Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.
Den D. V zaměstnání. Ve škole. Ve sportu. Při rozhodujícím jednání, důležité schůzce nebo zkoušce. Známe to všichni. Čím více je pro nás něco důležité, tím větší stres cítíme. Jak tyto náročné situace zvládat? Jak v rozhodující okamžik nepanikařit? Jak se nenechat zablokovat, když potřebujeme úspěch? Některé závěry vědců z oboru psychologie a neurologie jsou docela překvapivé…
Docentka psychologie na University of Chicago, Sian Beilock, je specialistkou na to, jak odbourat psychický blok v situacích, kdy hrozí extrémní tréma – když jsme pod tlakem a musíme v klíčový moment podat stoprocentní výkon. Nejen ve finále olympijských her, i u zkoušek ve škole nebo při pohovoru do nové práce může naše psychika sehrát zásadní roli.
Co nám může k co nejlepšímu výkonu pomoci?
1. Trénujte pod tlakem
Podle S. Beilock je jednou z nejlepších cest, jak se ubránit bloku ve chvíli, kdy potřebujeme podat maximální výkon, být na tlak připravený již předem. Nejvíce nás totiž stresují úplně nové a nepředvídatelné situace. Ačkoliv každý pohovor a každé vystoupení na veřejnosti budou vždy unikátní a nové, můžeme se postupně naučit na zátěž pod tlakem zvykat. Je to i má vlastní zkušenost: obvykle trému před vystoupením před lidmi ještě trochu mívám, ale po stovkách různých prezentací je nyní mnohem menší. Pro naše tělo se časem zátěž stane zvykem. Přestaneme situace, kdy o něco jde, vnímat jako něco mimořádného. S každým cvičným testem, s každým odehraným zápasem nebo absolvovaným pohovorem se stáváme vůči stresu a trémě odolnější.
Proto rada číslo jedna je jednoduchá: vystavovat se nekomfortním situacím co nejčastěji, trénovat své sebevědomí a odolnost preventivně.
2. Rozšiřte své vnímání toho, kým skutečně jste
Nedefinuje nás úspěch, nebo neúspěch. Nejsme kvůli tomu, že něco v práci, ve škole nebo ve sportu pokazíme, horší člověk. Rychlé cvičení: Napište si na papír všechny vaše kladné stránky, úspěchy, schopnosti a koníčky – všechno, v čem jste dobří. „Před důležitou zkouškou věnujte pět minut malování diagramu, v němž zachytíte vše, co z vás dělá mnohostranného jedince. Toto cvičení vám pomůže pochopit, že výsledek tohoto jediného testu vás nijak nedefinuje, a tak se zbavíte části stresu,“ píše Beilock (2014: 165).
Mnohdy máme před důležitým závodem nebo například před přijímacími zkouškami zúžené vědomí jenom na konečný výsledek (přemýšlíme pořád dokola, jak to dopadne – což je extrémně stresující). Zde nabízeným cvičením máme možnost svou pozornost zaměřit pro nás prospěšnějším směrem. Další doporučené přeladění pozornosti je například začít si psát nebo přemýšlet o tom, na co se mohu těšit nebo jak skvělý si udělám den, až budu mít danou záležitost za sebou.
3. Přemýšlejte o sobě jako o úspěšných
Jak píše Beilock, „když o sobě lidé přemýšlejí jako o úspěšných, může to stačit k tomu, aby je to pohánělo ke špičkovému výkonu a ochránilo před zablokováním“ (2014: 157). Psychologové znají sílu tzv. sebenaplňujícího se proroctví. Pro mě je základem vizualizovat si v duchu, jak s přehledem a v klidu vše zvládám. Můžete sami sebe podpořit i prohlášeními (afirmacemi): „Jsem úspěšný člověk. Na co šáhnu, to mi jde. Jsem dítě štěstěny. Všechno mi hraje do karet.“
4. Očekávejte komplikace
Jednou z nejčastějších chyb je ale očekávat, že vše půjde jako po másle. Na jednu stranu je skvělé, věřit ve svůj úspěch, na druhou je velmi úlevné na něm křečovitě nelpět. Někteří psychologové mají při práci s klienty v oblibě otázku: „Co nejhoršího by se mohlo stát?“ Když dopředu očekáváme zádrhele, bereme pak případné potíže více v klidu a tolik nás to nerozhodí. Super-mindset je: Neúspěch není konec našeho snu, ale součást cesty k němu.
5. Svěřte své obavy papíru
Pro hodně lidí je úlevou, když mohou psychologovi říci své starosti. Výzkumy ukazují, že velmi účinné je i vypsání vlastních obav na papír. Symbolicky své strachy papíru odevzdáte: „Když věnujete deset minut tomu, abyste si zapsali, čeho se bojíte v souvislosti s prezentací či testem, které vás čekají, může to zmírnit úzkost a pochybnosti objevující se často v zátěžových situacích“ (Beilock, 2014: 165).
Závěrem jen připomenutí známého: Z dlouhodobého hlediska pomáhá na stres meditace a schopnost nalézat radost ve všem, krátkodobě jsou na změnu psychického stavu nejúčinnější dýchací techniky. (pozn. redakce CM: inspirujte se ve starších článcích, jak meditovat, a jak meditace ovlivňuje mozek.
Jiří Hamerský
Webová stránka autora: www.jirihamersky.cz
Literatura: Beilock, S. (2014): Zbavte se trémy. Aneb jak uspět, když jde o všechno. Nakladatelství Anag.