Rádi vám upravujeme nabídku na míru, ale abychom to zvládli, používáme k tomu soubory cookie.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
OK
prozdravi.cz
Vše pro vaše zdraví
krasa.cz
Vše pro vaši krásu
parfemy.cz
Značková parfumerie
hodinky.cz
Značkové hodinářství
sperky.cz
Značkové klenotnictví
vivantis.cz
Být sám sebou
logo  
lékařská poradnakatalog stránekobchod pro zdraví
Zdravá výživa


Ryze ženská přitažlivost

Potravní doplňky pro děti

09.01.2014
Zdravá výživa
Je třeba si ujasnit základní pravidlo. Potravní doplněk není lék. Aby odpovídal přísným podmínkám, které příslušejí léčivu, musel by produkt projít poměrně náročnými zkouškami, ověřujícími kvalitu, vliv na lidské tělo apod. A pokud to není splněno, musí být produkt veden pouze jakožto potravní doplněk, který není určen k léčení, ale jen pro prevenci, na podporu funkcí organizmu apod. Na letáčku tedy nemůže být proklamováno tvrzení o tom, že obsažená látka léčí.

Účinná dávka v produktu může být pouze na preventivní úrovni.

 

Ještě přísnější pravidla má pediatrická společnost, proto musí být ze zákona na potravním doplňku napsáno: Není vhodné pro děti obecně, nebo je omezení limitováno k věku, třeba do tří let, do 15 let apod. Totéž platí pro těhotné a kojící. Mnohdy i navzdory tomu, že by látka obsažená v produktu neměla nějak zjevně ublížit. Zákon tedy přesouvá odpovědnost za podání potravního doplňku na rodiče. Ti si musejí rozhodnout, co je prioritou v řešení jejich problému a zda k tomu použijí vybraný potravní doplněk.

 

Podávání potravního doplňku pro dítě je často diskutabilní, měl by o tom rozhodnout lékař, který dítě zná. Jsou stavy, kdy je třeba doplňovat vitamín C, vitamín D, železo, vápník. Ne vždy doplnění chybějícího vitamínu řeší příčinu, proč v těle chybí. Problém je v chybném složení stravy, ve způsoby přípravy, v pohodě k jídlu. Zcela zásadní roli hraje u dětí přemíra sladkostí. Pokud dítě sní sladkost, falešně se zasytí, a proto nemá k jídlu chuť. Dostane jídlo, které je kaloricky vyvážené a obsahuje vitamíny, zeleninu, ale dítě to odmítne, protože nemá hlad, za hodinu hlad dostane, ale zasytí se opět nějakou sladkostí... Výsledkem je, že mu chybí vitamíny…

 

Často se diskutuje o formě podávání potravního doplňku, neboť ne každé dítě se dokáže vypořádat s polknutím tabletky. Tabletka může mít hořkou chuť anebo takovou, kterou dítě prostě ještě nezná. V poslední době převládá výrobní forma v tobolkách, jejichž obal se dá rozpojit a obsah vysypat na lžičku. Je vhodné připravit tekutý med a do něj obsah zamíchat, nebo třeba do jogurtu. Obsah tobolky lze přimíchat do kaše, do polévky, kamkoliv do jídla, takže někdy dítě nezpozoruje, že dostalo vybraný potravní doplněk. Forma tobolek může být mnohem jednodušší, a vlastně i levnější než forma sirupu.

 

Velmi často jde o psychiku. Dítě bývá mrzuté kvůli nemoci, nechce nic jíst, nic přijímat.

 

A jindy je to pouhá tvrdohlavost dítěte. Vzdoruje, odmítá cokoliv, co se mu nabízí. Děti snadno přejímají zkušenosti od jiných. Příklad: U stolu sedí otec, matka, starší dítě, mladší dítě. Matka podá na stůl jídlo a to starší dítě řekne: „To jíst nebudu, to je bléééé“. A mladší dítě, které to jídlo nikdy ani neokusilo, řekne totéž: „To jíst nebudu, to je bléééé“. Je tedy na rodičích, jak mu to vysvětlí, jak ten nový názor usměrní, jaký mu dají příklad. Podobná situace přejímání negativní informace je v dětském kolektivu, ve školce, škole... Rodič je ten, kdo má tyto informace upravovat. Tak jak se dítě musí naučit přijmout, že je normální čistit si zuby nebo zavazovat si tkaničky u bot, tak se musí naučit také polykat tabletky a jíst to, co mu rodiče podají.

 

Celková nabídka doplňků stravy pro děti.


Související články:
Děti předškolního věku a imunitní systém
Jak učit děti zdravé výživě
Zdraví rodiče - zdravé děti


09.01.2014
autor: MUDr. Pavel ŠÁCHA
další články v rubrice: Filosofie zdraví


 
Priessnitzův obklad
Správně dávkovaný chlad může snížit nemocnost o více jak 90 % (rozhovor s Liborem Mattušem)
Cukrovka - příznaky a hodnoty glykemie
Nejčastější příčiny bolestí na hrudníku
Hemoroidy - léčba, která zabírá
Jak vyčistit ucpané cévy?
Zdravé nepečené vánoční cukroví
Hemofilové nákazy
Proč je dobré vystavovat se nepohodlí a diskomfortu
Zdravé vánoční cukroví
Warfarin - co vám u lékaře neřeknou
Štítná žláza – jak se přestat „léčit“ a raději se svépomocně uzdravovat - 1. část
Červený čaj neboli Pu-Erh
Serotonin - osm přirozených způsobů, jak posílit jeho produkci a tím i dobrou náladu
Přetrhejte mentální vazby s nemocí. A uzdravte se…

189,- Kč
(c) 2004-2019 www.celostnimedicina.cz
O násRSS