Statiny, cholesterol a homocystein

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

V jednom předchozím článku jsem psal o tom, že syntetický prostředek nemůže nahradit přírodní. Každý synteticky vyrobený lék má vedlejší reakce, dá se říci – bez výjimky. Často se stane, že nasazený lék potlačí příznak nemoci, ale současně vyvolá jiný příznak, který musí lékař potlačit jiným lékem, nebo lék působí pokles pro tělo nutné látky, třeba enzymu, a musíme jej do těla dodávat a jestli to uděláme opět synteticky, dostaneme se dříve nebo později do bludného kruhu. Příkladem může být problematika kolem zvýšené hladiny cholesterolu, která závisí u většiny lidí na aktivitě enzymu HMG-Co A reduktázy v játrech, a ta se zvyšuje při hyperhomocysteinémii.

Lékař během své pětiminutové konzultace se svým pacientem nemá čas na to, aby rozebíral příčiny, a obvykle doporučí známé statiny (inhibitory HMG-CoA reduktázy), které výrazně snižují až blokují syntézu cholesterolu na počátku metabolického řetězce. S tím se snižuje také hladina tuků. To jsou hlavní argumenty v boji proti ateroskleróze, ischemické chorobě apod…Obě strany jsou spokojeny, není sice řešena příčina, ale upravuje se nežádoucí hladina škodlivin. Statiny ovšem současně blokují tvorbu koenzymu Q10, protože buněčný cholesterol je nezbytný pro jeho tvorbu, což má ve svých důsledcích možná ještě větší dopad.

Schopnost člověka tvořit si koenzym Q10 fyziologicky klesá. Od 35 let je to vždy velmi důležitá otázka. Od tohoto věku bychom jej měli spíše zvyšovat a ne jeho tvorbu blokovat. Funguje jako antioxidant, dodává buňce zdroj energie, rozhoduje o tom, jestli se do buňky dostanou důležité látky, a naopak z buňky ven zplodiny vnitřního buněčného metabolizmu. Při jeho nedostatku buňka chřadne, člověk je unavený, je sníženo buněčné dýchání, zvyšuje se toxicita svalu – to se projeví bolestí svalů, zánětem apod. (Při léčbě statiny musíme průběžně kontrolovat jaterní transaminázy a hlídat hladinu kreatinfosfokinázy pro výskyt myozitidy). Léčba statiny tedy neřeší příčinu, ale následek a sama může způsobit další problém.

Při narůstající toxicitě těla se zvyšuje hladina homocysteinu. Je to vlastně jed, který se podle nejnovějších poznatků podílí na špatné tvorbě tzv. endogenního cholesterolu. Narůstá aktivita enzymu HMG-Co A reduktázy. Ukázalo se, že hladina cholesterolu reaguje v závislosti na dlouhodobých změnách hladiny homocysteinu. Normalizace hladin cholesterolu a krevních lipidů se dostavuje za několik měsíců po snížení hladiny homocysteinu a to bez významného dietního úsilí a bez použití statinů. Jinými slovy, když je zaměřena pozornost na homocystein a sníží se jeho hladina, není třeba blokovat enzym HMG-Co A reduktázu syntetickými statiny a tím se také vyhneme riziku vedlejších příznaků.

Podívejme se na člověka kolem 35 let. Většinou si založil rodinu, staví dům, upevňuje si postavení v zaměstnání, žije hektickým způsobem, je na to zvyklý, předtím sportoval, měl dobrou kondici. Jenže nyní na sport nemá čas, jen sedí v kanceláři, jezdí autem, polyká kilometry a smog. Dokonce začíná kouřit. Přes den nemá čas na pravidelné jídlo, v rychlosti sní FAST FOOD a teprve večer to dohání a nacpe si žaludek. A místo toho, aby tělo přes noc odpočívalo, vnitřní svět těla je v plném provozu, zpracovává “ nacpané“ jídlo. Energie se spotřebovává, ráno se takový člověk probouzí unaven – vezme kávu a den se opakuje.

Jak bylo výše uvedeno, hladina koenzymu Q10 klesá, jak může ten nápor zvládat? Metabolizmus, který je očividně chybný, tvoří cholesterol, tuky se ukládají, srdce je zatěžováno a v padesáti se dostaví infarkt. Praktický lékař při preventivní prohlídce zjistí zvýšenou hladinu cholesterolu, zná důsledky, a proto předepisuje statiny. Jenže!?! Možná oddálí nemoc, ale protože není řešena příčina, je otázkou času, kdy se nemoc projeví naplno.

Farmaceutické firmy chrlí statiny – je to moderní trend. Je to záslužná činnost – bojuje proti civilizačním nemocem. Politici lobují, která firma dostane přednost prodeje svého výrobku na trhu. Co na tom, že situaci neřeší, co na tom, že příčiny vzniku cholesterolu jsou také někde jinde? Že by bylo mnohem prospěšnější snížit hladinu homocysteinu stravou – zelenou listovou zeleninou, vitaminy skupiny B, které tělo potřebuje k likvidaci jedovatého homocysteinu, a tím vlastně snížit cholesterol. Určitě by bylo prospěšné dodávat dobře vstřebatelný koenzym Q10. Jenže je to naopak.

Kdo chce, může si koenzym koupit jako potravní doplněk. Jistě, to jde. Hladina látky obsažené v preparátu, který si koupíme jako potravní doplněk, však nesmí být léčivá, jinak by ten preparát musel být prodáván jako lék v lékárně. Co z toho vyplývá? Koupím si prostředek – na obalu je napsáno – užívat 1 tbl denně. Ale tato povolená dávka není účinná, slouží jako dávka preventivní. Abychom dosáhli účinné hladiny, musíme na vlastní zodpovědnost dávku zvýšit – často mnohonásobně – jenže se zase zvýší finanční náročnost. Když budeme užívat doporučenou dávku výrobce, pak prostředek nebude mít efekt. Klient si řekne – ono to neúčinkuje – zajde ke svému lékaři a ten předepíše „zadarmo“ statiny. A je to. Jsme tam, kde jsme byli. Bludný kruh je uzavřen. 

 


Zpět nahoru