Rádi vám upravujeme nabídku na míru, ale abychom to zvládli, používáme k tomu soubory cookie.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
OK
prozdravi.cz
Vše pro vaše zdraví
krasa.cz
Vše pro vaši krásu
parfemy.cz
Značková parfumerie
hodinky.cz
Značkové hodinářství
sperky.cz
Značkové klenotnictví
vivantis.cz
Být sám sebou
logo  
lékařská poradnakatalog stránekobchod pro zdraví


Statiny, cholesterol a homocystein

31.05.2005

V jednom předchozím článku jsem psal o tom, že syntetický prostředek nemůže nahradit přírodní. Každý synteticky vyrobený lék má vedlejší reakce, dá se říci - bez výjimky. Často se stane, že nasazený lék potlačí příznak nemoci, ale současně vyvolá jiný příznak, který musí lékař potlačit jiným lékem, nebo lék působí pokles pro tělo nutné látky, třeba enzymu, a musíme jej do těla dodávat a jestli to uděláme opět synteticky, dostaneme se dříve nebo později do bludného kruhu. Příkladem může být problematika kolem zvýšené hladiny cholesterolu, která závisí u většiny lidí na aktivitě enzymu HMG-Co A reduktázy v játrech, a ta se zvyšuje při hyperhomocysteinémii.

 

Lékař během své pětiminutové konzultace se svým pacientem nemá čas na to, aby rozebíral příčiny, a obvykle doporučí známé statiny (inhibitory HMG-CoA reduktázy), které výrazně snižují až blokují syntézu cholesterolu na počátku metabolického řetězce. S tím se snižuje také hladina tuků. To jsou hlavní argumenty v boji proti ateroskleróze, ischemické chorobě apod…Obě strany jsou spokojeny, není sice řešena příčina, ale upravuje se nežádoucí hladina škodlivin. Statiny ovšem současně blokují tvorbu koenzymu Q10, protože buněčný cholesterol je nezbytný pro jeho tvorbu, což má ve svých důsledcích možná ještě větší dopad.Schopnost člověka tvořit si koenzym Q10 fyziologicky klesá. Od 35 let je to vždy velmi důležitá otázka. Od tohoto věku bychom jej měli spíše zvyšovat a ne jeho tvorbu blokovat. Funguje jako antioxidant, dodává buňce zdroj energie, rozhoduje o tom, jestli se do buňky dostanou důležité látky, a naopak z buňky ven zplodiny vnitřního buněčného metabolizmu. Při jeho nedostatku buňka chřadne, člověk je unavený, je sníženo buněčné dýchání, zvyšuje se toxicita svalu - to se projeví bolestí svalů, zánětem apod. (Při léčbě statiny musíme průběžně kontrolovat jaterní transaminázy a hlídat hladinu kreatinfosfokinázy pro výskyt myozitidy). Léčba statiny tedy neřeší příčinu, ale následek a sama může způsobit další problém.Při narůstající toxicitě těla se zvyšuje hladina homocysteinu. Je to vlastně jed, který se podle nejnovějších poznatků podílí na špatné tvorbě tzv. endogenního cholesterolu. Narůstá aktivita enzymu HMG-Co A reduktázy. Ukázalo se, že hladina cholesterolu reaguje v závislosti na dlouhodobých změnách hladiny homocysteinu. Normalizace hladin cholesterolu a krevních lipidů se dostavuje za několik měsíců po snížení hladiny homocysteinu a to bez významného dietního úsilí a bez použití statinů. Jinými slovy, když je zaměřena pozornost na homocystein a sníží se jeho hladina, není třeba blokovat enzym HMG-Co A reduktázu syntetickými statiny a tím se také vyhneme riziku vedlejších příznaků.

 


Podívejme se na člověka kolem 35 let. Většinou si založil rodinu, staví dům, upevňuje si postavení v zaměstnání, žije hektickým způsobem, je na to zvyklý, předtím sportoval, měl dobrou kondici. Jenže nyní na sport nemá čas, jen sedí v kanceláři, jezdí autem, polyká kilometry a smog. Dokonce začíná kouřit. Přes den nemá čas na pravidelné jídlo, v rychlosti sní FAST FOOD a teprve večer to dohání a nacpe si žaludek. A místo toho, aby tělo přes noc odpočívalo, vnitřní svět těla je v plném provozu, zpracovává " nacpané" jídlo. Energie se spotřebovává, ráno se takový člověk probouzí unaven - vezme kávu a den se opakuje.


Jak bylo výše uvedeno, hladina koenzymu Q10 klesá, jak může ten nápor zvládat? Metabolizmus, který je očividně chybný, tvoří cholesterol, tuky se ukládají, srdce je zatěžováno a v padesáti se dostaví infarkt. Praktický lékař při preventivní prohlídce zjistí zvýšenou hladinu cholesterolu, zná důsledky, a proto předepisuje statiny. Jenže!?! Možná oddálí nemoc, ale protože není řešena příčina, je otázkou času, kdy se nemoc projeví naplno.


Farmaceutické firmy chrlí statiny - je to moderní trend. Je to záslužná činnost - bojuje proti civilizačním nemocem. Politici lobují, která firma dostane přednost prodeje svého výrobku na trhu. Co na tom, že situaci neřeší, co na tom, že příčiny vzniku cholesterolu jsou také někde jinde? Že by bylo mnohem prospěšnější snížit hladinu homocysteinu stravou - zelenou listovou zeleninou, vitaminy skupiny B, které tělo potřebuje k likvidaci jedovatého homocysteinu, a tím vlastně snížit cholesterol. Určitě by bylo prospěšné dodávat dobře vstřebatelný koenzym Q10. Jenže je to naopak.


Kdo chce, může si koenzym koupit jako potravní doplněk. Jistě, to jde. Hladina látky obsažené v preparátu, který si koupíme jako potravní doplněk, však nesmí být léčivá, jinak by ten preparát musel být prodáván jako lék v lékárně. Co z toho vyplývá? Koupím si prostředek - na obalu je napsáno - užívat 1 tbl denně. Ale tato povolená dávka není účinná, slouží jako dávka preventivní. Abychom dosáhli účinné hladiny, musíme na vlastní zodpovědnost dávku zvýšit - často mnohonásobně - jenže se zase zvýší finanční náročnost. Když budeme užívat doporučenou dávku výrobce, pak prostředek nebude mít efekt. Klient si řekne - ono to neúčinkuje - zajde ke svému lékaři a ten předepíše "zadarmo" statiny. A je to. Jsme tam, kde jsme byli. Bludný kruh je uzavřen. Prostředky na snížení homocysteinu: Ra-VIT, Fin Karditabs.Celková nabídka přípravků upravujících hladinu cholesterolu.


Související články:
Znepokojivé slovo homocystein
Konec kardiovaskulárních onemocnění?
Vegetariánská a veganská strava
Cholesterol - ziskuchtivý podvod kolem životně nezbytné látky
Homocystein, civilizační choroby a biochemické zdraví – Byl objeven homocystein (Hcy)
Jak na cholesterol?
Jak vyčistit ucpané cévy?
Nepodceňujte homocystein


31.05.2005
autor: MUDr. Pavel ŠÁCHA
další články v rubrice: Prevence


 
Cukrovka - příznaky a hodnoty glykemie
Extrasystoly aneb bouchání či vynechávání srdce
Priessnitzův obklad
Nejčastější příčiny bolestí na hrudníku
Jak vyčistit ucpané cévy?
Hemoroidy - léčba, která zabírá
Štítná žláza – jak se přestat „léčit“ a raději se svépomocně uzdravovat - 1. část
Serotonin - osm přirozených způsobů, jak posílit jeho produkci a tím i dobrou náladu
Nízký krevní tlak
Warfarin - co vám u lékaře neřeknou
Správně dávkovaný chlad může snížit nemocnost o více jak 90 % (rozhovor s Liborem Mattušem)
Hemofilové nákazy
Hemoroidy - příznaky a fotky
Zvětšené uzliny na krku
Dornova metoda

109,- Kč
(c) 2004-2019 www.celostnimedicina.cz
O násRSS