Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.
Křeče v nohou představují zdravotní problém, který může být velmi nepříjemný a v některých situacích i nebezpečný. Ve většině případů dochází ke křečím v noci nebo ve spánku. Pokud by se opakovaly často nebo dlouhodobě, je třeba navštívit svého lékaře, aby odhalil, co je příčinou těchto potíží.
Jaké jsou příčiny?
- Některé nemoci (cukrovka, onemocnění jater, některé infekční onemocnění, ischemická choroba dolních končetin, chronická žilní nedostatečnost, neurologická onemocnění ohrožující nervový systém dolních končetin)
- Těhotenství (zvětšuje se tělesná hmotnost, což má za následek větší zátěž na svaly dolních končetin a tím dochází ke křečím)
- Špatný životní styl (málo pohybu, obezita, špatná obuv, stres, velká konzumace alkoholu, špatný pitný režim vedoucí k dehydrataci apod.)
- Léky (například diuretika na vysoký krevní tlak nebo statiny na vysoký cholesterol)
- Nedostatek hořčíku (odborně označovaný jako hypomagnézemie)
Křeče bez důvodu?
Pak jsou takové křeče označovány jako idiopatické. Nejvíce se se vyskytuje u mladých pacientů a zejména postihuje svaly na lýtku. Může se jednat o chybný sportovní režim. Při špatně zvolené tréninkové zátěži dochází ke zkrácení svalů. Situaci může také zhoršit také, pokud nedojde ke správnému protažení svalů před sportovní aktivitou (to je to cvičení sportovců před závodem, což vídáváme v televizi).
Jak se křeče projevují?
Dochází k rychlému a nečekanému ztuhnutí svalů, které se stáhnou: bolestivému píchání a pálení. Nejčastěji postihují lýtko, přední nebo zadní stranu stehna a také svaly na břiše, pažích nebo rukou. Může se jednat o chybný sportovní režim.
Noční křeče a důvody
- Zde se může jednat o abnormální nervové přenosy vzruchů, když spíme. Může rovněž docházet ke krátkodobému přerušení přísunu krve do postiženého svalu. Křeče jsou pak následkem stahu svalů kvůli nedostatku kyslíku a živin.
- Další příčinou může být již zmíněné přetížení svalů nadměrným tréninkem u sportovců („přetrénování“) nebo s nevhodně zvoleným režime, pokud se vrátíme k tréninku po určité pauze.
- Rovněž je také možné, že došlo ke špatnému prokrvení končetin. Pokud je přerušen přítok krve do svalů. Dojde ke křečím. Důležité je mít v posteli pocit pohodlí, který zabezpečí vhodně zvolený typ matrace.
- Roli také může hrát nedostatek minerálů, jako jsou vápník, hořčík nebo draslík.
Nedostatek hořčíku – hlavní podezřelý
Většina z nás by při otázce, co užívat při svalových křečí, tak by zmínila hořčík. Nedostatek hořčíku zvaný hypomagnézemie, může být opravdu jednou z častých příčin.
Jeho hladina je, společně s hladinou vápníku, zásadní pro správný svalový tonus (svalové napětí). Vápník zodpovídá za svalovou kontrakci (stah), hořčík zase za svalovou relaxaci (uvolnění). Pokud je hořčíku ve stravě málo (nebo vlivem některého onemocnění), pak dochází k poruše správné funkce svalů.
- Správný poměr mezi hořčíkem a vápníkem by měl být 1: 2.
- Doporučení denní dávka elementárního hořčíku je přibližně 350 až 375 mg.
Výraz „elementární“ znamená, že se jedná o „čistý hořčík“ jakožto prvek, nikoliv o některou z jeho solí (laktát neboli mléčnan, oxid, bisglycinát, malát, citrát apod.). Hořčík je v lécích či doplňcích stravy vždy navázaný na určitý nosič, se kterým tvoří komplex (chelát) nebo hořečnatou sůl. Například oxid hořečnatý obsahuje v 1 g látky 600 mg elementárního hořčíku. Právě oxid hořečnatý náleží k anorganickým druhům hořčíku, stejně jako uhličitan či chlorid.
K organickým patří laktát, acetát nebo citrát hořčíku. Anorganické formy obsahují sice více elementárního hořčíku, ale organické mají zase o mnoho lepší vstřebatelnost (tedy dostane se z nich více hořčíku do krevního oběhu než u anorganických). Ještě lepší vstřebatelnost mají tzv. chelátové formy, kde se hořčík váže na aminokyselinu (sem spadá orotát, malát či bisglycinát hořčíku).
Je dobré pro lepší vstřebávání užívat hořčík asi půl hodiny před jídlem. Je třeba si dát pozor na léky či doplňky stravy obsahující železo, protože ty naopak vstřebání hořčíku snižují.
Jaké další látky jsou důležité?
Náleží k nim vitamín D3 (cholekalciferol), který je důležitý pro vstřebávání vápníku, což je všobecně známé. Důležitý je ale pro vstřebávání hořčíku, ale zde je ho třeba užívat správné množství, protože vyšší dávky vitaminu D3 naopak vstřebávání hořčíku snižují. Proto je třeba užívat zvlášť hořčík a zvlášť vitamín D3 (nebo vybrat produkt, kde se suplementují pohromadě).
Vhodné je kombinovat hořčík s vitamínem B6 (pyridoxinem). Pyridoxin zlepšuje vstřebávání hořčíku v organismu a pomáhá ho dostat do míst v těle, kde je třeba. Jak hořčík, tak vitamin B6 látky podporují zdravou psychiku a energetický metabolismus, působí synergicky, tedy navzájem se jejich užívání posiluje. Dále jsou doporučeny vitamín E (tokoferol) a B2 (riboflavin).
Důležitou látkou pro předcházení svalovým křečím je také draslík. Ten ovlivňuje přenos nervových impulsů, které zase (mimo jiné) ovlivňují svalové kontrakce.
Jaké jsou tzv. babské rady
Jak to často bývá, jsou doporučeny některé bylinkové čaje: heřmánkový (uvolňuje svaly a zklidňuje nervy), mátový (uvolňuje svaly), šalvějový (stejné působení jako heřmánek), zázvorový (pomáhá zlepšit krevní oběh a uvolnit svaly) nebo tako bylinný čaj s hořčicí.
Další opatření, jak se zbavit křečí:
- Vhodně zvolená pohybová aktivita (svižná rekreační chůze)
- Po dlouhém sezení se protáhnout a uvolnit se (správné cviky)
- Svalům pomůže také teplá koupel a správně zvolené koupelové soli pro relaxaci svalů