Jak poznat zdravou stolici?

charakter stolice zdrava

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Zdravý tvar, hustota, konzistence, barva či aroma stolice jsou základním ukazatelem správného trávení. A přesto se občas mohou objevit drobné či patrnější nuance, které se projevují zácpou anebo naopak průjmem, ve stolici pozorujeme kousky nestrávené potravy, případně na toaletu docházíme i několikrát denně. Co vše signalizuje naše stolice? Jak z ní doslova vyčíst, zda tělo strádá, případně se mu naopak vede nadmíru dobře?  

Jak vypadá zdravá stolice?  

Konzistence, jakožto i barva, aroma stolice bývá ovlivněna nejrůznějšími faktory, jako je strava, celkový pitný režim či zdravotní stav. Potraviny bohaté na vlákninu podporují pravidelnou střevní peristaltiku, vedou k tvorbě měkčí stolice v rámci několika denních posezení na toaletě. Jídelníček založený na konzumaci masa a minimu celozrnných potravin, jakožto i tekutin, může naopak zapříčinit tužší konzistenci stolice, u které lze pozorovat náznaky zácpy. Taková stolice pak může být i tmavší barvy, a to především v důsledku delší doby strávené v tlustém střevě. 

Zapáchající stolice: nemusí být špatně

Zdravá stolice tvarem připomíná váleček, plave na vodě a typicky zapáchá. Nutno ještě podotknout, že zápach je zdravým odrazem stolice, výměšek bez „vůně,“ není prakticky možný. Silně zapáchající stolice může být odrazem nedostatečného natrávení potravy, velmi často se jí projevuje například celiakie anebo též nerozpoznaná histaminová intolerance. Pokud má vaše stolice nepříjemně silný zápach jen občas, znamená to, že váš trávicí trakt někdy určité potraviny nezpracuje dobře, pere se s nimi, což se čas od času může stát každému z nás. Problém nastává, je-li denní záležitostí. 

Jak často je přirozené posedět si na míse?  

Pokud je naše strava zdravějšího rázu, to znamená, konzumujeme dostatek zeleniny, ovoce, celozrnných potravin, nešidíme pitný režim, pak bychom měli cítit nutkání na velkou během 4-6 hodin po jídle, tedy klidně i 3x během dne. Pokud však jíme příliš mnoho masa, zejména toho červeného, málo rostlinné vlákniny v podobě čerstvé zeleniny a ovoce, může se tento interval prodloužit na 12 až 16 hodin

...

Barva stolice 

Lidé trpící na potravinové intolerance vykazují častější výskyt průjmů, oproti lidem, jejichž imunitní systém se nepotýká s žádnou potravinou alergií či intolerancí. Za barvu stolice je pak zodpovědný bilirubin, žlučové barvivo, které se jako součást žluče dostává do střeva, kde se díky střevním bakteriím přeměňuje na sterkobilinogen, který následně zapříčiní hnědé zabarvené výměšku.  Občas se může stát, zvláště po požití vyššího množství listové zeleniny anebo též řepy, že stolice chytí barvu konzumovaného pokrmu. Pokud se jedná o krátkodobou záležitost, řekněme 2 dny, je to zcela v pořádku. Pokud se však odstín stolice od zdravé barvy liší dlouhodobě, měli bychom zbystřit, neboť se může jednat o první varovný signál, jenž k nám tělo vysílá.

Nezdravý barevný odstín stolice, který by nás měl přimět něco dělat  

Jak jsme si pověděli již výše, zdravý odstín stolice vykazuje středně hnědou barvu, problém však nastává, pokud se barva dlouhodobě odklání od svého standardu.  

Kdy zbystřit?  

  • Pokud je stolice zbarvená do žluta, což může být zapříčiněno nedostatečným trávením a následným špatným vstřebáváním tuků, nejčastěji informuje o snížené funkci slinivky břišní. Takový výkal, který má bledší barvu, je mastný, plave a výrazně zapáchá, signalizuje, že tuk ve vašem jídle není správně tráven. Žlutý odstín stolice se též objevuje například při nekompenzované celiakii či cystické fibróze, během zánětlivých stavů žlučníku, při žlučníkových kamenech či jaterní cirhóze.  
  • Pokud se stolice barví spíše do šeda, nechme si zkontrolovat opět náš žlučník, játra, případně též ledviny. Nutno ještě podotknout, že sedá stolice bývá častou reakcí na užívání léků obsahujících hydroxid hliníku.  
  • Zelená barva stolice většinou upozorňuje na rychlejší průchod tráveniny střevem. Není výjimkou ani během antibiotické léčby a často je též výsledkem zvýšené konzumace listové zeleniny, jako je špenát, medvědí česnek. Pozorovat ji ale můžeme i během zařazení výraznějších doplňků stravy, jako je spirulina či mladý ječmen.  
  • Na pozoru se mějme, pokud se v toaletě oblevuje černá stolice, která signalizuje natrávenou krev, ať už z žaludku či z horní části tenkého střeva. Tento stav může být vyvolán vředovým či nádorovým onemocněním. Tmavší stolice však bývá také odrazem užívání železitých preparátů.  
  • Pokud je naše stolice hnědočervená, tedy nenese přímo známky tmavé natrávené krve, tentokrát se zaměřme na oblast střední části tenkého střeva, případně pak začátek střeva tlustého. Tato barva často signalizuje přítomnost krvácejících vředů, je velmi častá při Crohnově chorobě anebo též ulcerózní kolitidě.  
  • Pokud je ve stolici viditelná světlá krev, pak si zkusme všimnout hemoroidů, které jsou buď vnitřní anebo vnější. Krvácení do stolice způsobují nejčastěji hemoroidy vnitřní, ty vnější zas pro změnu často pobolívají či nepříjemně svědí. I v tomto případě doporučuji navštívit praktického lékaře, který vás dále odkáže do péče gastroenterologa.  

Co dělat, pokud je hlen ve stolici?  

Hlen ve stolici je mazlavý sekret, který nevykazuje známky krve, může upozornit na přítomnost vnitřního hemoroidu. Často je však patrný u infekčních ochoření, zánětlivých onemocnění střev, kdy je třeba vyladit jídelníček, případně též podat léky snižující zánět a podporující hojení střevní sliznice. I zdravá stolice může občas vykazovat hlenový sekret.

Rozhodně však zbystřete, pokud společně s hlenem zaznamenáte také přítomnost krve, hnisu. Pokud se objeví bolest břicha, křeče či nadýmání, stolice náhle změní barvu, konzistenci či svou frekvenci. Dalším z varovných signálů bude také horečka či dehydratace. Tehdy navštivme neodkladně lékaře.  

Průjem: varovný signál nejrůznějších neduhů  

Občas si vybavím jednoho z klientů, 40letého muže, který od dětství trpěl na pravidelné průjmy. Jelikož však řídká stolice byla na denním pořádku, nikterak ji neřešil, dokud jej neobtěžkala první autoimunitní porucha a následně se k ní nepřidaly také neduhy další. Chápu, že pokud se s průjmem téměř narodíme a nemáme srovnání, možná nás nenapadne nikterak řešit. Nicméně, pochopme, že průjem není ukazatelem zdraví. Jeho příčina může být jakákoli. Zvláštní pozornost pak věnujme průjmu akutnímu, zejména, trvá-li déle než pět ní, doprovází jej horečky, zvracení, případně krev ve stolici.  

Zácpa  

Jednou z příčin zácpy může být nedostatečný příjem vlákniny ve stravě, což jde často ruku v ruce i s nedostatečným pitným režimem. Stolici ve střevě nemá co pohánět, exkrement bytní, ztrácí tekutinu, vykazuje zvýšenou tuhost, ve střevě leží zbytečně dlouho. Taková stolice už nepřipomíná váleček, je spíše bobkovitá a stěží prochází análním otvorem. Zácpa často doprovází také onkologickou problematiku tlustého střeva, dále též hormonální změny, patrná je v těhotenství, ale také v přechodu. Zácpa je též nepříjemným projevem sedavého způsobu života, velmi často jí trpí chroničtí stresaři.  

Bristolská škála stolice

U zácpy bych pak ráda zmínila Bristolskou škálu, podle které můžeme podle charakteru rozdělit stolici na 7 základních skupin:

  1. Bobkový typ stolice, kdy bobky s potížemi zvládají projít střevní pasáží. 
  2. Podlouhlá, avšak tvrdá stolice, která nese známky hrudek. I tuto stolici řadíme mezi výměšek poznamenaný zácpou.  
  3. Hutná, pevná stolice, která nese stopy rýh a jež stále ještě řadíme ke stolici poznamenané zácpou.  
  4. Válcovité hovínko hnědé barvy, které vykazuje normální aroma a je odrazem zdravého druhu stolice.  
  5. Hladké mazlavé kuličky, které procházejí zažívacím traktem rychleji, než by měly.  
  6. Kašovité kousky, které nedrží pohromadě signalizují průjmový stav.  
  7. Silný průjem pak představuje vodnatá stolice, která nás potrápí několikrát denně a může být odrazem infekčního zánětu.