Výživa v těhotenství

Budoucí maminka ovlivňuje zdraví svého dítěte již před početím. Pro optimální vývoj plodu je důležitá správná výživa matky před i během těhotenství, stejně jako její psychické vyladění a pohoda. Budoucí matka by se měla ještě před početím zbavit i drobných zdravotních problémů, které by se mohly v těhotenství zhoršit a přenést se i na dítě.

Velmi důležité je vnitřní prostředí organismu ženy (viz. článek Detoxikace pomocí přírodních přípravků). Účinným způsobem jak dosáhnout žádoucího stavu je např. užívání řasy chlorelly, která má schopnost detoxikovat zažívací trakt a zásobovat tělo důležitými živinami, velmi vhodné je současně užívat přípravek acidophilus, který osadí střevo přátelskými mikroorganismy – tím je zajištěna dobrá imunita. Stejně důležitý je i pitný režim těhotné – je třeba vypít 2,5 – 3 l tekutin, nejlépe čisté vody, slabých neslazených bylinných čajů, zeleninových a ovocných šťáv.

Co se týče vlastní výživy těhotné ženy, platí obecné zásady zdravé výživy, pouze je v tomto období ještě důležitější je dodržovat. Strava by měla být velmi pestrá s dostatkem bílkovin, vlákniny, čerstvého ovoce a zeleniny. Bílkoviny to ovšem není pouze maso a mléko, velmi vhodné je část potřeby bílkovin uhradit luštěninami, celozrnými obilovinami, semeny a oříšky. Žena by se měla vystříhat nevhodných kombinací potravin (viz. článek Nemoci si způsobujeme sami). Strava těhotné ženy by neměla obsahovat konzervované potraviny, uzeniny, smažené pokrmy, bílé pečivo, cukr, příliš dráždivé a kořeněné pokrmy a samozřejmě alkohol.

Výbornou možností jak doplnit potřebné vitaminy A, C, E a další důležité látky během těhotenství je klíčkový olej, který snižuje riziko potratu a nedonošení dítěte. Pro doplnění jódu prvku důležitého pro vývoj mozku dítěte můžete do jídla přidávat mořské řasy nebo užívat řasy v tabletách.

Vápník a hořčík chrání těhotnou ženu před zubním kazem a odvápněním kostí. Současně jsou tyto minerály velmi důležité pro vývoj kostí a zubů plodu. Nepoužívejte šumivé tablety, okyselují a zatěžují organismus, tento neaktivní vápník se usazuje v cévách a způsobuje jejich kornatění. Během těhotenství se několikanásobně zvyšuje potřeba kyseliny listové, jejíž nedostatek souvisí s nedostatkem železa, který způsobuje chudokrevnost a je i příčinou vrozených vad. Nedostatek kyseliny listové se prohlubuje užíváním hormonální antikoncepce před početím, léčbou antibiotiky a stravou chudou na zeleninu. Dobrým řešením je výživové doplňky během těhotenství prostřídat. Řasu chlorellu je velmi výhodné užívat stále, již před početím v průběhu celého těhotenství a kojení.

Mnohé zdravotní problémy dětí jsou zapříčiněny špatnou výživou rodičů před početím dítěte a matky během těhotenství. Uvědomte si, že to co můžete pro své dítě udělat před početím a před narozením, nebudete mít později šanci ničím vynahradit.

 

 

Zpět nahoru

NOVÉ ČLÁNKY KAŽDÝ TÝDEN ZDARMA NA VÁŠ E-MAIL?

Přihlaste se zdarma k odběru novinek z webu Celostnimedicina.cz a už Vám neunikne ani jedna zajímavost ze světa celostní a alternativní medicíny.