Stravou ke krásným, lesklým a zdravým vlasům

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Vlasy, ozdoba každé ženy, ale také muže, indikátor našeho zdravotního stavu, energie, která nás dotváří. Jejich hlavním úkolem je termoregulace, nicméně, v současné době jsou spíše než pokrývkou, estetickou záležitostí, dotvářející celkový dojem, onu pomyslnou korunu, vlnící se v rytmu našeho dne, jen si všimněme. Chybí-li energie, vlasy pak většinou kopírují únavu.

Vlasy jsou ve své podstatě keratinem, kdy se prekeratin, původní měkká buničitá bílkovinná hmota, mění tzv. keratinizací neboli rohovatěním, ve výsledný keratin. Jejich struktura je pak tvořena širokou minerální základnou, ať už uhlíkem, dusíkem, vodíkem, železem, mědí, zinkem či jódem. Nechybí ani aminokyseliny, proteiny či lipidy. 12 % celkové hmotnosti vlasu pak čítá voda.

O vlasy potřeba se starat, nicméně, ani ne tak prostředky vnějšími, jako těmi vnitřními. To znamená, jejich zdraví je přímým odrazem toho, co zde konzumujeme, dýcháme, dokonce i tím, jakou míru starostí a stresu si neseme na bedrech. To vše pak dále ovlivňuje nadledvinky či štítnou žlázu, která se ve vlasech zrcadlí. Důležitým aspektem bude také spánek, během kterého tělo produkuje melanin, spánkový hormon. Jeho absence má na vlasy negativní vliv.

Svou úlohu zde taktéž hraje užívání léků, životní styl, přemíra chemických přípravků, kterými jsou barvy, šampóny, různé vlasové vodičky, laky, ale také horkovzdušný fén, žehlička či kulma. Dále si pamatujme, všechny ty balzámy a vlasové masky, které v dobré víře a touze po krásné hřívě užíváme, jsou pouhou berličkou. A mnohdy, právě díky přemíře chemikálií, více než pomohou, škodí. K tomu, aby se vlasy těšily dobrému zdraví, potřeba vyladit náš vnitřní svět. Vnějšek je odrazem nitra, proto nám zázračné prostředky pomohou jen z části.

Používáme-li fén, vlasy nechme chvíli přirozeně proschnout a následně dosušme na nižší teplotu, pokud je dennodenně zatěžujeme horkým vzduchem, brzy budou suché, unavené a lomivé. Omezme taktéž rovnací žehličky, pracující na principu vysokých teplot. Volme kvalitnější kosmetiku, pečlivě čtěme jednotlivé etikety, kdybychom totiž spatřili jednotlivé ingredience, které jsme schopni nanášet na kůži, do konce života bychom si vystačili s čistou vodou…

Jak své vlasy rozzářit?

  • omega 3 a 6 nenasycené mastné kyseliny
  • křemík
  • dostatek čerstvého ovoce a zeleniny
  • čistá pramenitá voda
  • uvolněný spánek
  • vnitřní harmonie, klid a mír

Omega 3 a 6 nenasycené mastné kyseliny

Pamatuji si na jednu ze svých přednášek, kdy se během výkladu přihlásila malá šestiletá holčička, která mi povídala o tom, kolik omega 3 a 6 nenasycených mastných kyselin obsahují ryby. A dále pak slova stejně starého chlapečka, který mi sdělil, že na svačinku povinně chroupe 10 vlašských oříšků, aby nebyl hloupý. Tolik mne to pobavilo, ořechy totiž padly na úrodnou půdu a jak je vidno, vzkvétají v podobě moudrých ratolestí…

K omega 3 a 6 NMK bychom si mohli povídat do rána, jelikož se však odrážejí v lesku našich vlasů, budeme se na ně dívat právě v této souvislosti. Jedním z jejich ctěných zdrojů je lněné semínko. Jen si jej prohlédněme, pevné a lesklé. A přesně tyto vlastnosti pak otiskne do našich vlasů. Nejdokonalejší složení omega 3 a 6 NMK nacházíme v rybách, jako je losos, makrela, ale také pstruh, treska, tuňák. Jsme-li vegany, živící se výhradně rostlinnou stravou, ani tady si netřeba lámat hlavu. Pravda, nejúčinnější druhy omega 3 a 6 NMK jsou EPA a DHA, rostlinné zdroje pak nabízejí pouze ALA, i z té je však tělo dvě výše zmíněné schopno vyrobit. Tento proces je možná mírně náročnější, nicméně, tělo je šikovné a případnou potřebu EPA a DHA dožene rostlinnými zdroji. A tak, konzumujme semínko lněné, konopné, chia, ale také ořechy, z nichž upřednostněme především ty vlašské.

Jak lněné semínko použít?

Ať už lněná či jakákoli jiná, semínka kupujeme vždy vcelku a meleme těsně před upotřebením. Snáze totiž podléhají oxidaci, právě díky přítomnému tuku, byla by škoda zanášet organismus něčím, co spíše než pomáhá, tělu energii bere. Lze je přidat do ranních sladkých, ale také slaných kaší, vyrobit z nich ranní nápoj, kdy 3 polévkové lžíce semínek namočíme přes noc, čímž vytvoříme gel a rovněž aktivujeme enzymy. Posléze můžeme pokousat a vypít, případně opět přidat do kaše, rozmixovat ve smoothie.

Lněné semínko lze být přimíseno do jakékoli pečící směsi, ať už na dobrý kváskový chléb, případně zdravý špaldový koláč. Lze jej taktéž zpracovat v bezlepkový štrůdl, nicméně zde třeba semínko pomlít.

Bezlepkový lněný štrůdl

  • 200 g lněného semínka
  • 150 g nesířených rozinek
  • 2 polévkové lžíce medu

Náplň:

  • 250 g strouhaných jablíček
  • 30 g rozinek
  • 30 g vlašských ořechů
  • skořice

Len umeleme na jemnou mouku, rozmixujeme s namočenými rozinkami a medem. Směs necháme 10 minut odpočinout v lednici, posléze mezi dvěma mikroténovými sáčky, pečicím papírem, vyválíme placku, kterou potřeme směsí z rozmixovaných jablíček, rozinek, vlašských ořechů a skořice. Zatočíme, nakrájíme a servírujeme. Vždy uchystáme právě a jen takové množství, které jsme schopni sníst, RAW pokrmy neukládáme do zásoby.

Křemík

Jedná se o základní stavební minerál kůže, vlasů, nehtů. Pokud je křemíku dostatek, naše kůže je pevná a zdravá, stejně tak vlasy, jež září leskem. Jsou-li však naopak unavené a lámavé, na vině může být chybějící křemík. Ten pak zodpovídá za vícero funkcí, zmiňme například:

  • transport vápníku do kostí
  • pružnost krevních cév
  • léčba zlomenin a ran
  • prevence rakovinných problematik

Za významné zdroje křemíku pokládáme přesličku rolní, ovesné vločky, rýži Natural, ječmen, ječné kroupy, proso, jáhly, bramborové slupky.

Jak s tím vším tedy naložit?

  • Osobně miluji čaj z přesličky rolní, kterou po dobu pěti minut zatížíme varem. Není dobré zalévat pouze vroucí vodou, k tomu, aby se kyselina křemičitá co nejvíce uvolnila, potřebuje čas. Nejlépe je užívat ve směsi, vyzkoušejte např. s citrónovou trávou. Čaj popíjíme 3x denně, po dobu 14 dní, posléze učiníme 14 dní pauzu, kúru lze následně zopakovat.
  • 3x týdně si dopřejme snídani z celých ovesných vloček, jemné, které jsou opracovanější, ponechme stranou. Křemíku totiž obsahují méně. Nejsme-li milovníky ranních ovesných kaší, můžeme vločky jemně opražit a posypat jimi zeleninový salát.
  • Máme-li zdroj dobrých brambor, které jsou prosté klíčků a zelených míst, naučme se chystat brambory ve slupce. Nakrájejme je na čtvrtky a pečme s tymiánem, himalájskou solí a kurkumou.
  • Z jáhel uchystejme voňavý staročeský jahelník plný švestek a rozinek.

Čerstvá zelenina a ovoce

Málo které potraviny nám dodají tolik komplexních látek, jako právě čerstvé ovoce a zelenina. Je-li náš zdroj dobrý, půda plná živin, pravidelně a s láskou obdělávaná, pak nás vše čerstvé naplní nepřeberným množstvím vitamínů, enzymů a minerálních látek.

Kolik zeleniny a ovoce zařadit do svého jídelníčku? Alespoň pět porcí.

Ono pravidlo pěti porcí během dne, lze velmi snadno naplnit. Dříve, než ráno vyběhneme čelit světu, uchystejme čerstvou zelenino-ovocnou šťávu. Výborná je kombinace mrkve, zázvoru a jablka. K snídani slaného rázu přidejme vždy kousek zeleniny, k snídani sladké pak ovoce. Během dopoledne si pochutnejme na ovocné svačince, naučme se chystat smoothies, k obědu a večeři pak servírujme menší zeleninový salát. Osobně si již svůj jídelníček bez zeleniny a ovoce nedovedu představit, jinak se dýchá, žije, taktéž tvoří, je-li onen základ skutečně čistý.

Kvalitní voda, klidný spánek, pokojná duše

Zde si již mnozí doplníme sami, onen klid, který nosíváme v nitru, prolne celým životem, aby se odrážel v odpovídajícím zdraví, bezchybném mechanismu našich vnitřních orgánů a my, plní zářivé síly zde skutečně směli malovat a tvořit, jak jen duši třeba. Vše je jedno, jako když rozhodíme úlomky mozaiky, které pak skládáme v jeden mocný celek. A proto, nezapomínejme, že to vše není pouze o zdravé stravě, ale taktéž dalších, mnohdy nepodstatných aspektech, které však výsledný obraz celkově dotvoří.

Dejme sami si to nejlepší, teprve poté smíme dát druhým, smíme dát světu…

A ještě na závěr moudrá slova ostravského léčitele, Jiřího Janči, z knihy Co nám chybí:

Padání vlasů a jejich nedobrý stav, může signalizovat nedostatek hořčíku, zinku. Častým viníkem bývá taktéž deficitní železo, křemík. Pokud se naše vlasy velmi často mastí, vpusťme do jídelníčku více vitamínu B2. Růst vlasů pak podpoříme šťávou z řeřichy, cibule a černé ředkve. Netřeba popíjet, stačí jemně vmasírovat do vlasů, několik minut nechat působit, posléze opláchnout.