Dítě a mladší školní věk

Školní věk můžeme rozdělit na tři kratší časové úseky. Mladší, ten trvá přibližně první dva roky školní docházky. Střední, přibližně od osmi do dvanácti let. A starší, který se kryje s obdobím tzv. puberty a stýká se tedy s věkem mladistvým, jemuž je vyhrazena doba přibližně od patnácti do dvaceti let. V dnešním článku se budeme věnovat tomu mladšími školnímu věku.

Když dítě již jednou vstoupí do školy, proplete se s ní celá rodina a setrvá tam dlouhá léta. Začnou starosti s učením, úkoly, se známkami, s učiteli a i s prázdninami. Mohou nastat problémy, které můžeme rozdělit do dvou okruhů, první se týká společenské situace dítěte v kolektivu (vztahy spolužáků, učitelů) a ten druhý školního prospěchu. Škola není pouze místem, kde má dítě získávat vědomosti a znalosti, ale také místem společenského života. Dítě v ní tráví pravidelně několik hodin denně a musí společensky vyspět, růst a zrát. Získat určitou diplomacii a asertivitu ke spolužákům a učitelům dá pořádnou práci. Dítě se také musí naučit říci svůj názor a nenechat se šikanovat od svých spolužáků. V těchto problémech je důležitá otevřená komunikace s rodiči. Protože právě ti  by měly znát své dítě nejlépe a ihned by měly poznat, že není něco v pořádku. Dítě musí vědět, že nemá  mít z těchto věcí strach, že se dá všechno řešit.

PÁR PRAVIDEL PRO RODIČE: Těchto několik zásad může velmi ulehčit všem, aby se škola nestala neúnosnou zátěží pro celou rodinu.

1.VŠE V KLIDU A POHODĚ.

Zájem o školní činnost by měla projevovat celá rodina, ale učení a úkoly by měl dělat s dítětem rodič, který má nejsilnější nervy. Dítě potřebuje čas, toleranci a laskavost. Ne každému jde učení snáze do hlavy, ale při jemném a láskyplném přístupu se to naučí všichni.

2.POZOR NA POZORNOST.

Nervový systém dítěte je dosud nezralý a soustředění pouze na jednu věc na začátku docházky bývá tak deset minut. Je tedy dobré udělat učení zajímavým a pestrým.

3.ÚKOLY STŘÍDAT.

Aby si dítě mohlo odpočinout.

4.POKUD SE DÍTĚ ŠPATNĚ SOUSTŘEDÍ ODSTRAŇTE RUŠIVÉ PODNĚTY.

Má-li dítě tento problém je dobré udělat pro učení koutek, kde budou z dosahu hračky, televize a jiné rušivé elementy. Pozornost můžeme zvýšit i aroma-terapií. Do aromalampy dáme na čtyři lžíce vody dvě kapky 100% přírodního (musí být uvedeno na etiketě, je-li uvedeno například 90% přírodní, nikdy nekupujeme, protože obsahuje syntetické přísady, které dráždí a jsou zdraví škodlivé) éterického oleje například z citronu, rozmarýnu či grepu. Zapálíme svíčku, umístíme na velmi bezpečné místo, hlavně z dosahu dítěte a necháme provonět místnost tak deset až patnáct minut.

5.NEJDŮLEŽITĚJŠÍ JE UMĚT POVZBUDIT A POCHVÁLIT!!!

A to nejenom za dobrý výkon, ale za každou sebemenší snahu. Je to důležité hlavně u dětí se slabším nadáním.

6.VELMI DŮLEŽITÉ JSOU I KVALITNÍ STRAVOVACÍ NÁVYKY.

Výzkumy ukázaly, že děti, které konzumují nadbytek sladkostí a jiných chemických látek (v pitích, bonbónech, jídlech z fast-foodů) mají problémy ze soustředěním a jsou díky těmto aditivům hyperaktivní. I chybějící vitaminy a minerální látky často způsobují rychlou únavu a nervozitu. Dále většina z nich nemá dostatečný pitný režim. Rodiče by se měli o tuto tématiku alespoň malinko zajímat a zjistit si základní informace.

7.ZAJÍMAT SE O ŠKOLU, ALE I O JINÉ AKTIVITY DÍTĚTE.

Škola je velmi potřebná, ale není to všechno na světě. Jsou děti, které nemají příliš valné prospěchové výsledky, v určité věci však vynikají nad ostatními. Proto je důležité je právě v tom podporovat a uvědomit si fakt, že je nakonec úplně jedno, zdali bude lékařem nebo automechanikem, hlavně když bude zdravé a šťastné!

 

Zpět nahoru

NOVÉ ČLÁNKY KAŽDÝ TÝDEN ZDARMA NA VÁŠ E-MAIL?

Přihlaste se zdarma k odběru novinek z webu Celostnimedicina.cz a už Vám neunikne ani jedna zajímavost ze světa celostní a alternativní medicíny.