Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.
Myslíte si, že klíšťata jsou aktivní jenom létě? Nejaktivnější mohou být i na podzim, záleží na počasí a teplotách. Klíšťata jsou aktivní v teplých a vlhkých obdobích roku, což znamená, že nejčastěji útočí během jara, léta a začátkem podzimu. Klíšťata jsou nejvíce aktivní při teplotách nad 7 °C, což znamená, že v mnoha oblastech jsou nejaktivnější právě na podzim.
Skáčou klíšťata ze stromů? Vyskytují se nejčastěji v lese? Nejvíce klíšťat najdete ve vysoké trávě? Napadají především osoby se sladkou krví? Musí se klíště před odstraněním nejdříve udusit?
Jaké otázky v souvislosti s klíšťaty napadly vás?
Pojďme se podívat, jak to doopravdy je.
Kde se klíšťata vyskytují nejčastěji?
Klíšťata a tráva
Klíště obecné žije v trávě a v křoví ve výšce přibližně do 1,5 metru. Výška závisí na vývojovém stádiu klíštěte. Klíšťata preferují vlhko a stín, takže je pro ně vysoká tráva ideálním prostředím.
Klíšťata a lesy
Lesy, především listnaté a smíšené, jsou sice typickým domovem klíštěte obecného, setkat se s ním ale můžete i na zahrádce, na louce či v městském parku. Klíště se hojně vyskytuje také na březích řek a rybníků a na okrajích lesních cest. Obecně se klíště vyskytuje všude, kde je tráva vyšší než 20 cm. Výrazně méně klíšťat bývá v jehličnatých lesích a na prosluněných suchých místech.
Co se týče aktivního skákání klíšťat ze stromů na člověka, to se ovšem neděje. Klíšťata se pasivně přichytávají na travnatou vegetaci, keře a nízké rostliny a čekají, až přijde vhodný hostitel, na kterého se mohou přisát. Po přisátí se mohou stát přenašečem nebezpečných infekčních onemocnění.
Jak vyndat klíště? Je potřeba ho nejdříve udusit?
Rady tipu: „Přisáté klíště před odstraněním uduste pokapáním olejem“, už dávno neplatí. Neplatí ani dřívější poučky o vytáčení klíštěte proti nebo po směru hodinových ručiček. Klíště není do kůže zašroubované – ústrojí, kterým se přisává, nemá tvar závitu. Správné není ani drcení klíštěte, protože kontakt s choroboplodnými zárodky z jeho těla zvyšuje riziko přenosu infekce.
Návod: Jak odstranit klíště
Nejprve si připravte speciální kleštičky, nebo pinzetu na klíšťata a navlékněte si gumové rukavice.
Místo přisátí dezinfikujte.
Uchopte klíště pinzetou a viklavými pohyby jej pomalu a opatrně vytáhněte. Snažte se, abyste klíště nepřetrhli.
Místo přisátí je vhodné opět potřít dezinfekcí. Klíště zlikvidujte bezpečným způsobem (např. spláchnutím do WC, nebo spálením).
TIP Celostní medicíny: Více se dočtete v našem článku: Jak vytáhnout klíště správně.
Prevence – ochrana před klíšťaty
Víme, kde se klíšťata vyskytují. Víme, že když se dostaneme do jeho blízkosti, mohou se na nás přichytit. Pokud se nemůžeme vyhnout hustému přírodnímu porostu, je vhodné mít na sobě ochranné oblečení s dlouhými rukávy, s dlouhými nohavicemi, s hladkým povrchem, případně pokrývku hlavy. Po návratu z přírody se osprchovat. Místa na pokožce, která nemáme zakryta oděvem, potřebujeme ošetřit vhodným repelentem.
Je vhodné doplnit vitaminy skupiny B, klíšťata totiž silně odpuzuje pravidelné užívání vitaminů skupiny B, ty totiž prostupují póry v pokožce našeho těla a zanechávají specifický odér, který je pro klíšťata a další hmyz nepříjemný. Lidová tradice zná účinek česneku. Ten opět přináší specifický odér, jenž hmyz nesnáší. Dokonce i vědecký výzkum ukázal, že konzumace česneku měla, co se ochrany před klíšťaty týká, jednoznačně kladné účinky.
Fungují repelentní náramky proti klíšťatům?
Repelentní náramky obsahují různé aktivní složky, které odpuzují klíšťata. Patří sem v lepší případě přírodní odpuzovače, jako například éterické oleje – citronella, eukalyptus, levandule nebo geranium. Je dobré se zaměřit na to, zda jsou obsažené složky klinicky ověřené a zda mají prokazatelná účinek na klíšťata. Zkontrolujte si, zda má repelentní náramek certifikace od zdravotnických organizací, zda byl testován na bezpečnost a účinnost.
Jak dlouhou repelentní náramky účinkují?
Délka účinku je různá. Některé náramky mohou fungovat několik hodin, jiné dokonce déle. Proto je dobré zaměřit se na dobu trvání účinku daného náramku.
Infekční nemoci přenášené klíšťaty
Klíšťata jsou paraziti, kteří nám mohou život zkomplikovat více, že bychom si dokázali představit. Dbejte na prevenci. Na následujících řádcích vám představíme dvě nejrizikovější nemoci spojené s klíšťaty.
Borelióza (Lymeská nemoc)
Pokud není borelióza včasně diagnostikována a léčena, může závažně poškodit klouby, srdce a nervový systém.
Mezi hlavní příznaky patří:
- horečka
- únava, svalová bolest
- bolest kloubů
- vyrážka
První fáze boreliózy – skvrna na kůži a nespecifické obtíže
První fáze onemocnění nastává zhruba 2 až 4 týdny po přenosu infekce do těla. Častým projevem je jasně ohraničená zarudlá skvrna v místě přisátí klíštěte s centrálním vyblednutím, která nebolí ani nesvědí.
TIP Celostní medicína: Více se dočtete v našem článku: Lymeská borelióza a pomoc z přírody
Klíšťová encefalitida
Virová infekce způsobená flavivirem. Může vést k zánětu mozku a mít vážně neurologické následky. Virus se může přenést z klíštěte na člověka během procesu přisátí. Není nutný dlouhodobý přísun krve, stačí krátká doba sání.
Mezi některé příznaky patří: příznaky podobné chřipce, jako jsou horečka, únava, bolesti hlavy a svalů. Někteří lidé však mohou mít i asymptomický průběh (bez příznaků).