Adrenální únava: 9 tipů, jak podpořit nadledvinky

adrenalní unava

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Věděli jste, že nadledvinky vylučují na 50 hormonů včetně adrenalinu, kortizolu, estrogenu či dokonce progesteronu? A byť váží pouhých 8 g, na starost mají hezkou řádku funkcí. Můžeme je nadneseně nazvat rohem hojnosti, neboť se v nich skrývá nevídané bohatství. Aby však pracovaly v náš nejlepší prospěch, nadledvinky je třeba do hloubky vyživit. Jak? Vydržte a čtěte, vše se brzy dozvíte – jak vypadá jejich únava, jaké byliny zvolit a jak jim dopřát výživu!

Nadledvinky: kůra nebo dřeň?

Nadledvinky řadíme mezi párové endokrinní žlázy ležící na horním pólu ledvin. Orgán chrání silnější tukové pouzdro. Samotné nadledvinky se pak skládají z vnější kůry a vnitřní dřeně, které se liší nejenom svou stavbou, funkcí, ale i původem.  Zatímco hormony tvořící se v kůře nadledvin budou pro tělo naprosto nezbytné, bez hormonů dřeně se tělo relativně obejde. V dnešním článku upřednostním spíše kůru nadledvin, abych se víc zaměřila na často diskutovanou adrenální únavu.

Funkce kůry nadledvin  

Kůra nadledvin se vyznačuje složitou, komplikovanou stavbou. Skládá se z mnoha buněk, které tvoří vrstvy produkující různé druhy hormonů, zejména glukokortikoidy, mineralokortikoidy a některé pohlavní hormony.

Významným hormonem řadící se mezi glukokortikoidy bude kortizol, jenž možná známe pod pojmem hormon stresu. Dlouhodobý nadbytek kortizolu má negativní dopad na naše zdraví. Nepřímo zvyšuje chuť k jídlu, čímž podporuje hromadění tukové tkáně a potažmo též vznik nadváhy až obezity. V konečné fázi pak vede až k metabolickému syndromu. Zvýšená hladina kortizolu může mít různou příčinu. Velice často svůj prim hraje stres.

Co je adrenální únava?

Příklad z praxe: maminka, 41 let, 2 děti, manžel záchranář, noční směny, přesčasy, neočekávané výjezdy. Žena vychovatelka ve školní družině. Přichází ke mně s vysokým tlakem, nadváhou, neustálým nutkavým pocitem hladu, refluxem, výpadky paměti, poruchami cyklu, ale také nespavostí. Žena užívá antidepresiva pro vleklé pocity zmaru a úzkosti. Z krevních testů a moči je patrný chronicky zvýšený kortizol*. Jídelníček je chabý na bílkovinu, nenasycené mastné kyseliny, pro zvýšení energie žena pije šest šálků kávy denně, během dne konzumuje několik sladkostí.

*Při dlouhodobě zvýšené hladině kortizolu se tělo pozvolna, postupně vyčerpá. Kortizolový rytmus se stane nepravidelným, to znamená, někdy tělo vyloučí kortizolu hodně, jindy zase málo. Zároveň dochází k nepravidelnému vylučování příbuzných adrenálních hormonů, zejména adrenalinu či noradrenalinu, což celkově utužuje adrenální dysfunkci.

adrenalni unava priznaky

Poté, co společně najdeme cestu, muž v práci zvolí klidnější úsek, žena si vydechne, dostatečně odpočine, má čas na děti, domácnost i stravu. Ubývají šálky kávy, jídelníček má již řád, žena o sebe pečuje, chodí na pravidelné delší procházky. Kortizol v krvi se po čase stabilizuje, mizí reflux, snižuje se krevní tlak, ženu neovládají pravidelné chutě na sladké, stabilizuje se tělesná váha, srovnává cyklus. 

Jaké mohou být projevy adrenální únavy?

  • Vysoký tlak
  • Přibírání či nadváha spojená s neustálým pocitem hladu/chuti na něco
  • Poruchy paměti
  • Poruchy spánku
  • Úzkost, deprese, výkyvy nálad
  • Neustálá únava, i ráno po probuzení
  • Celková slabost
  • Poruchy imunitního systému (častné nemoci, autoimunity)

TIP Celostní medicíny: Nemůžete ráno vylézt z postele a vstáváte jen s velkou námahou? Vyzkoušejte jedinečnou kombinaci 4 forem hořčíku pro pohodové vstávání! Začněte den s úsměvem!

Jak se vypořádat se stresem? 

Jak z toho bludného kruhu ven? Základním krokem k regulaci hladiny kortizolu je práce se stresem, péče o vlastní pohodu a zdraví. Výše zmíněná kazuistika je toho důkazem. Pokud vás zaujme a máte pocit, že můžete trpět tzv. syndromem adrenální únavy, kterou způsobuje chronický stres, zkuste si vyhledat knihu Adrenální únava: Stresový syndrom 21. století lékaře Jamese Wilsona, který je průkopníkem probírané tématiky.

Akutní stres vs. Chronický stres

Všichni do jednoho známe ony situace, kdy se občas dostaneme do tíživého stavu. Tělo se potí, dech zrychluje, nadledvinky do krve vyplavují adrenalin a noradrenalin, aktivují se svaly důležité pro obrannou reakci, do svalů proudí více živin. Stres je reakcí na tíživou situaci, tělo se připravuje na boj a útěk, což je zcela přirozené. 

Častým znakem „zdravého“ stresu bývá tzv. stresové břicho. Určitě víte, co mám na mysli. V břiše se zabydlí tíživý pocit. A ten si tam vrní, dokud se zas nezklidníme. Ke zklidnění dochází, jakmile se opět srovná hormonální hladina a tělo se navrátí do normálního režimu.

Co když je stres chronický?  

Problém ale nastane, pokud se do stresových situací dostáváme dnes a denně. A mnohdy zcela zbytečně.

Typickým příkladem může být tato situace: Probouzím se po těžké noci, kdy se mi povedlo usnout až k ránu. Budím děti. Zatímco jedno nespolupracuje a nevstává, druhé pro změnu odmítá snídat. Beru děti za ruku, vedu je do školky. V kabelce mi zvoní telefon, zvedám jej, na druhém konci se ozve ředitel, který mne potřebuje ihned k ruce. Ve školce se loučím s dětmi, zběsile se ženu městem, na semaforech svítí neustále červená. V práci jsem později, než je obvyklé, tento týden už po několikráte. Stažený žaludek, třes po celém těle, měla bych jíst, to je však nemožné. Vracím se pozdě po těžkém dnu domů, pečuji o děti, o dům, vařím. Unavená ulehnu, avšak, spánek nepřichází. Trápím se vidinou stejného dne, srdce buší, tíží mne vnitřní neklid a bolest hlavy, což mi zcela naruší další klidnou noc.  

Situace, kdy dlouhodobě cítíme stres, tíhu, frustraci, až vyhoření, pravidelně ukrajují ze svíčky života. Dříve, než se přesuneme ke stravě a bylinkám, zkusme si vytipovat několik bodů, jak se poprat s chronickým stresem, který je alfou a omegou adrenální únavy.

jak na chronicky stres

9 tipů: Jak se cítit méně ve stresu

  1. Naučme se odpočívat. Dovolme si během dne prožit kratší či delší pauzy naplněné relaxací. Těšme se na ně. K relaxaci může dojít i uprostřed rušné místnosti, kdy se na chvíli posadíme k oknu, do sluchátek pustíme klidnou, příjemnou hudbu, se zavřenýma očima si vypijeme lahodný čaj. Například z meduňky, kozlíku, třezalky či mučenky.  
  1. Pokud nás trápí chronický stres, spánek je cestou. Dovolme si zalehnout se západem slunce, užijme si onen blažený pocit, že nás teď čeká devět hodin nerušeného, klidného spánku. Trápí-li nás nespavost, co takhle zkusit autogenní trénink (návod)? Mnozí klienti mi již potvrdili, že pravidelnost cvičení přispívá k celkovému zklidnění, odstraněné příznaků napětí a neklidu, což, celkově zefektivní fázi upadání do spánku. Pro blažený spánek můžete sáhnout i po kvalitních doplňcích stravy.
  1. Během dne se věnujme činnostem, které nám dělají radost a nejsou náročné. Stýkejme se s lidmi, kteří spíše, než aby energii vzali, nám pomohou sílu znásobit. Před morousy zavřeme dveře, naučme se říkat ne. Zcela sobecky a zcela nekompromisně. Protože teď je třeba podpořit sebe.  
  1. Sportujme, neboť pohyb, to je jedno z nejdostupnějších přírodních antidepresiv. Navíc, už během příjemné, pomalé procházky může docházet k uvolňování hormonů, které přispívají k pocitu pohody. Pokud naopak přidáme do kroku, tělo se zahřeje, mozek prokrví, do plic vtáhneme o něco víc kyslíku. Pokud milujeme například běh, nepouštějme se hned do maratónského běhu. Ctěme umění malých kroků. K utužení lepší psychické kondice nám zcela postačí obyčejná pravidelná procházka.
  1. Výtečným místem k nabuzení duše bude příroda, svěží les. Věděli jste, že stromy vydechují léčivé terpeny? A ty upevňují nejenom imunitu, ale také naši vnitřní sílu. Čím více jdeme do středu lesa, tím více narůstá procento terpenů. Příjemný pocit však navodí také aromaterapie. Zkusme do života vpustit silice, ať už z levandule, borovice, meduňky či mateřídoušky.   
  1. Jezme, dostatečně, zdravě a v pravidelných intervalech. Z počátku stačí jen jednoduchý návyk v podobě základních, obyčejných pokrmů. Po ránu se může jednat o celozrnnou kaši, kterou postavíme na ovesných vločkách, banánu, kakaových bobech, kdy tato snídaně doplní hořčík. A ten je základním minerálem klidu a míru. Obyčejný hořčík. Pokud nejste fandové kakaa a banánu, zkuste to například s mandlemi, semínky anebo avokádem. A pokud jsem se vám stále netrefila do noty, připravte si koupel s epsomskou solí. Hořčík je totiž jedním z mála minerálů, které se vstřebávají prostřednictvím kůže.  
  1. Dále zařaďme vitamíny skupiny B, zejména vitamín B5, který podporuje tvorbu kůry nadledvinek. Za jeho výtečné zdroje pokládáme krůtí, kachní, rybí maso, syrovátka, květák, rajčata, čočka, celozrnná rýže či různé druhy otrub. Mysleme na zeleninu, čerstvé ovoce, bylinky a natě.
  1. Vylučme přemíru stimulantů, jako jsou káva, černý čaj, čokoláda a energetické drinky. Zcela se vyvarujme popíjení alkoholu. Vše výše zmíněné nás sice povzbudí, pouze však na nezbytně nutnou chvíli. Což se nám z dlouhodobého hlediska příliš nezúročí.  
  1. Během dne praktikujme dechové techniky (návod), zejména ve chvílích, kdy se žaludek počne stahovat, srdce divoce roztluče a nás se zmocní obávaná úzkost. Právě tehdy dýchejme, pomalu a pozvolna, pěkně zhluboka a z plných plic. Nádech udržujme ve stejné délce a každý výdech se snažme prodloužit.
    Praktickou pomůckou je také dýchání ve stylu 4-7-8. V čem spočívá jeho síla? Nadechujme se po dobu 4 vteřin, následně na 7 vteřin zadržme dech, abychom jej pomalu, pozvolna, po dobu posledních 8 vteřin zcela vydechli. Tento cvik opakujme alespoň 20x, do úplného zklidnění. Tyto techniky můžeme praktikovat kdykoli, v práci, doma, po ránu i před usnutím. Pravidelným cvičením se pak můžeme dotknout až uvolňujících meditací.

TIP Celostní medicíny: Zařadit můžete také meditaci radosti (návod najdete tady).

Co nedělat při adrenální únavě?

Než se dostaneme k podpoře nadledvinek, zmiňme se ještě o tom, co v době stresu nedělat. Pokud léčíme nadledvinky, upusťte od moderních přerušovaných půstů, které burcuje právě kortizol. Vyhněme se již zmíneným stimulantům (kávě, čaji, čokoládě). Pokud můžeme, vyhněme se ponocování.

bazalka

Bylinná podpora nadledvinek při adrenální únavě

Pomocnou ruku nám může podat sama příroda.

Adaptogeny  

Možná jste o nich již mnohé slyšeli, možná jste tyto přírodní pomocníky dokonce i zkusili. Ať už houby, byliny nebo jejich kořeny. Vždyť i „neobyčejně obyčejný“ ženšen řadíme na seznam této mocné skupiny.

Mezi hlavní účinky adaptogenů patří ochrana organismu před těžkým vyčerpáním, zraněním, úzkostí či tělesnou únavou. Mnohé z nich pak fungují jako účinné životabudiče, což je výsadou například Macy peruánské, která kromě energie a vitality podporuje také ženské či mužské libido.  

Adaptogeny také zlepšují schopnost snáze reagovat na nové podněty, ať už se jedná o těžké životní situace, jako je úmrtí blízkého, rozvod, změna práce či nemoc. Kdybych je měla shrnout slovy klasika, adaptogeny nás vykoupou ve své přízni, aby nás povzbudily od hlavy až k patě. Tak, pokud vás trápí adrenální únava, zkuste.

Jinan dvoulaločný  

Jinan se v Číně již odpradávna používá k léčbě plicních neduhů, astmatu, mírnění pozdních komplikací diabetu, jako je například diabetická neuropatie. Bylinka podporuje tok krve, zefektivňuje její cirkulaci, navozuje pozvolnější proces stárnutí a stejně, jako i maca, pomáhá podpořit libido. Pokud bojujeme s vleklou adrenální únavou, jinan nám pomůže rozproudit mozek, uspořádat myšlenky, být efektivnější a výkonnější. Bylina utužuje mentální bdělost, předchází vzniku mozkové mlhy, napomůže snazší koncentraci. List jinanu zároveň vykazuje silné antioxidační vlastnosti, čímž potlačuje tvorbu volných radikálů, a právě tím chrání nadledvinky, mozek, ale i játra před jejich přetěžováním s následným poškozením.  

Pokud si jinan oblíbíme, doporučuji jej užívat především ve formě bylinné tinktury, případně tablet. Čaj pak dle bylinářů vykazuje nejnižší extrakci potřebných látek. Bylinu užíváme s pravidelnými pauzami, to znamená, po dobrání tinktury učiníme stejně dlouhou pauzu, abychom předešli nadbytečné stimulaci diskutovaných nadledvin.

Bazalka posvátná 

Věděli jste, že bazalka posvátná je obsažena téměř ve všech asijských celostních způsobech léčby? Velmi často je pak spojována zejména s Ajurvédou. Bazalce se přezdívá elixír života, neboť svými léčivými vlastnostmi stimuluje práci srdce, očišťuje krev, působí protizánětlivě. Při diabetu 2. typu snižuje hladinu krevního cukru. Bylinka platí za významný antioxidant, zmírňuje stres, čímž také podporuje zdraví našich nadledvin.

Jste-li například závislí na kávě, bazalka posvátná stírá potřebu chybějícího kofeinu, aniž by jej sama v sobě měla. Bazalku posvátnou lze užívat ve formě nálevu, což znamená, bylinku zalijeme vroucí vodou a necháme zhruba 10 minut louhovat. Následně popíjíme v průběhu dne. Čerstvé lístky je možno také přidávat do jídla, případně z nich uchystat tinkturu, podobně, jako u jinanu.  

TIP Celostní medicíny: Bylin a přírodních látek na zmírnění stresu máme více. Vyzkoušíte jejich sílu?