympatetický nervový systém.
Adrenální vyčerpání: obnova nedostatečné funkce HPA osy
Únava a vyčerpání způsobené chronickým stresem je v dnešní době více než časté. Tento profil snížené aktivity HPA osy je v současnosti známější pod názvem adrenální vyčerpání nebo syndrom vyhoření. Příznaky HPA hypoaktivity zahrnují únavu, vyčerpání, sucho v ústech, špatnou náladu, smutek, depresivní stavy, nízkou vitalitu a chuť do života.
Mezi doplňky stravy, které pomáhají tuto osu opětovně aktivovat patří adaptogenní byliny, vitamin C, vitaminy skupiny B a některé minerály.
Byliny na adrenální vyčerpání
Adaptogenní byliny doplňující adrenální nedostatečnost regulují právě hypofunkci HPA.
Sibiřský ženšen, lékořice, rhodiola, ashwaganda a schizandra doplňují energii, zlepšují náladu a vitalitu. Mají prokázaný klinický účinek při zvyšování odolnosti vůči stresu, zlepšování příznaků chronické únavy, deprese, špatné koncentrace a emočního vyhoření. Vhodnost aplikace jednotlivých bylin je třeba individuálně posoudit, některé nejsou vhodné např. při vysokém krevním tlaku (lékořice), jiné při chronické infekci (ženšen).
Vitamin C, silný antioxidant, je nezbytný pro správnou funkci nadledvinek a tvorbu katecholaminů – adrenalinu, noradrenalinu a dopaminu. Dalšími nutrienty vyživující nervovou soustavu a nadledviny jsou například vitaminy skupiny B, zinek a opět hořčík.
TIP Celostní medicíny: Poznáváte se v adrenální únavě? Přečtěte si praktický článek: 9 tipů, jak podpořit nadledvinky!
Regulace HPA vede k efektivnější terapii
Průzkumy ukazují, že chronickým stresem, nadměrnou únavou a vyčerpaností a zdravotním problémům ze stresu vyplývajících trpí v průměru 1 ze 4 z nás. Možnost zahrnutí regulace osy HPA do léčebného protokolu při řešení zdravotních problémů může napomoci zefektivnit konečný výsledek léčby a to i u případů s příznaky, které nemají jasné klinické opodstatnění. Korektní aplikace přírodních doplňků stravy tak přirozenou cestou pomůže obnovit ztracenou rovnováhu a zmírnit projevy zdravotních potíží.
Autorka textu: Kateřina Boesenberg, ND
Článek vznikl díky České Naturopatické Společnosti (ČNS), která byla založena v roce 2013. Jejím posláním je prosadit v České republice vysokou úroveň poskytované naturopatické péče, tedy poradenství v oblasti přírodní medicíny. Uskutečnění tohoto cíle umožní základna profesionálně vyškolených naturopatů, fytoterapeutů a klinických nutričních terapeutů s vysokým standardem jejich profesní úrovně. Seznam terapeutů najdete na webových stránkách společnosti.