Proč náš organizmus potřebuje Koenzym Q10?

cm muz zena5

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Mladí lidé si až tak nemusejí dělat starosti s odpovídající hladinou koenzymu Q10 (dále jen Q10), jehož produkci zajišťují přirozeně probíhající procesy v organizmu. Na druhou stranu, jedinci po třicítce mohou pocítit první příznaky nedostatku tohoto důležitého prvku. V průběhu let ztrácí organizmus schopnost koenzym Q10 vytvářet, respektive nevytváří ho dostatek. Důvodem není výlučně vyšší věk, ale hlavně nevyvážená strava, včetně druhotně zpracovaných potravin, přemíra alkoholu a cigaret.

Jak koenzym Q10 působí v organizmu?

Málokdo ví, že Q10 nejen napomáhá vyhlazování vrásek, ale je především nezbytnou složkou celého lidského organizmu. Koenzym Q10 doslova zodpovídá za správnou funkci každé buňky, když je zásobuje kyslíkem a navíc inhibuje volné radikály. Q10 je substance nezbytná v mnoha biochemických procesech, neboť spolupracuje s enzymy (proto ko-enzym). Podílí se na metabolizmu (látková přeměna); pomáhá organizmu transformovat živiny na energii, kterou tento dále využívá např. k buněčné obnově, nebo funkci svalů.

Jak poznáme nedostatek koenzymu Q10?

Nedostatek Q10 se projevuje hlavně značnou ztrátou energie, vitality. Zvláště se to týká těchto příznaků: chronická únava, snížená imunita, častá nachlazení, nebo problémy se srdeční, či kosterní svalovinou. Nedostatek Q10 může způsobovat problémy s nadváhou, cholesterolem, a také ovlivňovat poklesy nálad. Nízký obsah Q10 v organizmu koresponduje se sníženou buněčnou výkonností, což prakticky znamená např. (opožděné) bolesti svalů po intenzivním tréninku, nebo rychlé vyčerpání se. Q10 je zvláště vhodný pro jedince fyzicky aktivní, nadměrně zaměstnané, se sníženou schopností tvorby Q10 (tedy osoby po třicítce), proto je vhodné zvážit jeho suplementaci kvalitními doplňky stravy.

Kde můžeme najít přirozeně se vyskytující koenzym Q10?

Naneštěstí v potravinách se velké dávky tohoto prvku nevyskytují. Asi nejvíce jej obsahuje brokolice, nicméně jde o množství asi 0,8 mg. Dále se vyskytuje v ořeších, olejích, sezamu, ovoci (jablka, švestky, kiwi, rebarbora), aj.

Koenzym Q10

Vlastnosti koenzymu Q10, neboli jeho příznivý vliv na náš organizmus:

Pomáhá při nachlazení

Q10 pomáhá chránit buňky před degradací. Pravidelné užívání reguluje aktivitu vitamínu E, díky kterému jsme bystřejší, čilejší, výkonnější, tedy mladší. Kromě toho, koenzym má schopnost stimulovat imunitní systém, čili napomáhá správné tvorbě protilátek. Je např. doporučován v průběhu léčby nachlazení, ale i jiných častých onemocnění.

Zpevňuje kůži

Společně s dalšími antioxidanty (např. vitamíny E a C) se používá v kosmetice proti vráskám. Nicméně zevní používání nedodává organizmu potřebné množství. Naproti tomu, vnitřním použitím dodáme kůži elastičnost a napomůžeme vyhlazování vrásek ještě znatelněji. Vlastnosti koenzymu byly také předmětem studie, které se zúčastnilo 270 žen. Každá z nich užívala Q10 ráno i večer po 30 dnů. 87% žen zpozorovalo značnou změnu, nejen pokud jde o pevnost kůže, ale také její zbarvení.

Inhibuje nadměrný výskyt volných radikálů.

Q10 je především silným antioxidantem, chrání před vznikem cholesterolových plátů v tepnách, a tím napomáhá ochraně organizmu před nemocemi oběhového systému. Také proto je doporučován obézním osobám.

Q10 je možné užívat také preventivně, neboť:

  • pozitivně ovlivňuje stavy psychického vyčerpání
  • usnadňuje hojení ran v dutině ústní a zastavuje krvácivost dásní
  • neutralizací některých toxinů napomáhá lepší funkci imunitního systému
  • zlepšuje tělesnou aerobní kapacitu a celkovou výdrž
  • chrání organizmus před vysokým krevním tlakem, ischemickou srdeční chorobou i mrtvicí

Redukuje až o 50% vznik onemocnění a smrtelných onemocnění zapříčiněných oslabenou srdeční funkcí.

Zajímavá fakta týkající se působení Q10 na srdce, poskytl poměrně nedávný, dvouletý výzkum Q-Symbio, jehož výsledky byly měřeny dle standardů biomarkeru* NT-proBNT. Tohoto testu se zúčastnilo 420 pacientů z 9 zemí, trpících na závažná srdeční selhání (NYHA* kategorie III a IV). Pacienti byli rozděleni do dvou skupin, kdy první čítala 202 osob, kteří užívali 300 mg Q10 denně, a druhá, které podávaly stejně vypadající placebo kapsle. Výsledky testů ukázaly následující fakta:

  • skupina pacientů užívající Q10, vykázala o 43% méně úmrtí souvisejících s nemocemi oběhového systému, než skupina placebo pacientů
  • pouze u 15% pacientů užívající Q10 se vyskytly nežádoucí kardiovaskulární příhody, v porovnání s 26% u placeba pacientů
  • ve skupině s podávaným Q10 bylo zaznamenáno snížení rizika úmrtí bez zjevné příčiny o 42% v porovnání s druhou skupinou
  • také, kromě dalšího, zde bylo významně více Q10 pacientů, u nichž došlo ke zlepšení v NYHA kategorii, než u skupiny přijímající placebo (58% oproti 45%)

*biomarker – charakteristika, která je objektivně měřitelná a uznávaná jako indikátor normálních biologických či patologických procesů nebo odpovědí na terapeutickou intervenci

*NYHA – newyorská kardiologická společnost