Fenomén zvýšené propustnosti střeva (Leaky Gut)

cm streva

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Často se setkáváme s projevy nemoci, a přitom nelze správně určit příčinu vzniku, nebo dokonce ani nemůžeme správně stanovit diagnózu. Jedním takovým fenoménem je zvýšená propustnost střeva. Je spojena s celou řadou zdánlivě nesouvisejících příznaků, které mají mnoho různých příčin, neexistuje žádný specifický test pro její potvrzení a důkaz, což vede v lékařské komunitě ke skepsi přijímat fenomén „děravého střeva“ jakožto diagnózu. Jenže doba ukazuje, že zvýšená propustnost střeva se stává jedním z podstatných fenoménů.

Porucha funkce bariéry

Stěna střevní vykonává důležitou funkci bariéry mezi vnitřním tělem a vnějším světem. Můžeme si udělat představu o síti s velmi malými otvory, které umožňují pouze některým látkám, dostatečně malým, aby oky sítě prošly, ale větším, nežádoucím částicím v průchodu zabrání. Není žádoucí, aby se oka sítě zvětšovala, a tím se zvyšovala i střevní propustnost pro látky, které nejsou dostatečně zpracovány a přizpůsobeny pro využití v těle. V takové formě nesmí látky do těla přijít.

Když je popsaná funkce bariéry porušena a oka sítě jsou větší, než mají být, začnou do těla pronikat bakterie, viry, nestrávené částice potravin a toxické odpadní látky. Dostanou se do krevního oběhu, a tímto způsobem pak do kteréhokoliv systému v těle.

Imunitní systém vyhlašuje poplach, protože musí na takový stav reagovat. Výsledkem je zánět v různých částech těla, což vede k širokému spektru příznaků: nadýmání, křeče, návaly horka, bolest v kloubech, bolesti hlavy, vyrážky. V hlavě lékaře – diagnostika, vyvstane velký otazník.

Popsaný fenomén se může dokonce rozšiřovat z oblasti tlustého střeva také směrem nahoru, do střeva tenkého, a to negativně ovlivní schopnost správného vstřebávání živin: Následkem bývá hubnutí, chudokrevnost, únava, vyčerpání atp.

Diagnostik tedy uvažuje v případě „děravého střeva“ o potravinových alergiích, různých intolerancích, o celiakii, zánětlivých onemocněních střeva, jako je Crohnova nemoc a ulcerózní kolitida, syndrom dráždivého tračníku, a o zdánlivě nesouvisejících nemocech, jako jsou záněty kloubů, lupenka, ekzém, astma, migrény…, ba dokonce poruchy chování.

Co způsobuje zvýšenou střevní propustnost?

Bádání po příčinách je stále ještě v plenkách, ale pozornost se soustředí na stravu, chronický stres, některé léky a na bakteriální nerovnováhu střevního osídlení mikroorganizmy – tzv. střevní dysbiózu. Zdá se, že hrají důležitou roli.

  • Např. konzumace stravy s vysokým obsahem rafinovaného cukru může vést k přemnožení kvasinek, které jsou hlavními aktéry při „proděravění“ střeva.
  • Také konzervační látky a chemické složky ve zpracovaných potravinách mohou poškodit sliznici, diskutuje se o konzumaci lepku – proteinu v pšenici, žitu a ječmeni.
  • Chronický stres vede k oslabení imunitního systému, to je jasný a známý fakt. Ovlivňuje schopnost odrazit invazi bakterií a virů a zhoršuje příznaky „děravého střeva“.
  • Léky, jako jsou aspirin a nesteroidní protizánětlivé prostředky (NSAID), mohou poškodit ochrannou vrstvu střeva, stejně jako antibiotika, která zabíjejí základní, prospěšné bakterie, a tak vlastně dají vznik střevní dysbióze. Ve skutečnosti je nerovnováha mezi prospěšnými a škodlivými druhy bakterií jednou z předních teorií o tom, co zvýšenou střevní propustnost způsobuje.
  • Dále nadměrná konzumace alkoholu, infekce parazity, záření a chemoterapie přispívají k poškození sliznice střeva a jsou také závažnými rizikovými faktory.

Neexistuje žádný specifický test, který může říci se stoprocentní jistotou, kdy se jedná o zvýšenou střevní propustnost. Jistou pomocí se stává test na mannitol a laktulózu.

Test na mannitol a laktulózu

Osoba dostane roztok obsahující mannitol a laktulózu a shromažďuje moč po dobu šesti hodin. Laktulóza (disacharid) a mannitol (monosacharid) jsou dvě ve vodě rozpustné, nemetabolizované molekuly cukru. Mannitol je malá molekula, za normálních okolností prochází snadno a slouží jako indikátor toho, zda jsou živiny dobře vstřebávány, zatímco laktulóza je větší molekula, která za normálních okolností projít dobře nemůže, slouží tedy jako marker – ukazatel pro větší otvory ve stěně střeva. Pokud jsou hladiny mannitolu a laktulózy ve vzorku odebrané moči vysoké, svědčí o syndromu děravého střeva. Nízké hladiny obou molekul ukazují naopak malabsorpci živin, tj. nedostatečnou vstřebávací schopnost.

Analýza stolice

Analýza stolice zahrnuje testování vzorku stolice na: trávicí funkce, tedy jak jsou tuky, bílkoviny, sacharidy a další živiny absorbovány do tlustého střeva, dále na přítomnost kvasinek nebo jiných bakteriálních infekcí, na dysbiózu, na parazitární infekce a na další ukazatele zažívací dysfunkce.

Testování na kvasinku

Testy krve na vysokou hladinu protilátek, např. specifické IgG, IgA a IgM, mohou naznačovat kandidózu.

Existuje nějaké řešení?

Můžete učinit jisté kroky, které mohou pomoci léčit zánět a obnovit integritu střevní stěny:

  • protizánětlivou dietou, která eliminuje rafinované cukry, mléčné výrobky, lepek, alkohol a umělá sladidla,
  • konzumací esenciálních mastných kyselin (ryby, ořechy),
  • doplňováním zelené listové zeleniny s vysokým obsahem vlákniny a fermentovaných potravin, které podporují růst užitečných bakterií,
  •  řasa chlorella a mladý ječmen,
  • doplňky, např. glutathionem, inulinem a dalšími.

Fenomén zvýšené propustnosti střeva je jednou z těch diagnóz, které přemosťují mezeru mezi konvenční a komplementární medicínou.