Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.
U 15 % pacientů s opakujícími se záněty lékaři nenajdou biologický podklad obtíží! Jednou z odpovědí na nepříjemné symptomy může být psychosomatika. Čtenář celostní medicíny jistě nebude od tohoto článku očekávat popis nemoci a léčby, jak ji zná z ordinace lékaře. Článek ukazuje jiné pohledy na nemoc a podává také možnosti ošetření s využitím přírodních prostředků. Jaká psychosomatická témata s močovým systémem souvisí?
Psychosomatika ledvin
Ledviny představují partnerství, nikoliv sexuální, a mezilidské vztahy. Jde o přátelství, pracovní partnerství. Je to základní forma styku s lidmi. Každý z nás má své polarity – dvě strany mince. Hledáme partnery, kteří jsou opační, aby nás vyvažovali. Úplný člověk by měl být vyvážen v jinu a jangu i v rysech povahových. Partner symbolizuje to, co se nám líbí = Láska. Tam, kde je nastaveno zrcadlo, shledáváme pak nenávist.
Je potřeba neustále si uvědomovat své chyby a přijímat východiska ze zrcadlového obrazu. Pokud k tomu nedojde, problém se může zhmotnit až v kámen.
Ve společnosti, kde se musí hodně pít alkohol, aby se tím mohly navázat jakési mezilidské vztahy, ledviny hodně trpí. Ledviny filtrují to, co jsem a nejsem schopen v rámci vztahů s jiným člověkem přijmout a co ne. Nejsou-li toho schopny, pak vznikají kameny, cesta se přehradí, dojde k městnání, kolice. Vzniklý tlak kameny uvolní a problém se dostává navenek. Lidé, kteří se drží nepodstatných, zastaralých věcí, mají kameny.
Co dělat při oslabení ledvin?
Při oslabení ledvin se nesoustředí problém vždy jen do této oblasti. S ledvinami souvisí alergie, otoky dolních končetin, křečové žíly, hemoroidy. Člověk může mít pocit slabé vůle, poruchy tlaku krve, poruchy srdeční činnosti, poruchy v citové oblasti. U těchto lidí také najdeme otoky víček, načervenalé nebo namodralé skvrny pod očima, váčky pod očima, sklon k plačtivosti, vlhké ruce, potivé nohy.
TIP Celostní medicíny: Za opakovanými záněty močového či gynekologického systému může být intimní traumatická zkušenost. Tento trend pozorujeme hlavně u žen.
Psychosomatika: zánět močového měchýře
Močový měchýř je sběrnou nádobou, kde čekají látky na vyloučení. Tlak moči se zhoršuje v těžkých psychických situacích – strach z očekávání, stres. Každý tlak si říká o uvolnění, dochází k somatizaci psychických problémů.
Noční pomočování je odrazem problému v rodině a nutno se ptát, proč se dítě cítí pod tlakem a vynucuje si čuráním řešit své problémy v době, kdy je mu to příjemnější. Jde o mocenský prostředek k ovládání okolí. Nedokáže se v rodině prosadit normálně, je po celý den pod tlakem rodičů, sourozenců a učitelů. Jinou formou vybití je pláč. Nejčastěji nacházíme problém mezi matkou a dítětem u ambiciózních učitelek.
Je-li matka úzkostná, snaží se dítě ze sevření uniknout pomočováním, astmatem či ulcerózní kolitidou. Dítě se cítí v tomto prostředí méněcenné a neschopné splnit očekávání svých rodičů.
Při oslabení močového měchýře pozorujeme: poruchy vodního a minerálního hospodářství, onemocnění močových cest – písek, kameny. Nedoslýchavost, záněty spojivek, čelních dutin, kazivost řezáků nebo jejich chybění. Bolesti hlavy vpředu a v týle, bolesti páteře, křečové stavy, alergie, metabolické poruchy, impotence, osteoporóza, paradentóza, frigidita. Vadné držení těla, skoliózy, kulatá záda, ploché nohy, uvolněné kotníky, stáčení špiček nohou dovnitř, zvýšená kazivost zubů.
Jak posilnit močový měchýř a jeho energii?
- Koupel v březovém listí
- Hřebíčková koupel
- Vhodná strava: pohanka, jáhly, rýže natural. Potřebu soli uspokojíme mořskou solí, mořskými rybami, mořskými řasami. Vhodná je kořenová zelenina, luštěniny, sojové omáčky. Pokrmy tepelně více upravujeme.
- Polštáře na sezení i pod hlavu: polštáře z peří nebo molitanu při častém a dlouhodobém používání nadměrně prohřívají krční páteř a oblast týlní. Dochází přitom k většímu vysušování sliznic a urychlování degenerace výběžků krčních obratlů. Vznikají častěji alergie, snižuje se obranyschopnost, poruchy spánku, blokády krční páteře, bolesti hlavy.
- Výplně polštářů z pohankové slupky: tonizují ledviny a upevňují kostní systém.
- Obklady: nahřáté plátěné sáčky se solí přiložit do oblasti nad stydkou kost vpředu a do oblasti bederní a křížové kosti vzadu.
- Zázvorové obklady a koupele, vtírání zázvoru do chodidel podle tohoto receptu: Uvaříme 3 l vody, do ní vložíme lněný sáček se 2 lžícemi tlučeného zázvoru, 12 minut vylouhovat. Pak do něj namočíme froté utěrku, vyždímáme a co nejrychleji přiložíme a překryjeme suchým ručníkem.
Tyto obklady využijeme i při ochablosti a nedokrevnosti, zácpě, močových a gynekologických potížích na oblast kostrče a kříže. U napětí a bolesti bederní páteře a pro celkovou relaxaci pod oblast solar plexu v oblasti bederní páteře. Při únavě a prochladnutí a k aktivaci mikrosystému plosky nohou a rukou vhodná koupel: 1-2 sáčky mletého zázvoru na vanu.
Byliny pro podporu močového měchýře
Mezi typické bylinky, po kterých můžeme sáhnout jsou:
- ŠALVĚJ: proti depresím, má desinfekční a protizánětlivé účinky a dobře působí na lymfatický systém.
- MÁTA: uvolňuje zažívací systém, prohlubuje relaxaci organismu a působí proti bolestem hlavy.
- PLAVUŇ VIDLAČKA: má proti-bolestivé a protirevmatické účinky.
- VRBOVKA: ulevuje potížím s prostatou.
- MATEŘÍDOUŠKA: uklidňuje a podporuje trávení.
- LEVANDULE: relaxace a uklidnění.
TIP Celostní medicíny: Máte obtíže často? Psychosomatika je mocným nástrojem, ale někdy potřebuje dosytit i fyzické tělo. Přečtěte si naše přírodní tipy na prevenci zánětů močového měchýře.