Jaký vliv má stres na výživu a fungování našeho těla? 

vliv stresu na výživu

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Uzávěrka v práci, protivný šéf, zase nemocné děti, zdražování. Když se řekne stres, většina z nás si představí každodenní kolotoč, ve kterém je jen málo prostoru pro nás samotné, obyčejné bytí a spolubytí s dalšími blízkými. Tak nějak stále máme co řešit. Stres ale může mít různé podoby. Některé nám svědčí, některé vůbec. Některé si zvládáme uvědomit, jiné nám hladinu stresových hormonů zvedají zcela nevědomky. Život bez stresu neexistuje, ani nejde o hledání odpovědí na otázku, jak se stresu zbavit. Můžeme si však vůči němu budovat odolnost a naučit se se stresem pracovat tak, aby nás pokaždé nevyhodil ze sedla. Víte, jak na to? 

Jak se zbavit stresu? Není stres jako stres 

Stres je pro většinu lidí denním chlebem a zároveň strašákem, který stojí v čele civilizačních onemocnění. Krátkodobý stres je důležitý – sebezáchovný a motivující. Dlouhodobý stres nám zvedá hladiny stresového hormonu kortizolu chronicky, což s sebou přináší problémy. Věřím, že řada lidí by nám snadno tvrdila, že oni se přeci vůbec nestresují! Jejich tělo by však říkalo něco jiného. Je totiž fyzický stres a psychický stres. Sice existují vedle sebe a těžko je od sebe oddělíme, protože propojení psychiky a těla je našim čtenářům již dlouho známé. Pro odpověď na otázku Jak se zbavit stresu je toto dělení však klíčové. Zatímco psychický tlak a stres si vnímaví lidé uvědomí, stres působený tělu si jich uvědomí již daleko méně. Logicky o jeho kompenzaci tak nemůže být ani řeč.

účinky stresu

Má stres nějaké výhody? 

Má. Jak jsme již zmínili, stres má krátkodobě řadu skvělých efektů. Pro představu nám umožní utéct před nebezpečím i se zvrtnutým kotníkem.

Prakticky má v těle tyto účinky:

  • Zvýšení glukózy v krvi (blokuje funkci inzulínu) = více rychle dostupné energie pro tělo 
  • Zvýšení krevního tlaku a srdeční výkon 
  • Přijaté bílkoviny mění na glukózu coby energetický substrát = více dostupné energie 
  • Stimuluje tvorbu žaludeční kyseliny 
  • Potlačí reakci imunitního systému a zánětlivou reakci těla 
  • Potlačí účinky pohlavních hormonů 
  • Potlačí proces trávení, vstřebávání živin (například vápníku) 
  • Ovlivní také hospodaření s energií, ukládání tuků a vylučování vody 

Toto dělá krátkodobě, abychom utekli do bezpečí.

Dlouhodobě však vede k inzulinové rezistenci (prediabetu či DM 2. typu), vysokému krevnímu tlaku, poruchám imunity, neplodnosti, metabolickým poruchám (vysoký cholesterol), malnutrici či zažívacím obtížím (žaludeční vředy). 

Stres v každé buňce těla

My stres zaznamenáme na úrovni celého těla jako stažené břicho, bušení srdce, změnu dechového vzoru nebo také nadměrného pocení. Stres se však děje v samotných buňkách našeho těla, kde ovlivňuje základní intracelulární (nitrobuněčné) pochody. Stresová reakce tedy zasahuje v těle opravdu hluboko, až dovnitř našich buněk, ze kterých se tělo skládá v celky a orgánové soustavy – a proto má tak významný vliv v rozvoji řady onemocnění.   

Co všechno je pro naše tělo stresující? 

Tlak v práci, finance, nemoci, komplikované vztahy, náročné situace s dětmi. Tím tento výčet ale nekončí. Patří sem i to, že některými zvyky ztěžujeme tělu to, jak se s vnitřním stresem (volné radikály, metabolity nevýhodných metabolických cest, karbonylový stres) vyrovnává. Aby to s lehkostí zvládlo, potřebuje kvalitní a dostatečnou výživu.

Tělu v kompenzačních mechanismech proti stresu nepomáhají: 

  • Špatné stravovací návyky 
  • Poruchy trávení či stravovací omezení, která limitují možnost jíst pestře
  • Nekvalitní a nepravidelný spánek
  • Nedostatečná výživová hodnota jídla v dnešní době – pokud nejíme živou stravu, potraviny jsou pěstované na mrtvé půdě bez minerálů, jsou nešetrně zpracované a mnohdy i velmi dlouho skladované (v obchodě i v naší lednici). 
  • Kouření a alkohol 
  • Nedostatečná pestrost a počet porcí ovoce a zeleniny denně
  • Medikace 
  • Nadměrná i nedostatečná sportovní aktivita

Toto všechno často vede k tomu, že naše tělo nedostává dostatek potřebných živin, kterými by plně pokrylo vlastní potřeby, natož zvýšené nároky, kterými kompenzuje dopady dlouhodobého stresu.  

Víte, že existují studie, které sledují pokles živin u potravin, které uložíme v lednici? Zatímco některé to zásadně neovlivní, v jiném obsah vitamínů rapidně klesá. V této studii vědci prokázali pokles vitamínu C a antioxidativní kapacity u některých potravin skladovaných v lednici.

Proč je problém, když jíme málo ovoce a zeleniny? 

Skvělá otázka. V základu obojí obsahuje vlákninu, která nás zasytí, a my pak nemusíme sníst tolik těstovin (= kalorie). Tyto potraviny také jíme zpravidla čerstvé, a proto je v nich velké množství živin v přirozené RAW podobě (tedy alespoň tehdy, když aspoň zahlédly skutečnou denní oblohu). Obsahují řadu vitamínu, enzymů či jinak aktivních látek, díky kterým se naše tělo lépe vyrovnává se stresem ve vnitřním prostředí. Nejenže tedy potřebujeme přijímat dostatek zeleniny a ovoce pro základní výživu těla, ale také pro větší spotřebu těla, pokud jsme ve stresu (a spotřebou v tomto případě nemyslím cukr).  

Jako příklad můžeme zmínit například syntézu antioxidantu glutathionu (GSH), který má vliv na způsob, jakým odbouráváme pohlavní hormony. Velmi zjednodušeně na jeho aktivitě a množství záleží, zda se estrogen odbourává na svou neškodnou verzi, nebo se ubírá jinou cestou, během které v těle vytváří prokarcinogenní látky. Glutathion najdeme například v brukvovité zelenině. Toto je jeden příklad z mnoha z účinků glutathionu v těle.

špatné vstřebávání živin kvůli stres

Jak tělo podpořit, abychom se zbavily důsledků stresu? 

Odolnost vůči stresu můžeme ovlivnit opět z pohledu psychiky i těla – ideálně kombinací. Je svým způsobem i budoucí kompenzací, protože tělo se díky lepší odolnosti bude stresovat až daleko později (větší/vážnější stimul). Tedy i naše reakce na stres přijde později nebo v míře, která není tolik zatěžující.

Psychická odolnost vůči stresu 

Do života si můžeme zakomponovat řadu denních návyků, během kterých si najdeme čas pro sebe, své zpomalení a myšlenky. Pro někoho to bude rekreační běh nebo pozvolné otužování, pro jiné pravidelná ranní lekce jógy nebo meditace. Možná zrovna pro vás bude důležitá psychoterapie nebo vycházky v přírodě. Důležitá je pravidelnost, sebelaskavost a sebeuvědomění.

Fyzická odolnost vůči stresu 

Tělo můžeme jemně navykat na míru stresu. otužováním, pravidelným nevyčerpávajícím tréninkem, zásobit tělo kvalitními živinami, dodržovat pitný režim, nastavit si pravidelný spánek (víkend, nevíkend), případně přidat adaptogeny, antioxidanty či funkční potraviny, které tělu pomohou lépe stres zvládat.  

Berličky jsou povoleny – důležité je hledat řešení 

Každý má priority jinde, a proto je pro některé z nás nepředstavitelné pěstovat vlastní potraviny, každý den vařit pouze domácí jídlo bez konzervantů a chemie, sníst adekvátní dávky ovoce, zeleniny, bílkovin, řas a antioxidantů. My se přikláníme k pestrosti, ale možná zrovna pro vás je pravidelná pestrá strava nedotknutelný ideál a není potřeba vytvářet další stres právě z toho. Důležité je hledat cesty, jak tělu dostatek vytvořit v čase, kdy je pestrý a kvalitní talíř nad naše síly.

kompletní směs živin

Sáhnout můžete po jednotlivých adaptogenech v podobě suplementů a smysluplně je poskládat dohromady (třeba i za pomoci odborníka).

Na trhu existují i kvalitní alternativy, kde v jednom balení najdete odborníky poskládané ingredience pro univerzální potřeby lidského těla v dnešní době. Doporučit vám s klidným srdcem můžeme Good Green Vitality, kde najdete přes 75 aktivních látek funkčně poskládaných do snadné podpory zdravého životního stylu.

V jedné zelené (ale vcelku lahodné) sklenici najdete sadu vitamínů a minerálů, tři druhy mořských řas, protein, rostlinné extrakty i vitální houby, antioxidanty a kvalitní dávku probiotik (8 miliard CFU). Kompletní složení najdete na webu Puravie.

Můžete snadno přimíchat do oblíbeného smoothie nápoje, nebo popíjet kdykoliv během dne. Přípravu zvládnout ve svém nabitém programu vytížené manažerky, lidé se stravovacími omezeními i maminky, kterým na sebe pro samou péči o rodinu nezbývá čas.