Rádi vám upravujeme nabídku na míru, ale abychom to zvládli, používáme k tomu soubory cookie.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
OK
prozdravi.cz
Vše pro vaše zdraví
krasa.cz
Vše pro vaši krásu
parfemy.cz
Značková parfumerie
hodinky.cz
Značkové hodinářství
sperky.cz
Značkové klenotnictví
vivantis.cz
Být sám sebou
logo  
lékařská poradnakatalog stránekobchod pro zdraví


Železo - hodnoty v krvi, menstruační krvácení a jiné poznámky z praxe

15.03.2005
Toto je kombinovaná informace pro muže i ženy na dvě spolu související témata: menstruační krvácení + problematika hodnot železa v krvi. Úvodní otázka k tématu je, zda "normální hladina" železa v krvi je skutečně normální.

Důvod:
Někteří odborníci z oblasti výzkumu začínají upozorňovat na to, že takzvaná "normální hodnota železa" vůbec není normální, nýbrž nebezpečně nadprůměrná. V současnosti uznávané hodnoty totiž vznikly měřením populace, která nadměrně konzumuje maso. Tímto způsobem zvýšená hodnota železa (zatím bohužel braná jako "normální") má naopak prokazatelnou souvislost s vyšším výskytem rakoviny.Toto upozornění jsem četl asi v roce 2003 a poděkoval jsem tehdy zpětně Osudu za odvahu a Intuici, s níž jsem již o cca 20 let dříve začal ignorovat nižší hodnoty železa v krvi a hleděl si více zevních příznaků než čísel na papíru: Pokud měl klient přiměřeně růžové vnitřní strany dolních víček, dlaně a nehtová lůžka, dostal ode mne místo preparátu železa jen laskavé ubezpečení, že s jeho železem v krvinkách to nebude tak zlé, jak laboratoř tvrdí. Bohužel se nápadně mění lékařská praxe - stále více se lékař jen zaobírá čtením dokumentace získané řadou různých vyšetření a stále méně času je na vlastní pracovní kontakt s klientem. V krajním případě se tak přehlédne choroba, kterou dříve oko zkušeného klinika vidělo "ode dveří", nebo kterou je možno diagnostikovat na základě podrobné anamnézy (údaje od pacienta) - ale to by bylo zase jiné povídání...Snížit ztráty krve při menstruaci nemusí být velký problém: často se osvědčuje dlouhodobě podávat Cell Guard - první měsíc 2x1 tbl. a později jen jednu. Preparát pomůže tělu zbavit se přebytku volných radikálů - a to zas pomůže doslova každé buňce v těle - a mimo jiné zlepší drobné cévy v děložní sliznici. Rada platí především pro nekuřačky - jinak lze předpokládat nižší účinnost preparátu.Druhou účinnou pomůckou je aktivace pánevního dna + hluboké dýchání + bandhy. Tyto techniky z jógy významně zmenší menstruační krvácivost - což opakovaně potvrdily mé klientky.Podrobnosti zde:
Karmická medicína 4 - Řízené dýchání a zdravá dlouhověkost
Karmická medicina 5 - Aktivace pánevniho dnaVýše jmenované cviky také významně napomáhají při léčbě různých jiných obtíží a onemocnění mužů i žen: gynekologické záněty i zvětšování prostaty, hemoroidy, zácpa i jiné střevní potíže, ....to by byl dlouhý seznam.


Pokud si v souvislosti k nadměrným krvácením klientky stěžují na nízké hodnoty železa v krvi, tak většinou platí, že když snížíte ztráty, krevní obraz se srovná sám od sebe. Často podávané chemické "léky", které mají doplňovat nižší hladinu železa v krvi, řada lidí nesnáší.Jaké jsou přírodní potravinové zdroje železa?
Nejsem odborník na dietologii a tak jen pár poznámek z praxe:
Klasický zdroj železa je samozřejmě špenát - bude Vám lépe chutnat, pokud jej tepelnou úpravou více zahustíte, aby nebyl tak vodnatý a když pak do něj nebudete šetřit lehce do zlatova osmahnutou cibulí. Naučil jsem svoji paní připravovat ke zmrazenému špenátu cibuli v poměru téměř 1:1 (objem cibule před osmahnutím). Nešetříme ani česnekem a jiným bylinkovým kořením dle momentální chuti. Jemně mletý kmín do směsi vmíchávejte až po odstavení z plotny, aby nevyprchaly jeho jemné a léčivé aromatické látky. Kromě obligátních českých příloh ke špenátu nám také chutnají domácí bramboráky a dobře postačí i ty, co zbyly z minulého dne, jen ohřáté v mikrovlnce. Špenátu s cibulkou je možno uvařit trochu více a část uložit do mrazáku.Co se také osvědčuje lidem jako zdroj železa: rozmixovat mladé kopřivy v mixeru spolu s džusem a vypít - malé kopřivové výhonky najdete i v zimě, pokud zrovna není sněhu po kolena ... Obecně totiž literatura říká, že železo se více vyskytuje v zelených listech rostlin. Z těchto důvodů jsem si také zvykl při procházce zahradou uždibovat a jíst lístky máty, oregána a svízele - tuto rostlinu jsem pronásledoval coby nevítaný plevel jen do té doby, než jsem na našich stránkách objevil tento článek pana kolegy: Svízel - od té doby neničím, ale konzumuji - na rozdíl od velmi aromatické máty se mladých vrcholků svízele dá za syrova sníst mnohem více. Jsem již dlouhá desetiletí vegetariánem a přesto nepozoruji na sobě žádné známky anemie, kterou je zvláště začínajícím vegetariánům často vyhrožováno.Slyšel jsem také od českých kutilek, že když je třeba, povaří několik větších (pokovením neupravených!!) hřebíků, aby byly odmaštěné a čisté, na několik hodin je zapíchají do jablka a to pak zkonzumují. Předpokládejme, že bez těch hřebíků. Organické kyseliny v dužnině jablka reagují se železem a činí vstřebatelným bez oněch nepříjemných příznaků, které měly po některých farmakologických preparátech = podmínkou je pouze, zda bez nadýmání snášíte jablka...

 

Celková nabídka přípravků s obsahem železa.


Související články:
PMS - Premenstruační syndrom
Za své ženství nemusíme trpět (PMS)
Premenstruační syndrom
Význam železa
Železo - Fe
Menstruační křeče
Vliv sérové hladiny železa na obranyschopnost organismu
Estrogen produkuje také tuková tkáň
Hormonální kacířství - estrogenová vražedná pravda - díl první
Nepravidelná menstruace a její možné příčiny
Endometrióza
Nepravidelná menstruace
Ženy s endometriózou se na přírodu obracejí stále častěji
Rdesno hadí kořen
Kokoška pastuší tobolka


15.03.2005
autor: MUDr. Ladislav Šafránek
další články v rubrice: Prevence


 
Cukrovka - příznaky a hodnoty glykemie
Extrasystoly aneb bouchání či vynechávání srdce
Priessnitzův obklad
Nejčastější příčiny bolestí na hrudníku
Jak vyčistit ucpané cévy?
Hemoroidy - léčba, která zabírá
Štítná žláza – jak se přestat „léčit“ a raději se svépomocně uzdravovat - 1. část
Serotonin - osm přirozených způsobů, jak posílit jeho produkci a tím i dobrou náladu
Nízký krevní tlak
Warfarin - co vám u lékaře neřeknou
Správně dávkovaný chlad může snížit nemocnost o více jak 90 % (rozhovor s Liborem Mattušem)
Hemofilové nákazy
Hemoroidy - příznaky a fotky
Zvětšené uzliny na krku
Dornova metoda

319,- Kč
(c) 2004-2019 www.celostnimedicina.cz
O násRSS