GLUTATHION – antioxidant, potrava pro imunitu, detoxikace

cm kyselina1

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Glutathion je nezbytnou látkou pro život. Tato bílkovina je tvořena přirozeně v těle a udržuje základní obranné funkce organismu. Tělo je na glutathionu docela závislé, protože by bez něj naše buňky podléhaly oxidačním reakcím, měli bychom sníženou odolnost vůči bakteriím, virům, rakovinným buňkám a játra by začala trpět pod tíhou toxinů.

Bývaly doby, kdy se o této látce moc nevědělo, ale to se v poslední době velmi rychle změnilo. Dnes se množí vědecké práce a studie, které zkoumají skutečné vlivy glutathionu na naše tělo… Je složen z kyseliny glutamové, cysteinu a glycinu.

Každá buňka se neustále stará o to, aby měla dostatek glutationu, aby byla připravena na stres, únavu i pohybovou aktivitu, protože tehdy se glutathion rychle spotřebovává, hladina také více klesá při stárnutí a také u mnoha nemocí je pozorován nedostatek glutathionu. Má tři hlavní úlohy, které vystihují tři písmena A I D (antioxidant, imunita a detoxikace). Tři základní procesy, které jsou stimulovány glutathionem.

Mistr antioxidant

V posledních třiceti letech vědci zkoumali význam antioxidantů na prevenci zdraví člověka, stejně tak jako na léčbu onemocnění, kde se uplatňuje oxidační útok volných radikálů. Vznikl zcela nový obor medicíny – volné radikály v biologii, protože se ukázalo, že volné radikály jsou zapojeny do všech druhů nemocí, včetně srdečních onemocnění, rakoviny, cukrovky a stárnutí.

Mezi dobře známé a široce používané antioxidanty jsou vitamin C, vitamin E a stopový prvek selen, které dokáží volné radikály neutralizovat. Vyskytují se přirozeně v přírodě. Glutathion je obsažen např. v brokolici, zelí, květáku a také v mase či ovoci. V poslední době však máme v rámci velké industrializace docela problém dostat tyto antioxidanty do vyvážené stravy. Tento fakt je každému známý, naštěstí si naše tělo dokáže samo vyrábět své vlastní antioxidanty. Nejdůležitější z nich je právě glutathion. Všechny ostatní antioxidanty, aby správně fungovaly, jsou závislé na přítomnosti glutathionu, proto glutationu vědci říkají „mistr antioxidant.“

Potrava pro imunitní systém

Imunitní systém má za úkol rozpoznat, přitahovat a likvidovat bakterie a další vetřelce, včetně nádorových buněk. Když je v těle dostatek glutationu, má imunita svou roli usnadněnou. Dobrá hladina glutathionu umožňuje tělu produkovat více bílých krvinek – nejdůležitější přední linii obrany imunitního systému. Glutathion hraje ústřední roli v provádění uvedených funkcí imunitních buněk a jeho dostupnost je limitujícím faktorem pro správnou činnost lymfocytů (bílých krvinek). Jinými slovy, vzestup aktivity imunitních buněk závisí na dostupnosti glutathionu. Zjednodušeně řečeno: Glutathion je „potrava“ pro imunitní systém.

Přírodní detoxikace

Ať už si to uvědomujeme, nebo ne, neustále přijímáme různé  toxiny – vdechováním, jídlem, pitím, kůží… Jsme součástí prostředí. V této době je to nevyhnutelné, žijeme ve znečištěných městech, jsme zásobováni potravinami, jsme vlastně nuceni nakupovat v hypermarketech… A na to musí reagovat naše obrana, detoxikační systém musí neustále  pracovat na eliminaci toxinů. Imunita nás chrání, ale zvyšující se úroveň znečištění je velkou hrozbou, aby se naše detoxikační schopnost nevyčerpala.

Hlavním orgánem detoxikace jsou játra, jež jsou největší zásobárnou glutathionu. Studie ukazují, že nízké hladiny glutathionu vedou ke špatné funkci jater, což způsobuje, že více toxinů pronikne do oběhu těla, a to postupně vede k poškození jednotlivých buněk a orgánů.

Glutathion v podstatě prodlužuje život a chrání tělo před předčasným stárnutím. Proto je více než vhodné glutathion do těla dodávat.