Kontryhel: ženám na míru

cm kontryhel

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Kontryhel je typicky ženská rostlinka. Je dostatečně záhadný, jemný a nenápadný, přesto však vyniká řadou úžasných vlastností. A pomáhá. Ocení jej zejména ženy, a to všech věkových kategorií…

Kontryhel

Kontryhel najdeme nejčastěji v úrodnějších a vlhkých půdách, zejména na pasekách a okrajích lesů. Prospěšná je nať i list, které se velmi snadno suší, musí se však velmi dobře skladovat, aby nenavlhly. Sběr probíhá v začátcích kvetení.

Proč je dobrý pro ženy? Protože tohle všechno dokáže:

  • Hojí a zaceluje velké rány, i ty po porodu,
  • posiluje vazivo dělohy, náchylné k ochabování,
  • vyrovnává hormonální hladinu u žen,
  • zmírňuje premenstruační syndrom, nepravidelnosti cyklu i menstruační bolesti,
  • má antiseptické účinky, tlumí záněty v ženském gynekologickém ústrojí,
  • mírní nepříjemné potíže spojené s klimakteriem.

Pro těhotné i pro snažilky

Těhotné ženy využijí kontryhel zejména od třetího měsíce těhotenství, hlavně pak v posledním měsíci těhotenství – pomůže jim zpevnit a posílit dělohu před porodem. Pití čaje z kontryhele je doporučováno také maminkám v šestinedělí, a to zejména pro urovnání hormonální hladiny, podporu tvorby mateřského mléka a lepší spánek. Stranou nejsou ani ženy, které se na svého potomka teprve připravují. Vyrovnaná hormonální hladina a vnitřní klid ženy, který kontryhel také pomáhá navodit, vytvářejí ideální podmínky pro početí nového života. A protože kontryhel obecně vyrovnává hormonální hladinu žen, ocení jej i ženy v přechodu.

Kontryhel a detoxikace

Detoxikace ženského reprodukčního ústrojí je složitá a musí být komplexní, jinak nedojde k podchycení kořenů problému. Řízená a kontrolovaná detoxikace se soustředí na odstranění emočních bloků, které dokáží přirozený cyklus ženy narušit rychlostí blesku, na zbavení se toxických zátěží v příslušných tkáních a na postupné navrácení zdravé energie do celého organismu. Kontryhel se v tomto směru ukazuje jako báječný pomocník, jehož pomoc je dostupná všem ženám bez rozdílu věku.

Jak kontryhel užívat?

  • Ve formě čaje, pokud chcete prospět svým hormonům, imunitě i psychické pohodě (na 1/4 litru spařte 1–2 lžičky nati či listu a nechte 15 minut vylouhovat).
  • Ve formě obkladů a kloktadel, pokud chcete předejít zánětům a urychlit hojení ran (k tomu vám postačí také čaj, ale udělejte si jej alespoň 2x silnější).

Tip na závěr:

Trápí vás bolestivé dásně nebo zuby? Vyzkoušejte pití kontryhelového čaje a kloktání jeho silným odvarem. Má podobně antiseptické a hojivé účinky jako například řepík nebo šalvěj, navíc potlačuje vznik paradentózy, zánětů v krku i angíny.