Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.
Zvětšení lymfatických uzlin představuje signál, kterým nám tělo dává na vědomí, že v našem těle není něco v pořádku. Lymfatické (též mízní) uzliny můžeme přirovnat ke kontrolním bodům v našem těle, které kontrolují protékají lymfu (mízu). Každá z nich se skládá z vazivového pouzdra, kůry a dřeně, kde jsou zastoupeny lymfocyty (T-lymfocyty a B-lymfocyty), makrofágy, granulocyty nebo plazmatické a dendritické buňky.
Funkce lymfy: imunita
Lymfa je nažloutlá tekutina, která je nezbytnou součástí imunitního systému, protože se stará o odvod škodlivin z našeho organismu. A právě v lymfatických uzlinách se lymfa zbavuje škodlivého obsahu (prach, bakterie a jiné cizí látky). Nicméně lymfa se také podílí na transportu důležitých živin – vitamínů rozpustných v tucích (A, D, E, K), minerálů (vápník, železo, měď) nebo steroidních hormonů.
Pokud jsou zmíněné cizorodé látky v lymfě obsaženy, koncentrované bílé krvinky v uzlinách na to reagují tak, že se začnou množit, aby mohly s těmito látkami bojovat. To má za následek zvětšení (zduření) těchto uzlin.
Lymfatické uzliny se nacházejí v podpaží, tříslech i pod bradou, velmi snadno můžeme nahmatat také zvětšené uzliny na krku.
TIP Celostní medicíny: Co lymfě škodí dlouhodobě? Stres, zpracované potraviny, nešetrná kosmetika plná chemie, rafinované cukry, krátká rekonvalescence po nemoci i přemíra sladkého, červeného masa a mléčných výrobků.
Jak vypadá zvětšená uzlina?
Jako zvětšené uzliny se naznačují takové, které mají v průměru víc než 1 cm. Pod bradou a v tříslech jsou uzliny normální do 1,5 cm. Pokud takto zvětšené uzliny přetrvávají více než týdny, jsou tvrdé a doprovázené nočním pocením, bolestmi břicha, snižováním váhy nebo horečkami, je třeba vyhledat lékaře.
Jejich zvětšení je reakcí na zánět nebo nádor v dané oblasti (infekční onemocnění, leukémie, lymfom atd.). Odborný název pro zvětšení uzlin je lymfadenitida. Vyvolávajícím faktorem infekčního onemocnění je přítomnost cizího parazita, bakterie, vir nebo také houba.
Proč jsou zvětšené uzliny v tříslech?
Uzlinami v tříslech prochází míza ze zevních pohlavních orgánů, jejich zvětšení tudíž často znamená zánět či jiné onemocnění těchto orgánů. Z nemocí se může jednat o herpes (opar), zánět močových cest, pohlavní nemoc (syfilis) nebo chlamydiovou infekci. Může to být také následek očkování, ale také mykózy nohou či ekzému. V nejhorším případě se může jednat o rakovinu. To je příklad Hodgkinova syndromu, kdy jde o zhoubné bujení mízních uzlin, kdy je napadena lymfatická tkáň.
V případě zvětšení uzlin v tříslech u žen může jít o příznak vaginální kvasinkové infekce. Příčinou může být také zarostlý chloupek nebo zánět po holení v intimních místech.
Zduřené uzliny a kýla
Zvětšení může souviset také s kýlou. Kýla (latinsky hernia) je vakovité vychlípení pobřišnicové dutiny, do něhož se přesouvá část břišních orgánů. Z toho vyplývá, že dojde k abnormálnímu přesunu orgánu do prostoru, kde se rozhodně nemají nacházet. To platí zejména v případech zvětšených uzlin v tříslech u dětí. Může se jednat o kýlu tříselní nebo stehenní.
Bolestivé mízní uzliny
Kromě samotného zvětšení uzlin může takové onemocnění u některých pacientů zánět probíhat bezpříznakově. Pokud se objeví doprovázející zdravotní potíže může se to projevit, zvýšenou citlivostí a bolestmi uzlin v postižené oblasti. Pro těžší formy onemocnění jsou typické rovněž celkové příznaky (horečka, třes nebo silná únava).
Běžná léčba
Při léčbě lékař vychází z laboratorního vyšetření, které určí původce. Podle něho zahájí správnou léčbu vhodnými léky (antibiotika, antivirotika, antimykotika apod.). S ústupem základního onemocnění postupem času zánět lymfatických uzlin většinou také vymizí.
Je také možné přikládat teplé a vlhké obklady na nemocné uzliny, které zmírní bolest nemocného. Pokud by se na místě vytvořil absces (dutina vyplněná hnisem), lékař musí provést chirurgickou cestou vyprázdnění tohoto nahromaděného hnisu. Buďto formou punkce injekční stříkačkou a zavedením drénu nebo operačním zákrokem s následnou drenáží.
Komplexní přístup a výživa
Jednoznačně chceme omezit konzumaci potravin, které podporují tvorbu hlenů, jako jsou tučné maso, různé druhy tuků, výrobky z bílé mouky, mastné mléko, smetana, šlehačka a další potraviny s obsahem cukru. Hleny vytvářejí prostředí, které podporuje růst bakterií a může přispět k zachycení lymfatických filtrátů v uzlinách. Více informací naleznete níže.
TIP Celostní medicíny: V celostní péči o lymfatický systém bychom neměli opomenout pohyb. Přečtěte si další rady, jak podpořit svůj lymfatický systém, i jaké potraviny a byliny na lymfu zařadit.
Do stravy můžeme přidat česnek (denně dva stroužky nebo v množství doporučeném pro česnekové tablety). Obsahuje vitamíny A, B a C, dále selen, vápník a jód. Klíčovou účinnou složkou je silice aliin, která se oxiduje na alicin. Alicin nese odpovědnost za antiparazitární účinky česneku.
Česnek působí jako doplněk při celkové léčby bakteriální infekce, a také podporuje vykašlávání, pocení, snižuje hladinu cholesterolu i hladiny cukru v krvi. Dále působí jako přírodní antihistaminikum a antiparazitikum.
Své místo má v komplexním přístupu ke zvětšeným uzlinám také hořčík, jeden z nejdůležitějších minerálních prvků pro naše tělo. Průměrná denní doporučená dávka hořčíku se pohybuje okolo 300 miligramů denně.