Rádi vám upravujeme nabídku na míru, ale abychom to zvládli, používáme k tomu soubory cookie.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
OK
prozdravi.cz
Vše pro vaše zdraví
krasa.cz
Vše pro vaši krásu
parfemy.cz
Značková parfumerie
hodinky.cz
Značkové hodinářství
sperky.cz
Značkové klenotnictví
vivantis.cz
Být sám sebou
logo  
lékařská poradnakatalog stránekobchod pro zdraví

Najdete nás na facebooku
Zdravá výživa


Super česnek

PMS - Premenstruační syndrom

15.10.2009
Premenstruační syndrom (PMS) je kombinací tělesných a psychických (emocionálních) příznaků, které se objevují u žen po ovulaci a trvají až do menstruace. Obvyklé možné symptomy zahrnují pocity deprese, podrážděnost, plačtivost, přecitlivělost, změny a prudké výkyvy nálad (od smutku po hněv). Může se taky přidružovat únava, nadýmání a pocity plynatosti, citlivost prsou, akné, změny chuti k jídlu, poruchy spánku (nadměrná spavost nebo naopak, insomnie), zadržování vody, zácpa, bolesti hlavy, kloubů, břicha apod. Podle povahy těchto příznaků pomáhají různé metody, které většinou závisí na povaze a osobitosti ženy a které preferuje. Kromě medikace můžou symptomy PMS zmírňovat např. cvičení, přizpůsobení stravy, kontakt s rodinou, přáteli a s blízkými.

 

Při zmírňování PMS se vychází ze symptomů, které se u ženy nejvíc projevují. Nejvíc pomáhá změna životního stylu, která zahrnuje dostatek cvičení, kontakt s rodinou a přáteli, který tak poskytuje emocionální prostředí a podporu během ovulace a menstruace.

 

Taky může pomoci vyhnout se přílišnému solení jídla, redukovat pití kávy, kouření cigaret a pití alkoholu. Některé studie prokazují blahodárný účinek vitaminu B6, vitaminu E, vápníku a magnézia, které při PMS můžou pomoci překlenout jeho nežádoucí symptomy. Příliš vysoká hladina soli (při větším solení jídel) totiž způsobuje větší zadržování vody v těle, co následně v období ovulace může výrazně přispět k symptomům PMS jako je právě pocit nafouknutí z důvodu zadržení vody v těle. Látky jako je káva, alkohol či cigarety zase můžou způsobit větší výkyvy nálad, které se při PMS ještě znásobí.


Když však nezabírá zmíněná „samoléčba“ a symptomy PMS negativně zasahují do normálního fungování a životního stylu ženy po stránce zdravotní, psychické i sociální, je potřebné poradit se s lékařem o vhodné medikaci. Ta zahrnuje diuretika (odstraňující nadměrnou vodu z těla), analgetika (tišící bolest), antidepresiva (zmírňující pocity a stavy deprese) a jiné léky v souvislosti s menstruačními funkcemi ženy (převážně na báze hormonálních přípravků a antikoncepce).Co tedy pomáhá? Ke snížení symptomů PMS je dobré zahrnout tyto kroky:

  • jezte po menších porcích a častěji (než najednou velkou porci jídla) – to zamezí pocitu plynatosti, nafouknutí a přeplněnosti.
  • omezte sůl a slaná jídla – co taky zamezí pocitu nafouknutí a zadržování vody v těle
  • z jídel si vybírejte ty, které obsahují množství karbohydrátů jako např. v ovocí, zelenině, vláknině; a vápníku (mléčné výrobky, doplňky stravy obsahující calcium)
  • jezte jídla nebo přípravky s obsahem vitamínů (vitamíny ze skupiny B, C, E)
  • vyhýbejte se kofeinu, alkoholu a nikotinu.
  • cvičte, chodívejte na procházky, bicykel, plavat či podnikejte jiné sportovní aktivity – co zamezí pocitům únavy, deprese a změnám nálad.
  • dostatek spánku, relaxace, hluboké dýchání – pomáhá redukovat stres, bolesti hlavy, úzkost či potíže se spánkem (nespavost, insomnie)
  • kontakt s blízkými pomáhá proti sociální izolaci a taky změnám nálad či pocitům deprese.

 

Při přetrvávajících potížích je potřebné kontaktovat svého lékaře, který na základě posouzení či vyšetření doporučí vhodný postup.Celková nabídka přípravků ke zmírnění PMS.


Související články:
Za své ženství nemusíme trpět (PMS)
Železo - hodnoty v krvi, menstruační krvácení a jiné poznámky z praxe
Premenstruační syndrom
Nepravidelná menstruace a její možné příčiny
Regulace hormonálních hladin a ochrana před nádory pomocí indol-3-karbinolu
Menstruační křeče
Ženy a premenstruační syndrom
Pupalka dvouletá pro krásu a zdraví
Třezalka tečkovaná
Nepravidelná menstruace


15.10.2009
autor: Mgr. Michal Hanzlovský
další články v rubrice: Prevence


 
Drtič kamenů… Chanca Piedra
Jak se rychle zbavit hněvu – extrémně jednoduchá japonská technika
Cukrovka - příznaky a hodnoty glykemie
Nejste špatní, protože jste nemocní!
Priessnitzův obklad
Alfa-lipoová kyselina
Jak snížit hladinu škodlivého LDL cholesterolu přirozenou cestou
Hořčík - symbol klidu a míru v těle
Zdravé nepečené vánoční cukroví
Stresové zatěžování (Tarlovova cysta)
(c) 2004-2017 www.celostnimedicina.cz
O násRSS