Rádi vám upravujeme nabídku na míru, ale abychom to zvládli, používáme k tomu soubory cookie.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
OK
prozdravi.cz
Vše pro vaše zdraví
krasa.cz
Vše pro vaši krásu
parfemy.cz
Značková parfumerie
hodinky.cz
Značkové hodinářství
sperky.cz
Značkové klenotnictví
vivantis.cz
Být sám sebou
logo  
lékařská poradnakatalog stránekobchod pro zdraví


Čaje z bylinek a jiné poznámky k přírodní léčbě

23.11.2013
Čaje z bylinek a jiné poznámky k přírodní léčbě Občas se mne lidé v poradně ptají, proč k léčbě nepoužívám bylinkové čaje, což je přece tradiční způsob léčby přírodní medicínou. Upřímně řečeno, nejsem žádný nadšený propagátor a přítel léčby pomocí bylinkových čajů, kdy se vypije jen výluh a spousta cenného materiálu se vyhodí v podobě "lógru".

Už kdysi dávno jsem s tímto způsobem léčby měl vlastní negativní zkušenosti a další důvody lze najít i v medicínské historii:


Přírodní léčba bylinkovými čaji (a také lihovými tinkturami) z místních bylinek už v Evropě jednou byla. Ve svém konečném důsledku byl možná tento způsob použití jedním z důvodů krachu evropské přírodní léčby – pro zdlouhavost a často i malou účinnost léčby. Naproti tomu daleko účinnější a dodnes funkční tradiční čínská medicína často používá přírodní léky v podobě kuliček připravených z prášku celých bylinek.Možná to byl i jeden z důvodů, proč se později západní medicína vrhla na chemické látky - protože u bylinkových odvarů nebyly dostatečné výsledky.Dnes už je naštěstí v Evropě běžně dostupná i léčba pomocí práškových rostlinných produktů. Mimo jiné i díky vývoji nových technologií, které v mnoha případech umožňují získat z rostlinného materiálu extrakty s mnohonásobně vyšší koncentrací účinných přírodních látek. Proto zpravidla mnohem rychleji působí a proto také mívají proti tradičním čajům a lihovým kapkám daleko vyšší účinnost detoxikační, harmonizační a regenerační.Jen pro příklad: Kdesi jsem zaznamenal srovnání, že z hlediska srovnatelného antioxidačního  účinku proti volným radikálům - což je nejspíše finální (biochemický) spouštěcí mechanismus většiny zánětů a úplně všech druhů rakovin - je účinným ekvivalentem jedné tablety produktu Cell Guard cca jeden velký koš čerstvé zeleniny.Proto se také často od klientů z poradny dovídám, že se už přírodní medicínou léčili a bohužel také marně (poté, co nejprve prožili zklamání z oficiální chemické medicíny). Když se ptám čím a jak konkrétně probíhala ona neúčinná přírodní léčba - tak zklamaní klienti nejčastěji uvádí právě ony bylinkové čaje nebo všelijaké kapky. I z dřívějška si pamatuji, když jsem jako mladý lékař pracoval na poliklinice a lidé mi vyprávěli, jak jim znamenitě pomohly bylinky od takových legend, jako byl pan farář Ferda či „bába“ Kamenická, tak klient dost často uváděl, že musel být velmi trpělivý a doporučené bylinkové čaje užíval třeba i půl roku, než se zbavil nějakého chronického neduhu.

---

Jiný problém přírodní medicíny:

Na trhu jsou dnes již tisíce různých přírodních produktů. Pokud si je klient ordinuje sám, jen na základě dostupných komerčních údajů od jejich výrobců, občas také zjistí, že to byly jen vyhozené peníze a reklamovaný účinek se nedostavil.Příčiny nulového či jen minimálního účinku mohou být několikeré:

  1. Přírodní produkt je skutečně velmi málo účinný a jde jen o tahání peněz lidem z kapsy (V některých případech dokonce zásahem státní úřednické zvůle, která prostě zakáže dát do přípravku dostatečné množství léčivé přírodní látky. Komu asi slouží podobné zákazy a příkazy?)
  2. Produkt je sice dostatečně účinný, ale nebyl klientem vhodně vybrán na jeho zdravotní potíže.
  3. Produkt je sice dostatečně účinný a byl správně zvolen, ale organismus klientův je příliš poškozen, než aby došlo ke zlepšení jen pouhým užíváním sebelepších přírodních léků, bez nezbytné změny dosavadního sebezničujícího životního stylu.


To je hlavní důvod, proč provozujeme naši bezplatnou internetovou poradnu pro přírodní medicínu = abychom každému opravdovému zájemci pomohli najít správný produkt a často abychom i přidali nezbytné rady, jak jeho účinek podpořit změnou těch chyb v životním stylu, které pravděpodobně vedly ke vzniku klientových potíží.Ve své poradenské činnosti doporučuji jen relativně malý počet produktů - jsou to však ty produkty, u kterých mohu předpokládat dostatečný účinek. Často doporučuji současně užívat kombinaci dvou i více přírodních produktů, protože i to se opakovaně osvědčuje výrazným zvýšením léčebného efektu - a to i u nemocí, dlouhodobě odolávajících předchozím marným snahám oficiální medicíny.Tímto článkem vůbec nechci tvrdit, že pití bylinkových čajů je k ničemu. Tak to není. Když mám chuť na teplý nápoj, tak volím výhradně jen ovocné a bylinkové směsi. Jen v nich už nehledám žádnou léčbu ani dostatečně účinnou prevenci. Ale zcela jednoznačně je možno považovat bylinkové čaje za jeden z dobrých způsobů, jak zvládat každodenní dostatečný příjem tekutin.

 

Celková nabídka bylinných čajů.


Související články:
Bylinky z pralesa - rudé a žluté Lapacho
Bylinky z pralesa - Vilcacora
Bylinky podporující plodnost
Jak vynechat denní kávu aneb Špaldové kafe jako cesta ke zdraví
Je káva škodlivá?
Zelený čaj - poklad nad poklady
Různé druhy čaje
Chebule srdčitá
Bylinky a čaje


23.11.2013
autor: MUDr. Ladislav Šafránek
další články v rubrice: Přírodní léčba


 
Cukrovka - příznaky a hodnoty glykemie
Extrasystoly aneb bouchání či vynechávání srdce
Priessnitzův obklad
Nejčastější příčiny bolestí na hrudníku
Jak vyčistit ucpané cévy?
Hemoroidy - léčba, která zabírá
Štítná žláza – jak se přestat „léčit“ a raději se svépomocně uzdravovat - 1. část
Serotonin - osm přirozených způsobů, jak posílit jeho produkci a tím i dobrou náladu
Nízký krevní tlak
Warfarin - co vám u lékaře neřeknou
Správně dávkovaný chlad může snížit nemocnost o více jak 90 % (rozhovor s Liborem Mattušem)
Hemofilové nákazy
Hemoroidy - příznaky a fotky
Zvětšené uzliny na krku
Dornova metoda

119,- Kč
(c) 2004-2019 www.celostnimedicina.cz
O násRSS