Meditace probouzející radost – najděte si 5 minut denně

cm meditace2

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Při jedné nedávné terapii s mojí klientkou ke mně přišla inspirace na jednoduchou meditaci probouzející radost. Otestovala jsem ji na sobě a nemohu si ji nechat jen pro sebe, je vážně skvělá!

Předně se nebojte slova meditace, nebudete muset nečinně sedět a na nic nemyslet, ani počítat každou sekundu, abyste už mohli jít zase něco dělat. Jedná spíš o takové jednoduché dechové, vizualizační a energetické cvičení, které zvládne opravdu každý. Cvičení jsem na sobě otestovala a zdokonalila a už po prvních dnech na sobě cítím rozdíl. Pojďte do toho se mnou! Najdete si na sebe čas jednou denně na 5 minut? Na jak dlouho se do cvičení pustíte, záleží jen na vás.

Najděte svůj vlastní rytmus

Každý z nás máme jinou denní náplň, věnujeme se práci, rodině, dětem, kamarádům a sobě v jiný čas. Někdo si pro sebe najde klid večer před spaním, někdo ráno po probuzení, někdo během dne, když dá děti spát… Pro mě je ideální ráno. Miluji rána v příjemném duchu a meditace, rozcvička a ranní fresh dávají mým dnům úplně jiný rozměr.

Najděte příjemné a klidné místo

Pro někoho bude důležité najít pro sebe příjemné a klidné místo. Může jim být teď v létě park či zahrada, obývací pokoj nebo třeba ložnice. Důležité je, abyste se na tom místě cítili dobře, dýchali čerstvý vzduch a pokud možno nebyli rušeni hlukem, případně ostatními členy rodiny. Já jsem od přírody pohodlný tvor, a proto medituji hned ráno po probuzení v posteli, během dne mám plno jiných aktivit a večer při meditacích usínám.

Meditace radosti

  1. Vleže na zádech s rovnou páteří uvolníme celé tělo. Soustředíme se na svůj dech.
  2. Levou dlaň přiložíme na střed hrudníku (oblast 4. čakry) a pravou dlaň na oblast podbřišku (oblast 2. čakry). Kvůli toku energie je ideální spojení kůže na kůži. Nadechujeme pomyslně skrz levou ruku do oblasti hrudníku a dovnitř, vydechujeme z podbřišku skrz pravou ruku ven. Prohlubujeme dech, necháváme ho volně plynout, jakékoliv úsilí je kontraproduktivní.
  3. Po pár minutách začneme cítit jemné brnění v rukou, v obou aktivovaných oblastech i v celém těle. To je známka hlubokého uvolnění a rozproudění energie. Stále zhluboka dýcháme.
  4. S nádechem v oblasti hrudníku vlastní představivostí necháme vykvést květ, vizualizujeme si ho, užíváme jeho krásy. Není potřeba si tuto fázi vynucovat, až bude ten správný čas, květ se nám ukáže ve vší své kráse. Ať už formou obrazu, vůně, zvuku nebo pocitu. S výdechem v oblasti podbřišku opakujeme – necháme opět vykvést květ do své krásy.
  5. Pozorujeme, jak se cítíme, jak je nám krásně, bezstarostně, radostně.

Opakujeme dle potřeby, ideálně 21 po sobě jdoucích dní, ale záleží jen na nás.

A jaké jsou účinky?

Budu ráda za vaše postřehy, pocity a nápady! Cvičení působí blahodárně na emoce, které zklidňuje a harmonizuje. Spojuje nás s vlastním středem, otevírá schopnost sdílet lásku a sebe, prožívat každý den v radosti a hravosti.

Přeji vám dostatek odhodlání, trpělivosti, vytrvalosti a hlavně bezstarostnosti na cestě k sobě!