Orgánová výživa: proč jsou vnitřnosti zdravé?

krava organova vyziva

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Zatímco v dnešní době je populární běžné “svalové maso“: řízek, nudličky, přírodní plátek, guláš, naši předci primárně oceňovali maso orgánů. Věřili, že se v něm skrývá velká síla – a měli pravdu! Přesto se v dnešní době orgánové maso považuje spíš za odpadní část. Tento přístup není respektující ke zvířatům, ale navíc je to velká škoda i z pohledu výživy.

Nízkokalorické superfoods

Orgánové maso obsahuje málo kalorií. Je však nabité vitamíny, minerály, enzymy i kompletní sadou bílkovin a esenciální aminokyselin. Játra třeba nabízí tolik živin, že se jim přezdívá za orgánový přírodní multivitamín. Játra jsou také bohatá na vitamíny A, D, E, K, B12, kyselinu listovou a stopové minerály.

Železo

Živočišné orgány, zejména játra a ledviny, obsahují velké množství železa. Železo potřebujeme pro správnou krvetvorbu. Tělo ho zabuduje do červených krvinek, kde pak železo funguje jako nosič kyslíku. Také se zapojuje do tvorby energie v těle. Chcete více energie? Vsaďte na železo!

Tělo vstřebává železo ze živočišného zdroje daleko lépe než železo rostlinného původu.

Vitamíny B: energie, psychika a podpora nervů

Maso, obzvlášť to orgánové, patří k unikátním zdrojům vitamínů skupiny B.

  • B1: Thiamin dodá tělu energii a podpoří zdraví nervové soustavy, činnost srdce a dobrou náladu. Najdeme ho hlavně v játrech.
  • Riboflavin, vitamín B2, se nachází v ledvinách a játrech. Je důležitý pro dobrý zrak, udržuje zdravé červené krvinky a podporuje normální metabolismus železa.
  • B12: Je skvělým palivem, pokud nám chybí energie. Podporuje červené krvinky, imunitu, snižuje homocystein a vykouzlí dobrou náladu díky podpoře psychiky.
  • Cholin: Mezi nejlepší zdroje cholinu patří orgánové maso. Cholin přispívá ke správné činnosti jater metabolismu tuků.

Přírodní vitamín A

Játra jsou plné vitamínu A, který je nezbytný pro správnou funkci železa, sliznic, zraku i imunity. Zásadní je během těhotenství, protože se podílí na růstu a vývoji. Jeho přírodní varianta patří ke skvělým doplňkům výživy, naopak syntetické formy často budí kontroverzi kvůli toxicitě ve vysokých dávkách.

Zásadní je kvalita

Aby byly vnitřnosti přínosem pro lidské tělo, musí mít kvalitní ZDROJ. Doporučujeme pečlivě vybírat, z jakého chovu zvířata pochází, jak žila a čím byla krmena. Ideální je BIO chov, protože nepoužívá antibiotika, ani růstové hormony. Navíc nabízí mnohem kvalitnější maso. Orgány grass-fed zvířat, tedy zvířat, která se pásla na sluníčku a trávě, obsahují až o 33 % méně tuku. Krávy se totiž na běžné pastvě přirozeně pohybují, mají proto nižší procento tělesného tuku a o 11 % více bílkovin. Jejich maso také obsahuje daleko více omega 3, beta karotenu a vitamínu E. Dokonce jsou

Co když mi vnitřnostni nechutnají?

Vůně a chuť drobů mnoha lidem vadí. Aby i tak mohli využít benefitů orgánového masa, mohou vyzkoušet přidávat trochu orgánového masa do běžných směsí s libovým masem. Výhodou je, že stačí třeba 15 g syrového masa, což není mnoho. Výslednou chuť to zásadně neovlivní, ale nutriční hodnotu podpoří maximálně. Také je to ulehčení pro rodinnou kasu, protože orgánové maso je (coby odpadní produkt) velmi levné.

Druhou variantou je užívat doplňky stravy z orgánového masa. Jedná se o kvalitní mrazem sušené orgány od Modern Native, které si díky šetrné úpravě ponechají maximum živin, bez vůně či pachuti. Zvířata pochází z lokálních holandských BIO farem, pasou se na zelené trávě a při jejich chovu se nepoužívají antibiotika, ani růstové hormony.

Jak si vybrat správné orgány?

Jednoduchá otázka. Indiánské tradice, ze které orgánová medicína originálně pochází, říká: “Užívejte takový orgán, který u sebe chcete podpořit.“

Chcete podpořit žlučník? Naordinujte si žlučník. Potřebujete podpořit krvetvorbu a červené krvinky? Vyzkoušejte slezinu. Chcete podpořit hormony a kvalitu spermií? Nezalekněte se varlat či štítné žlázy!