Lymfatické potíže a jak se jim vyvarovat

cm moringa prasek big

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Jak nutriční specialistka se setkávám s mnoha klientkami, které chtějí pomoci s různými obtížemi a hlavně chtějí více či méně zredukovat hmotnost anebo jen mírně upravit. Celkem často mají ale jedno společné – zavodněné tělo, což mi pomáhá zjistit velmi přesný přístroj InBody. Zavodnění velmi často, kromě nevyváženosti sodíku a draslíku ve stravě, souvisí s nedostatečností lymfatického systému.

Co je lymfa, lymfatický systém a jak se dá funkce lymfy zlepšit? Bez doplňků, jen přírodně a jídlem?

Lymfatický systém je součástí imunitního systému. Jde o systém, který napomáhá dostávat z organismu ven veškeré zplodiny a škodliviny, které přijímáme jednak jídlem, vzduchem, ale i ty škodliviny, co tělo samo vyrobí v detoxikačním systému. Tím pádem má i velký vliv na vznik různých onemocnění. Každá větší zátěž, od zánětů v těle, po nevhodnou skladbu jídla a sedavý styl života mohou zpomalit nebo zastavit průchod lymfy, způsobit otok, napětí, bolest, hromadění různých  toxinů a posléze zánětlivé změny v okolí i na vzdálených místech. Lymfatický oběh si můžete představit jako oběh krevní, jen místo krevních cév jde o lymfatické cévy, mízní uzliny, a v tomto systému je i žaludek a slezina.

Lymfatický oběh rozvádí po těle lymfu, průzračnou, bezbarvou tekutinu, v níž se koupají všechny buňky vašeho těla, a která je čistí od zplodin metabolismu. Lymfatický systém pracuje souběžně s oběhovým systémem a skládá se ze sítě lymfatických cév, které se podobají tepnám a ze stovek lymfatických uzlin, jež jsou rozptýlené po celém těle. Lymfa vtéká a vytéká z krevního oběhu skrz propustné membrány, přičemž přivádí k buňkám živiny a odplavuje odpadní produkty. Odpadní produkty, vyplavované z buněk, jsou filtrovány přes lymfatické uzliny, které jsou nahromaděné ve větším počtu hlavně v podpaží, na krku, ve stydké oblasti, na břiše a na prsou. Součásti lymfatického systému jsou rovněž krční mandle, nosní mandle, střevo, slezina a tzv. Peyerovy plaky v tenkém střevě. Krční a nosní mandle, slepé střevo a slezinu považovala dříve medicína chybně za cosi postradatelného, ale ve skutečnosti všechny tyto orgány hrají důležitou roli při detoxikaci. Právě ony totiž spolu s lymfatickými uzlinami filtrují jedy z lymfy a ničí cizorodé bakterie i mrtvé buňky, jako jsou například odumřelé bílé krvinky.

Na rozdíl od SCO nemá lymfatický systém svou pumpu – srdce, co by bez ohledu na podmínky rozváděla lymfu po těle.  Lymfatický systém je proto závislý na vnějším tlaku prostředí, na pohybu, cvičení, případně masážích, které jsou speciální a slouží k rozproudění lymfy po těle. Velký vliv má proto na činnost lymfy sezení nebo dlouhé stání, pitný režim i strava a její skladba.  Nedostatečné proudění lymfy se pak projeví nedostatečností funkcí lymfatického systému.

Moringa prášek

Co nejvíce ovlivňuje zhoršení průchodnosti lymfy?

  • Vysoká konzumace pečených a škvařených a jinak přepálených tuků, stejně jako velká konzumace nasycených tuků, místo toho konzumujte tuky v přírodním stavu, jako je avokádo, extra panenský olivový olej, oříšky, semínka a oleje z nich, také za studena lisované.
  • Vysoká konzumace jednoduchých i složitých sacharidů
  • Přemíra konzumace potravin s vysokým obsahem lepku – není třeba z jídelníčku cíleně vyřazovat lepek, ale při racionálním způsobu stravování, při kterém se z jídelníčku odstraní bílé pečivo, bílá mouka, knedlíky, polotovary, nekvalitní uzeniny, smažené pochutiny, a místo nich si dáte celozrnné pečivo, rýži, celozrnné těstoviny, vždy doplněné o libovou bílkovinu a přiměřenou porci zeleniny, bude najednou příjem lepku asi pětinový, s čímž tělo dokáže pracovat bez problémů. Je rovněž známo, že cílené vyřazování lepku může vést i ke vzniku slinivkových zánětů a i ke vzniku diabetu mellitu II.typu.

Jak poznat, že Vaše lymfa neprotéká tělem, jak by měla:

Rýma
  • Jste unavení.
  • Otékají Vám kotníky, máte oteklé a nafouklé břicho, což často přisuzujete nadváze, nebo špatně složenému jídlu.
  • Otékají Vám oční víčka.
  • Trpíte často rýmou.
  • Často se u Vás opakují angíny a jiné infekční nemoci.
  • Máte celulitidu.
  • Špatně se Vám dýchá, byť nekouříte a ani nejste astmatik či alergik.

Strava při nedostatečnosti lymfatického systému:

Nejezte: cukrová, sladkosti a veškerý volný cukr, dále smažené a pečené jídlo, mléko v čerstvé podobě, bílou mouku, omezte příjem nasycených tuků ve stravě – máslo, sádlo, tučné uzeniny a tučné sýry, velké porce masa, libových uzeniny a polotučných sýrů také nejsou vhodné, snažte se vše si připravit a vymezit tak ve stravě polotovary plné aditiv.

Naopak si dopřejte: pravidelné porce ovoce a zeleniny, zeleninu neloupejte a spíše vařte v páře, dopřejte si jako přílohu pohanku nebo jáhly, quinou, amarant, stejně jako luštěniny, vhodná je i zelenina s obsahem síry – cibule, česnek, pórek, pro rozproudění lymfy se výborně hodí zázvor a potom bylinné směsi.

Ve spolupráci se mnou byla vyvinuta směs bylin – moringy olejodárné, ostropestřce mariánského, ostružiníku maliníku, svízele syřišťového, růže šípkové, divizny velkokvěté, měsíčku lékařského, ořešáku královského a lnu setého Ostropestřec mariánský slouží pro činnost jater a pročištění, pro obranyschopnost, činnost srdce, normální hladinu cukru v krvi. Ostružiník maliník pro vylučování vody a normální trávení. Divizna velkokvětá pro činnost ledvin a močového měchýře, imunitní systém, trávení a dýchací systém. V kombinaci s moringou se jedná o velmi blahodárnou bylinnou směs.

Moringa je po právu popisována jako velice všestranná, užitečná rostlina s bohatým zastoupením živin, vitaminů a minerálních látek. I díky všestrannosti a bohatému zastoupení živin se Moringa označuje názvy jako „zázračný strom“ či „zelený diamant“. Složení moringy je velmi pestré, obsahuje celý komplex známých přírodních minerálních látek, vitaminů i antioxidantů.

Proto bych tuto bylinnou směs velmi ráda doporučila všem, co podle mých rad usoudí, že mají problém s lymfatickým systémem a chtěli by tomu přírodně pomoci, společně se stravou a pohybem. Vřele ho doporučuji pít dopoledne, stačí 2 čajové lžičky přelít 500 ml 80 °C horké vody, nechat 10 minut vylouhovat, poté přecedit, přidat trošku strouhaného zázvoru a naředit dalšími 500 ml studené vody. Tento vlažný čaj můžete popíjet v průběhu celého dopoledne a můžete si být jisti, že se budete cítit lépe a lehce a přitom si i splníte pitný režim.