Citlivé stravování

cm prejidani

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Zdravému stravování se věnuji několik desetiletí – hlavně od té doby, co jsem přestal jíst mrtvoly a stal jsem se lakto-vegetariánem.

Pravidelně mi píší do poradny lidé, kterým realizace nějakého „zaručeně zdravého“ stravování spíše přitížila, než aby pomohla. Často je to tím, že po internetu se jak virus šíří různé falešné mýty (versus články, které to vyvrací):

Ve skutečností neexistuje žádná „zdravá výživa pro všechny“. Jediná skutečně zdravá výživa je naprosto individuální záležitost a cesta k ní by měla jít skrze trpělivé pečlivé sledování pocitů během procesu trávení (když prochází žaludkem a pak střevy) – to se opravdu může naučit každý. Testujte na těchto tichých signálech, co dělá dobře Vašemu tělu a nikoliv stravovacím stereotypům a mlsnému jazyku.

Jakékoliv samostudium „zdravého“ stravování by mělo sloužit jen pro inspiraci k vlastním experimentům, nikoliv jako závazné doporučení k bezhlavému necitlivému kopírování.

Články vztahující se k tomuto tématu:

Citlivé stravování by mělo být součástí cesty DO VLASTNÍHO NITRA, kde na nás čekají největší poklady našeho života.