Jak prospět lymfatickému systému

lymfa e1572591322852

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Lymfatický systém lze přirovnat ke „kanalizaci“ těla. Právě on totiž odvádí toxické látky a další škodliviny z těla ven a pomáhá organismu zbavovat se nepotřebného. Pokud je však zpomalený či nefunkční, zadržujeme v těle vodu, otékáme a naše imunita se oslabuje. Jak o svou lymfu správně pečovat, aby vše fungovalo, jak má?

 

Jak poznáme, že lymfa nefunguje správně?

  • Základním znamením jsou otoky, zejména dolních končetin. Výjimkou však nejsou ani otoky na tváři, pod očima, otoky horních končetin.
  • Zadržování vody v těle vede ke vzniku celulitidy, která může postihovat i štíhlé ženy.
  • Nefunkční lymfatický systém dopadá i na celkovou imunitu, kterou může výrazně oslabit.

Pokud některý z těchto bodů na sobě pozorujete, je na čase lymfu řádně rozproudit a nastartovat samočisticí schopnosti našeho těla.

 

Zdravá strava

Je to trochu ohrané, ale zdravá strava je skutečně základem. Zcela vynechat bychom měli zejména tučnou stravu, sladkosti a také různé polotovary plné „éček“ a umělá dochucovadla. Naopak dopřávat si můžeme ovoce a zeleninu (ideálně sezónní druhy), kvalitní bílkoviny, vlákninu a sacharidy, které dodají tělu potřebné živiny a energii. Vyvážený jídelníček by měly doplňovat tekutiny, zejména čistá voda, bylinné čaje. Pít bychom měly v heslu „přiměřeně, přiměřeně“, dostatek tekutin je nezbytností, avšak nadměrný příjem tekutin našemu tělu rovněž neprospívá.

 

Cvičme v rytmu

O tom, že pohyb je pro nás celkově vhodný, asi netřeba polemizovat. U lymfy však zvolíme spíše plynulý a vytrvalostní pohyb (ideálně pravidelný), než nárazové velké zátěže. Ideálními sporty k podpoře lymfatického systému jsou chůze, plavání nebo třeba turistika s nordic walking holemi. Nemusíte se bát ani cyklistiky nebo dynamičtější power jógy, která uvolňuje tělo i mysl a dává tak lymfě impulz k tomu, aby proudila tak, jak má.

 

Podpořte lymfu detoxikací

K nastartování a správné funkci lymfy pomůže i vhodná detoxikace. Vyzkoušejte třeba informační medicínu a metodu C.I.C. (tedy Controlled Inner Cleansing). Ta zcela bezbolestnou formou odhalí toxické zátěže v těle, pomůže je narušit a následně odplavit z těla ven. Detoxikaci báječně podpoříte popíjením zázvorového či detoxikačního čaje.

Lymfatický systém podporuje pravidelné saunování. Pokud máte potíže s cévami, tlakem nebo srdcem, praktikujte šetrnější variantu: střídání teplé a studené vody během sprchování. Začínejte vždy od nohou směrem nahoru, pomalu a postupně. Pro začátek stačí nohy a hýždě.

Zázraky s lymfou dokáže také kvalitní manuální lymfatická masáž od zkušených masérů. Tu je ideální si dopřát na jaře či na podzim a optimálně ji doplnit i změnou stravovacích návyků. Jen tak se dočkáte nejlepšího efektu.

Redakce Joalis