Zvětšené uzliny na krku – příčiny a léčba

zvetsene uzliny na krku

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Zduřelé uzliny se odborně označují jako lymfadenomegalie. U zdravého člověka jsou uzliny nehmatné, maximálně mohou mít půl centimetru šířky a jsou měkké konzistence. Pokud dochází k nebolestivému zduření uzlin na krku, je lepší vyhledat lékaře, zvláště pokud se uzlina zvětšuje, nebo vyskytuje ve shlucích. Nejvíce se vyskytují za ušima, pod dolní čelistí, nebo v blízkosti krkavic. Pokud dochází ke zvětšení uzlin v oblasti krku, může to být jeden z příznaků angíny. Další z možností je infekční mononukleóza nebo se také může jednat o jeden z příznaků parazitární infekce, toxoplazmózy (způsobuje ji prvok Toxoplasma gondii, přenašečem mohou být zvířata). Na tuto nemoc by se měli dávat pozor především těhotné ženy a osoby s oslabenou imunitou. Jejím zdrojem může být také nedostatečně tepelně zpracované maso. V nejhorším, byť vzácnějším případem se může jednat o reakci organismus na přítomnost nádoru, ať už zhoubného či nezhoubného, nebo na vznik leukémie.

Jak a proč k tomu dochází?

Lymfatickou soustavu v našem těle tvoří síť velmi tenkých cév, které prostupují tkáněmi a jejich úkolem je shromažďovat mízu (tekutina), která uniká z krevních cév. Tato tekutina se zdržuje v tkáních a úkolem lymfatického systému je vracet ji do krevního oběhu. Dalším úkolem tohoto systému je tvorba lymfocytů, tedy bílých krvinek, které jsou hlavním obranným faktorem organismu. Mezi první příznaky, které signalizují, že něco není v pořádku, patří otoky nohou, únava, ztráta energie. Někdy se může vyskytovat zhoršené dýchání. Teprve po těchto příznacích dochází ke zduření. Otok uzlin může být rovněž v některých případech příznakem rakoviny, či pokud se vyskytuje v tříslech, symptomem syfilidy. Zjednodušeně se dá říci, že ke zvětšení uzlin (a nejen na krku) dochází proto, že tělo reaguje na to, že není něco v pořádku.

Ovšem je třeba upozornit, že toto jsou spíše případy výjimečné, nicméně mohou se vyskytovat. Ovšem v naprosté příčině případů má otok uzlin méně nebezpečné vysvětlení. Ke zjištění, zda jsou uzliny oteklé, někdy stačí prohmatat uzliny na krku, v podpaží a tříslech. Otok uzlin je třeba posuzovat jako jev, u kterého je vždy na místě pečlivé lékařské vyšetření.

Jaká jsou doporučení při otoku uzlin?

  • Je třeba zachovávat přísnou dietu, především omezit potraviny napomáhající tvorbě hlenů, jako jsou tučná masa, tuky všech druhů, výrobky z bílé mouky, tučné mléko, smetana, šlehačka apod. a dále všechny potraviny s obsahem cukru. Hleny vytvářejí prostředí pro růst bakterií. Zvyšují „přilnavost“ a není vyloučeno, že právě tato jejich vlastnost přispívá k uvíznutí mízních „filtrátů“ v uzlinách. VÍCE ZDE
  • Z potravin se doporučuje konzumovat česnek (denně dva stroužky nebo v doporučeném množství v česnekových tabletách). Obsahuje vitamíny A, B a C a z minerálů selen, vápník a jód. Nejdůležitější účinnou složkou je silice aliin. Ten se oxiduje na alicin. Alicin je odpovědný za antiparazitární účinek.
  • Kromě antibakteriálního účinku česnek podporuje vykašlávání, pocení, snižování hladiny cholesterolu i hladiny cukru v krvi a dále působí jako přírodní antihistaminikum a antiparazitikum.
  • Rovněž je doporučován hořčík. Hořčík patří k nejdůležitějším minerálním prvkům v našem těle. Průměrná doporučená denní dávka hořčíku se pohybuje kolem 300 miligramů denně.

Hořčík (magnesium) má povolená následující zdravotní tvrzení dle platných nařízení EU:

  • přispívá ke snížení míry únavy a vyčerpání
  • podporuje elektrolytickou rovnováhu
  • přispívá ke správnému energetickému metabolismu
  • přispívá k normální činnosti nervové soustavy
  • podporuje správnou činnost svalů
  • podporuje správnou syntézu bílkovin
  • přispívá k normální psychické činnosti
  • podporuje udržení normálního stavu kostí
  • přispívá k udržení správného stavu zubů
  • podílí se na procesu dělení buněk

Dále se doporučuje omezit fyzickou námahu, která urychluje pohyb krve a lymfy a současně zvětšuje množství zachyceného „filtrátu“, který zvětšuje zduření.

Důležité je upozornit, na to, že pokud se dá nahmatat, zvětšení uzlin delší dobu, zhruba několik týdnů měla by neprodleně následovat návštěva lékaře. A to platí zejména, jedná-li se o uzliny nebolestivé, nebo jsou-li přítomny doprovodné příznaky typu nočního pocení, opakujících se horečnatých stavů a nechtěné ztráty na váze.

...