Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.
Menstruace je pro většinu žen náročným obdobím zejména kvůli jejím nepříjemným průvodním příznakům, jakými jsou třeba křeče či migrény. Rychle se měnící hladina hormonů navíc obvykle způsobuje změny nálad. Ztráta krve pak z těla vyčerpává vitamíny a minerály. Menstruující ženy jsou proto často vyčerpané, plačtivé a hůře se soustředí. Existují však potraviny, které tyto komplikace dovedou zmírnit či úplně eliminovat. V následujícím článku představíme ty, které je krátce před menstruací a v jejím průběhu ideální konzumovat.
Mezi nejčastější potíže související s menstruací patří silné krvácení, bolesti a premenstruační syndrom, který ve větší či menší míře trápí většinu žen. V psychické oblasti se nejčastěji projevuje výkyvy nálad, podrážděností a napětím. Z fyzických příznaků, které se objevují už před menstruací, ženy trápí bolesti hlavy, břicha, pocit nafouklosti či zhoršené akné. Některé v tomto období přepadá také zvýšená chuť na sladké pokrmy. Jídla z cukru a bílé mouky však paradoxně uvedené příznaky ještě zhoršují. Do jídelníčku by proto ženy měly raději zařadit ověřené potraviny, které dokážou nepříjemné průvodní jevy menstruace zmírnit či odstranit.
Potravina č. 1: Sója pro regulaci hormonální aktivity
Sója je nejbohatším zdrojem proteinů, vitamínů a minerálů, jaký lze aktuálně v rostlinné říši nalézt. Sójové boby obsahují více vápníku než mléko, více proteinů a železa než stejné kvantum masa, a zároveň větší množství vitaminů B2 a B6 než vejce. A právě ty jsou pro menstruující ženy zásadní. „Vitamíny řady B pomáhají ulevit od nepříjemných projevů premenstruačního syndromu, například od únavy či vyčerpání. Konkrétně například vitamin B6 pomáhá regulovat hormonální aktivitu během menstruace. Spolu s vitaminem B2, B12 a niacinem také přispívá k normální činnosti nervové soustavy a psychické pohodě. Současně také podporuje optimální stav sliznic a pokožky, která může mít během menstruace sklon k vyrážkám,“ vysvětluje Petr Galle ze společnosti Vegall Pharma.
Potravina č. 2: Čerstvé ovoce na odstranění křečí
Menstruační bolesti a křeče úzce souvisí s látkou prostaglandin, která má vliv na srážlivost krve, prokrvení a děložní stahy. Zvýšenou tvorbu prostaglandinu, který je za menstruační křeče zodpovědný, mohou ženy zbrzdit konzumací flavonoidů. Ty obsahuje běžné ovoce – jablka, borůvky či švestky. Toto ovoce je bohaté také na antioxidanty, které rovněž přispívají ke zmírnění křečí v podbřišku. Zároveň by měly ženy zařadit do svého jídelníčku banány. Jsou totiž skvělou zásobárnou prospěšného hořčíku a draslíku. Navíc obsahují minerální látky, které jsou důležité pro správnou funkci svalů a nervů. Podporují okysličování krve a dokážou účinně odstranit únavu, ke které mají ženy během menstruace větší sklon. Je však třeba volit pouze zralé, žluté plody. Nezralé banány jsou totiž velmi špatně stravitelné a mohou způsobovat plynatost.
Potravina č. 3: Ořechy a brusinky proti nadýmání
Pokud během menstruace trpí ženy nadýmáním, měly by ve zvýšené míře konzumovat potraviny bohaté na hořčík. Dokáže totiž povzbudit látkovou výměnu a tyto zažívací problémy zmírnit. Zároveň působí antistresově a reguluje svalovou i nervovou nerovnováhu. Má schopnost nejen zlepšit náladu, ale účinně zmírní také bolesti hlavy a migrény, které menstruaci často doprovází. Výbornou zásobárnou blahodárného hořčíku jsou ořechy – lískové, vlašské, mandle či kešu. Dalším zdrojem je sušené ovoce, zejména pak brusinky, meruňky, datle a fíky. Do svého jídelníčku by je měly ženy zařadit ve zvýšené míře už týden před očekávanou menstruací, aby mělo tělo zásoby, ze kterých může čerpat. Pokud však mají na ořechy alergii a sušené ovoce kvůli cukru nekonzumují, mohou zvolit formu přírodních kapslí, které obsahují kombinaci hořčíku, vitaminu B a extraktu z brusinek.